| LiberTPU a întrebat:

De ce impodobim bradul? Raspundeti-mi in sens religios. Pentru ca... Iisus cand a primit la nastere aur, smirna si tamaia...nu mai stiu. Daca vreti completati-mi raspunsul si explicati-mi. Nu poti raspunde : Ca sa puna Mos Craciun cadourile! E cam gresit justificat in sens religios!

Răspuns Câştigător
| Yppy a răspuns:

Impodobitul bradului este un obicei care nu are legatura cu viata lui Iisus, este un obicei strict nereligios. ( Mi-a spus profu' de reli )

| LiberTPU explică (pentru Yppy):

Spune-i la profu-to ca greseste. Ea uita-te la film, caci merge cu barca. Inainte sa plece... ceva cu un brad. Intereseaza-te! Asa a fost! Are legatura si in film spune. Spune-i lui proful tau sa-si dea demisia

| LiberTPU explică (pentru Yppy):

Spune-i lui proful tau ca are dreptate. Sczue

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Dar ce-are bradul cu povestile nemuritoare?
Impodobitul bradului nu are nicio legatura cu religia; e un obicei pagan. Sau, mai corect spus, laic. Deci, presupun ca niciun crestin adevarat nu impodobeste brad de Craciun, ca sa nu pacatuiasca in vreun fel.
Off topic: are cineva idee cam cat costa brazii anul asta?

Răspuns utilizator avertizat
| Bastet a răspuns:

Aşa a zis Fuego.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bradul la noi semnifica pomul din rai.cel interzis dupa ce au fost izgoniti adam si eva.

| TeruoSan a răspuns:

Absolut nicaieri in Biblie nu se spune nimic de Creaciun la bla bla! nici despre brad! nu crede aceste dogme false!