| Moisie a întrebat:

Ce este Spovada? Si din ce cauza omul trebuie sa se spovedeasca preotului si nu directlui Dumnezeu, pentru ca nu-i asa, daca Dumnezeu ne aude Rugaciunile la fel de bine ne poate auzi si spovada.Asa ca de ce sa nu ne spovedim tot acolo unde ne spunem si rugaciunile?
Nu cumva Spovada este doar o forma de autodenut prin care preotii platiti de Stat si nu de Dumnezeul caruia ii slujesc presteaza servicii de tip SRI, adica de spionare, urmarire, descoasere, manipulare si indoctrinare, motiv pentru care primesc bani de la stat si dreptul de a excroca oamenii in mod legal?

Răspuns Câştigător
| Freeeagle a răspuns:

Spovedania este o inventie a tagmei popilor,cu scopul de a detine controlul si a manipula plebea,faca absolut nici o legatura cu Divinitatea,deoarece aceea legatura este,a fost si va fi doar personala in intimitatea propriei fiinte, fiindca acesti popi nu sunt absolut nici o legatura intre om si Divin, ei doar au nascocit tot felul de tertipuride a atrage plebea prin ritualuri, traditii si alte bazaconii.Pana si mitologia biblica descrie cum Iisus indica faptul ca in rugaciune si in comuniunea cu Divinul,aceasta trebuie facuta in cea mai mare intimitate, in camaruta ta si nestiut de nimeni! Deci popimea exclude chiar si biblia din,, teoriile'' lor. Toate drumurile catre popi au ca scop BANII! daca le-ar fi subminat profitul, toti ar muncii cinstit, nu la intins mana!

| Moisie explică (pentru Freeeagle):

Al doilea Bingo, si totodata principalul candidat pentru raspuns castigator

11 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

Pe parcursul evoluţiei sale spirituale, omul se confruntă cu mii de provocări, cu mii de circumstanţe care-i amplifică confuzia morală sau care îi diminuează această derută...
Omul trebuie să fie însoţit permanent de sfaturi pertinente, de lămuriri pe măsura provocărilor CONTINUE.

| Moisie explică (pentru milan9):

Sfaturile cand vin de la niste excroci si sarlatani nu au o valoare mai mare decat o hartie igienica folosita

| milan9 a răspuns:

Copilul este permanent însoţit de sfaturile părinţilor. Nu i se dau doar simple reţete după care să fie "aruncat" singur în "vâltoarea" vieţii.

Un om matur nu este un copil, dar în raport cu Dumnezeu, în raport cu greutăţile, provocările inedite ale vieţii, în raport cu acele complicate procese de conştiinţă, de culpabilitate, este şi el un "copil". Toată viaţa nu facem altceva decât să învăţăm...

| Moisie explică (pentru milan9):

Tu esti sigur ca ai inteles intrebarea?

| Freeeagle a răspuns (pentru Moisie):

Cei ca milan9 nu se inteleg pe ei insisi,ce sa mai,,spun'' de altele.
Sistemul si dogma religioasa a pus stapanire din pacate, pe cei cu mintea inchisa si limitata, deoarece acesti indivizi ei doar CRED, fara sa-si puna intrebari niciodata daca este LOGIC sau CORECT sau MORAL, in ceea ce cred ei! urmeaza drumul turmei din instinct exact ca o oaie!

| Moisie explică (pentru Freeeagle):

Asta se numeste instinct gregar!
Ei isi urmeaza pastorul, fara sa stie ca si pastorul lor este la fel ca oricare alt pastor care isi duce oile la abator. pentru ca nu prea exista oi care sa moara fericite de batranete, rand pe rand toate ajung la abator.

| Freeeagle a răspuns (pentru Moisie):

Nu numai ca pastorul, popa sau predicatorul sunt niste simplii oameni, dar sunt niste IGNORANTI NOTORII, care se folosesc de persuasiune pentru a-i indemna pe cei din turma cu atentia catre buzunarele lor!

| Moisie explică (pentru Freeeagle):

In concluzie nu sunt oameni simpli si nici ignoranti, ci sunt excroci care traiesc in carca ignorantilor.

| Freeeagle a răspuns (pentru Moisie):

Intr-un cuvant : căpușe

| Moisie explică (pentru Freeeagle):

Bingo!