| mentholinks a întrebat:

Ce lucru deosebit a facut Isus? Daca Dumnezeu ar fi cerut sunt sigur ca aproape orice om si-ar fi dat viata si fara sa aiba siguranta invierii pe care o avea Isus.

12 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Tocmai am citit un articol, de la History parcă, în care un cercetător, studiind peste 100 de lucrări antice, a ajuns la concluzia că un personaj Isus ca cel din Biblie nu a existat. Normal, modul lui de exprimare lasă de dorit și nu pare să fie cel mai potrivit pentru a convinge un religios.
Oricum, lucrurile nu sunt sigure. Poate era un Isus așa cum sunt azi ăia numiți guru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

E treaba presei si a scolilor ce vor sa arate pe teritoriul lor. Cine stie nu poate sa ia pe fiecare om la rand sa-i explice cum s-a creeat religia asta. Iar userul asta insista cu gluma, aici cu biblia dincolo cu naruto. Biblia este o creeatie a unor mincinosi ( acum exista milioane de autori de fictive, cartile scrise de stramosii lor acum 2, 000 de ani au devenit religie), personajele din biblie nu au existat ci au fost "modelate" (ca sa folosesc cuvantul cui a zis asta) dupa alte personaje istorice( de xemplu iisus e appolonius, moise e akhenaten). Oamenii se nasc sa invete minciunile astea de mici, la maturitate cand au reusit sa isi faca o viata nu vor sa accepte adevarul.

| halogen001 a răspuns:

Sunt povesti absurde, ridicole, fara sens pentru prostirea naivilor.

| RAY a răspuns (pentru halogen001):

Oameni vor sperante, minciuni, nu vor sa accepte realitatea asa ca fug de ia, majoritatea traiesc in zona de confort si sunt invidiosi pe alti, oameni devin niste marionete spalate pe creier, controlate mai ales sectancti fac asta

| CostinAlamariu a răspuns:

Cel mai deosebit lucru e ca S-a incarnat, a luat natura umana pe langa cea Dumnezeiasca. Asta e extrem de deosebit daca ma intrebi pe mine. Iti dai seama? Dumnezeu Insusi S-a facut om. Daca asta nu e suficient sa te bulverseze atunci inca nu intelegi nimic.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Nimeni nu putea lua locul lui Isus. Trebuia sa fie fara păcat. Altfel nu accepta Dumnezeu jertfa lui, fiindcă ar fi fost făcută degeaba.

| Green66 a răspuns:

Nu merge așa, dacă în locul fiului lui Dumnezeu ar fi fost Jan frizeru', nu ar mai fi avut priză la public religia...
"Ce lucru deosebit a făcut Isus?" Pai a oferit șansa #multpreafericiților să ducă o viață frumoasă, viață la care credinciosul de rând nici nu îndrăznește să viseze.

| badpanda a răspuns:

In cazul in care povestea ar fi adevarata nu a facut nimic special.

| h379m3973423 a răspuns:

Salut,
Voia lui Dumnezeu este sfințirea noastră. Domnul Isus a venit ca un exemplu de Fiu de Dumnezeu pentru ca noi să avem de unde învăța(și nu numai asta) și deveni fii de Dumnezeu(să fim răscumpărați). Exact ce nu vrea Satana.
Domnul Isus a dus o viață sfântă de la început(de cânt s-a încarnat) până la sfârșit(până la moartea Sa pe cruce, nu până a fost batjocorit, nu până a fost bătut, nu până când a fost scuipat, nu până a fost biciuit ș.a.).
Deci da, nu oricine ar fi putut face asta.

| Roberrt21 a răspuns:

Nașterea lui, nu prea cred cineva își va dori sa se nască în condițiile în care s-a nascut el

| iMihai98 a răspuns:

Pai asta a facut, s-a răstignit, murit si înviat pentru oameni, pentru ca Dumnezeu nu a vrut sa forțeze omul sa devina crestin, lasandu-l sa-si aleaga singur orientarea.

| RAY a răspuns (pentru iMihai98):

Ba la fortat, daca nu vrea va ajunge in iadul vesnic