| Clorox a întrebat:

Ce parere aveti de acest raspuns dat de Taylor Momsen cand a fost intrebata daca este atee? (Tipa din poza)
"I’m not an atheist, because I believe that I know nothing. But I also don’t believe in anything, either… So… you don’t want to know what I think, I’ve got a fucked up brain."

Răspuns Câştigător
| T0T a răspuns:

Adică nu crede în nimic și nu știe nimic. E un fel de liber cugetătoare care neagă clar doctrinele dar probabil că mintea ei se îndreaptă către anumite posibilități pe care vrea să le țină pentru ea dar alteori le neagă deci de asta cred că a zis ultima chestie. Dacă era convinsă că nu crede în nimic nu avea nicio problemă să se declare atee, totuși. Într-un fel are dreptate, nu știm mare lucru din acest univers și decât să te acompaniezi tu cu acea siguranță că știi sigur că nu există nimic și să te declari ateu, mai echitabil și rațional e să spui că nu știi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

E diferenta intre agnostic si ateu, tocmai ca ateii neaga existenta lui Dumnezeu, ceea ce-a spus ea aduce tenta agnostica sau cum mai este numita tenta satanismului modern.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Păi eu ce am zis?

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Ma rog, exprimarea ta poate fi interpretata in mai multe sensuri, ca oricare alta de altfel, daca agnostic ai vrut sa zici, atunci chiar ai avut dreptate.

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg ce problemă e cu exprimarea mea. M-am exprimat foarte clar doar că nu am vrut să includ denumirea de agnostic căci ea a zis că nu crede în nimic și de asta am preferat liber cugetător. Cred că știi ce înseamnă.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu exista nici o diferenta intre a fi agnostic si ateu pentru ca ateismul cuprinde si agnosticismul in forma de ateism agnostic

21 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

Personal cred ca fiecare ateu e un liber cugetator,ateismul nu-i o dogma,religie,credinta,filozofie,stiinta,pur simplu e ceva lipsit de o afirmatie, deci persoana respectiva nu a inteles ce este ateismul, ateismul este de doua feluri pozitiv = nu stiu daca exista zeii dar n-am credinta fata de ei, negativ =nu exista zeii o afirmatie, ca rational trebuie sa o lasi o posibilitate cat de mica e ia, ca ateu esti deschis spre orice care poate fi dovedit stintific si rational

| Mayhem666 a răspuns:

Bun raspuns, probabil si eu as fi spus aproape la fel, doar ca eu as fi spus " I'm an atheist".

| sublime89 a răspuns:

Ce parere sa am? Tipa chiar gandeste precum arata, adica nicicum.

| Clorox explică (pentru sublime89):

Well, scuza-ne ca nu urmam turmawinking

| sublime89 a răspuns (pentru Clorox):

Asa e, n-o urmati. Voi v-ati creat una mai buna.

| Clorox explică (pentru sublime89):

Bingo!

| SG1995 a răspuns:

Engleza mea e cam sucită, dar din raspuns reiese că e agnostică.

Răspuns utilizator avertizat
| Deaad a răspuns:

De acord.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate are niste credinte pe care nu vrea sa le impartaseasca nimanui, nu mi se pare ceva gresit in asta. Asta este poate motivul pentru care a sucit asa intrebarea si a incercat sa scape repede de ea.

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Stiu ca esti TabFury, nu prea cred ca are ''credinte ascunse''!
Nu a incercat sa evite subiectul, au vorbit in continuare despre tema asta, nu s-a ferit! A vorbit deschis!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Clorox):

Să fiu TabFury? Asta înseamnă că pun întrebări și răspund tot eu la unele, am înnebunit. Dacă vezi 2 conturi că au poze cu mașini asta înseamnă că aparțin aceleiași persoane?
Eu am zis strict legat de ce ai pus tu în întrebare. De unde vrei să știu că discuția lor despre religie a continuat dacă n-ai lăsat niciun link?

| Clorox explică (pentru anonim_4396):

Ok, scuze atunci happy

| qVoichita a răspuns:

Nu știe nimic dar totuși știe că are un creier... "fucked up"