| DorelSudoru a întrebat:

Cine este mai exact duhu' sfant?

11 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este o persoana din Dumnezeire,si agentul de lucru al lui Dumnezeu pe pamant. Duhul Sfant ne convinge ca suntem pacatosi,ca avem nevoie de iertare, El ne mustra atunci cand gresim, El ne calauzeste(daca ascultam de soapta Duhului Sfant)El ne mangaie in necazurile noastre.

| wales a răspuns:

Dar Mângâietorul, adică Duhul Sfânt, pe care-L va trimite Tatăl în Numele Meu, vă va învăţa toate lucrurile şi vă va aduce aminte de tot ce v-am spus Eu. Ioan 14:26.

| miradoniz a răspuns:

Oho!hee hee super tare întrebarea!hee hee sa înțeleg ca restul nu te interesează?hee hee

| bluebios a răspuns:

Este un personaj biblic care apare in mai multe ipostaze. Cea mai notabila ar fi atunci cand "s-a pogorat asupra Fecioareai Maria" si acesta a ramas insarcinat cu Isus. Nu stiu ce concluzie sa trag de aici!?

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Un nenea imaginar!

| MajorAsshole a răspuns:

Eu. Daca cineva crede in chestiile astea, de ce nu ar crede in mine?winking

| rolfenstein a răspuns:

Este a treia persoana a sfintei treimi. tatal, fiul si duhul sfant.

| Andreea011 a răspuns:

Există multe concepţii eronate legate de identitatea Duhului Sfânt. Unii văd Duhul Sfânt ca pe o forţă mistică. Alţii înţeleg Duhul Sfânt ca pe puterea impersonală pe care Dumnezeu o pune la dispoziţia celor ce Îl urmează pe Cristos. Ce spune Biblia despre identitatea Duhului Sfânt? Pe scurt – Biblia spune că Duhul Sfânt este Dumnezeu. Biblia spune de asemenea că Duhul Sfânt este o Persoană, o Fiinţă având raţiune, emoţii şi voinţă. Duhul Sfant este a treia persoana din Dumnezeu. ok Daca vrei sa afli mai multe trimite-mi un mesaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este Dumnezeu in unul din cele trei ipostaze; tatal care este dintotdeauna,fiul, care este cuvantul si care s-a nascut mai inainte de toti vecii, si duhul sfant care de la tatal purcede.este foarte putin ceia ce am spus eu aici fata de ce trebuie sa afli tu pentru a intelege.da un clic si afla mai multe pe ortodox.ro. poti afla ce s-a hotarat la sinoadele ecumenice in privinta sfintei treimi cea de o fiinta.eu sant prea mic,universul este mare, iar Dumnezeu este infinit.ce poate sti un fir de praf, despre cariera de unde vine sau desertul sau...etc.

| DjBl3ndar a răspuns:

Dumnezeu .

| LaRySa_1343 a răspuns:

Duhul sfant este o putere Dumnezeasca pe care ti-o da cand esti dedicat cu totul Lui. este ceva ce nu vezi si simti.Acesta putere o simti prin diferite activitati odata ce esti Al Lui si te-ai pocait cu adevarat, ba este talentul de predica, ori de a canta(al slavi pe Dumnezeu in biserica).ori pricepere...etc.Duhul SFant este Dumnezeu.de aceea este treimea Tatal Fiul si Duhul sfant, care sunt UNA si ACEEasi! nu stiu daca pricepi ceva dar citeste Biblia si afla mai multe.Domnu cu Tine!happyhappyhappy