| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca este absolut necesara in procesul mantuirii taina spovedaniei? Adica vreau sa spun daca este neaparat sa ne spovedim preotului sau oare nu este mai sincer si mai curat sa vorbim direct cu dumnezeu, sa-i spunem lui pacatele in fata unei icoane de exemplu si sa-i cerem iertare fara sa avem un mijlocitor(duhovnicul).

6 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Nu.Biblia spune cand vrem sa vorbim cu Dumnezeu nu avem nevoie de un intermediar, nici macar de o icoana. Dumnezeu stie oricum problemele noastre, dar vrea sa vada daca ii cerem ajutorul.Filipeni4:6,7

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stii ce cred eu, cred ca duhovnicul este ca un pod iar viata este un rau si ca sa poti ajunge la Dumnezeu treci pe pod adica el e lagatura dintre Dumnezeu si noi, ca doar cand te spovedesti nu i spui omului ci lui Dumnezeu pacatul, preotul este doar un intermediar, si sfaturile care ti le da nu vin de la el ci de la Dumnezeu scrise in canoanele bisericii happy

| roxaa15 a răspuns:

Pe langa faptul ca la spovedanie primesti si un sfat sau un Canon depinde mai primesti si Sfintele Impartasani( sangele si trupul Domnuui)

| Ciubi a răspuns (pentru roxaa15):

Dar daca preferi un Nikon in loc de un Canon ti-l da si pe ala?
Cred ca sangele si trupul Domnului ar fi bine primite in Papua Noua Guinee pentru ca aia mai sunt si azi canibali si cred ca un aperitiv atat de gustos le-ar face deosebita placere!

| roxaa15 a răspuns (pentru Ciubi):

Dai niste raspunsuri de imi sta mintea in loc, da tu chair nu sti ce e un simbol?

| niccelmic a răspuns:

Taina spovedaniei este tot atat de necesara pentru mantuirea sufletului pe cat de necesara este si binecuvantarea securitatii pentru mantuirea sufletului, institutie la care ajung in final toate spovedaniile tale, bineinteles pentru ca sa-i fie prezentate lui Dumnezeu ca dosar pentru mantuire!