| WhatheWow a întrebat:

Daca Dumnezeu vede si stie tot ce-am facut, de ce trebuie sa ne spovedim preotului?

Răspuns Câştigător
| Undal a răspuns:

Nu trebuie. Faci asta doar daca simti sa vorbesti, sa marturisesti cu voce tare, cuiva care asculta, si iti poate explica una alta(in cazul in care ai un preot cu adevarat dedicat).

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu trebuie sa te destainui vreunui popa, astea sunt chesti de ati afla lucrurile intime (de pe vremea inchizitiei).

| 4b a răspuns:

Iti gresesc tie si imi cer iertare altuia! e OK asa? ii gresesc lu' Dumnezeu, LUI imi cer iertare; sunt om, nu mer sa ma spovedesc la alt om.
Important e sa realizezi ca ai gresit, si...sa-ti faci partea ta, de restul se va ocupa Elwinking

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Păi nu trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta ma nedumereste si pe mine.Dar ne gandim ca daca nu ne spovedim unui preot, atunci nu putem primi nici sangele si trupul Mantuitorului, iar asta este o conditie a mantuirii, nu?

| 1Mihai1 a răspuns:

Cine a spus că trebuie să ne spovedim?

| Silviuloan a răspuns:

Nu stiai ca Taina Sf Marturisiri este una din cele 7. Mantuitor a acordat insusi iertarea de pacate, iar puterea de iertare a pacatelor o da mai tarziu apostolilor (in zilele noastre arhiereul si preotul)Deci trebuie sa ne spovedim unui preot duhovnic pentru ca acesta dupa ce ne-am marturisit sa ne dea un Canon ca prin acesta sa ne aducem aminte ca am pacatuit si de a nu mai savarsi pacatul.
Momentul cel mai esential este parerea de rau si cainta, acele pacate sa nu mai fie savarsite.

| RaduMD a răspuns:

Din exact acelaşi motiv pentru care, deşi Dumnezeu vede ce mult ne iubim noi doi, totuşi trebuie să ne căsătorim în faţa preotului.

| casablanca40 a răspuns:

Deoarece o persoana fizica este mult mai credibila decat o persoana spirituala. In fine, pe crestini ii intereseaza mai mult parerea popii decat a lui Dumnezeu. Ei nici nu isi dau seama ca confera mai multa incredere popii decat lui lui si cu siguranta vor nega asta. De fapt ei au nevoie de o persoana fizica, care este respectata, mult mai bogata din pdv spiritual sa le spuna ca au gresit, au pacatuit, ca inca mai exista o sansa la "mantuire".Nu iti poti da seama de anumite lucruri decat daca ai o perspectiva universala despre lume. Daca nu erau popa si biserica probabil ateii erau o majoritate in zilele noastre. Si sa nu uitem ca aceste concepte au fost CREATE de om, iar nu de DUMNEZEU. Deci cumva omul a avut un IMPACT major asupra credintei oamenilor si nu DUMNEZEU.

| YouNoob a răspuns (pentru casablanca40):

Fara suparare dar gresesti,
Crestinismul a fost impus in europa prin violuri si crime, iar inaintea lui erau alte religii, unele probabil mai vechi decat asta deci in mod categoric nu erau asa de multi atei.

| casablanca40 a răspuns (pentru YouNoob):

De asta am scris probabil. Nu am afirmat asta cu siguranta ci in proportie de 51%

| vitbsk a răspuns:

Preoţii prin Hirotonie primesc Harul pe care l-au primit Apostolii la Cincizecime.
De aceea, se consideră că primul cuvânt de învăţătură şi zidire, pe care îl zice Duhovnicul este de la Duhul Sfânt.
Duhovnicii cer prin rugăciune către Sfânta Treime dezlegare pentru păcatele enoriaşilor rostind, rugăciuni speciale, pe care cei nehirotoniţi nu le pot zice pentru că nu au efect iar, cei ce fac după cum îi taie capul riscă, să atragă influenţe demonice.
Spovedania, este o dovadă de mărturisire şi regret al păcatului, care permite celui curăţit să primească Taina Euharistiei.
Dumnezeu este Atotştiitor dar, aşteaptă şi de la om să facă un pas către el.
E bine că îţi plângi păcatele în rugăciuni, dar tu nu te poţi doctori singur, la fel cum nici cei demonizaţi nu se puteau vindeca fără iertarea lui Hristos sau a Apostolilor care dezlegau în numele lui Hristos.

| SmexyBoy a răspuns:

Nu trebuie sa ne spovedim, ci sa ne marturisim drept pacatosi, sau mai bine zis: Da sunt pacatos, dar nicidecum preotului, ortodoxia si catolocismul au facut afacere din spovedanie... cand in Biblie marturisirea consta in altceva,

| jrockfreak a răspuns:

Ca sa-ti ierte pacatele, sa vada ca-ti pare rau si in plus spovada e principalul mod de a-ti curata sufletul.

| YouNoob a răspuns:

Ca sa aiba de ce sa rada si popa

| WhatheWow explică (pentru YouNoob):

Sau de ce povestii?

| YouNoob a răspuns (pentru WhatheWow):

Ceva de genul, oricum toate astea sunt facute la misto
In trecut spuneai ce ai facut in biserica si te astepta calaul afara sau rugul, cam asta era scopul...
Acum le dai motive sa rada sau sa aiba ce povestii in timp ce numara banii din cutia milei si fac calculul la cate sticle de jack pot sa ia

| ddanaraluca a răspuns:

Nu trebuie sa te spovedesti.
Tocmai, Dumnezeu vede si stie tot ce ai facut.In Biblie scrie ca singurul mijlocitor intre noi si Dumnezeu este Hristos.De aceea Dumnezeu te asculta, si poti sa iti ceri iertare in fiecare moment de la El cu sinceritate pentru ceea ce ai facut.Pentru ca El e prezent.

| AndreeaBz a răspuns:

Stii vorba aia. ca greseala recunoscuta e pe jumatate iertata. cam asa e treaba.

| WhatheWow explică (pentru AndreeaBz):

Daca o recunosc in rugaciunea mea de ce trebuie sa-i spun si preotului?

| AndreeaBz a răspuns (pentru WhatheWow):

Asta nu prea o inteleg nici eu. posibil ca e vorba de locul in care o faci (biserica=casa domnului) si poate e vorba de orgolui care este un pacat pana la urma ( eu pot sa spun cand ma rog, dar nu pe toti ii lasa orgoliul sa spuna altcuiva. nu stiu cum sa explic mai exact)

| DyNo a răspuns (pentru WhatheWow):

Cum s-a mai zis: trebuie sa rada si popa de ceva nu? Cred ca se cam plictiseste toata ziua stand numai in rugaciuni si slujbe.

| Miauti a răspuns (pentru WhatheWow):

Spoveditul este ceva ce tr sa te faca sa eliberezi ce ai pe inima. Nu esti obligat sa te duci la popa. Poti vorbi si cu o persoana draga, sau un psiholog. poti sa te spovedesti si prin rugaciune.

| miriam18 a răspuns:

Spovedania nu valoreaza cu nimic nimic e o mare prostie

| MosMartin a răspuns:

Spovedania este o marturisire si atunci cand te marturisesti de pacate te simti eliberat de pacate