| IoanieCriminalul a întrebat:

Ce organ e acela duhu sfant? Mi-a spus cineva ca este in noi.

13 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Duhul sfint e ala de la care s-a intrupat fiul lu' dumnezo si are forma de cremvusti. Uneori sta in sus, dar de obicei atirna ceva mai jos de buric.

| milan9 a răspuns:

Blasfemii peste blasfemii...
Ce vor răspunde lui Dumnezeu pentru acestea?

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Cu siguranta ca dumnezo' nu are nimic altceva de facut decit sa vada ce blasfemiaza fiecare si sa se apuce sa faca un plan de tortura individual. Garantat. Pe de alta parte, se face ca ploua la basculantele de intoleranta imprastiate de catre "drept-credinciosi" peste tot si mai ales crapa de incintare cind vede cit de bine il reprezinta pe pamint nemernicii in sutana.

| milan9 a răspuns (pentru KodrutZ):

Probabil ai auzit de metoda "brevetată" de Cuza, cel care obişnuia să se deghizeze pentru a surprinde exact realitatea şi atitudinea "originală" a oamenilor în faţa datoriilor morale, sociale, etc...

Ce spui, dacă Dumnezeu există, chiar este incompatibilă "Grandoarea" Sa cu dorinţa de a rămâne în spatele cortinei, ca Observator discret?

Nu crezi că oricum prima variantă, aceea de a se impune spontan şi rudimentar I se pare a fi cam "depăşită"?
Oricum, ar fi atunci sigur că s-ar face "ascultat"... Dar oare acesta este singurul lucru pe care îl doreşte, de a se face "ascultat"? SAU de a-şi face din om un partener LIBER de comunicare şi comuniune veşnică?

Un astfel de "parteneriat" nu ar fi autentic decât dacă ar fi asumat de către om în mod liber, sincer, aşa cum nouă ne place să ne sortăm prietenii... sau Dumnezeu ne-ar fi inferior, şi ar coborâ "sub" aceste criterii, pe care noi deja le preferăm?

| KodrutZ a răspuns (pentru milan9):

Un astfel de parteneriat nu are cum sa fie autentic atunci cind omul e indoctrinat de mic. Stiu personal un caz de "iluminare" in care o persoana atee a avut o experienta cu divinitatea SAU cu subconstientul propriu - o tumoare nasoala la creier, doctorii ii dadeau sanse zero (asta in Germania, nu la noi), recuperare totala in ciuda tuturor previziunilor.
Legat de prima parte, cel putin conform bibliei, dumnezo' o face pe observatorul pina i se pune pata si mai da un reset la server...

| M25M a răspuns:

Duhul Sfant este ceva abstract, nu este concret...

| HueyFreeman a răspuns:

In mod cert este apendicele.

| Maxim96 a răspuns:

Duhul Sfant nu e nici un organ! Cine ti-a spus asta?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Duhul sfânt(face cruce) e în emisfera dreaptă a creierului.
Dumnezeu să te binecuvânteze.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aga,si vrei sa-l donezi? ori sa stii ce rol are? pot doar sa-ti spun ca pacatele impotriva duhului sfant nu vor fi iertate in veci.acuma infiderent ca un om oarecare e credincios ori nu, cuvintele astea, IN VECI insamna ceva, raportat la viata noastra de o clipa.

| kira30 a răspuns:

Eu cred ca iti lipseste creierul si Duh Sfant n-ai primit niciodata.
Daca pui intrebari aici mai intai invata codul bunelor maniere.

Răspuns utilizator avertizat
| Veliar a răspuns:

Vai prost e omu.