| Asly a întrebat:

Ce părere aveți de pocăiți și cine sunt ei?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Macar ei au habar de iubirea fata de aproapele tau si de biblie, parerea mea, imi place ca se ajuta intre ei, tin cont de biblie, desigur ca nu toti

8 răspunsuri:
| milan9 a răspuns:

E formulat gresit...

| milan9 a răspuns:

Termenul mai potrivit este cel de sectanti... sad Si iata ca daca spui lucrurilor pe nume risti sa deranjezi thinking Dar, a ascunde faptul ca Dumnezeu Fiul a lasat o singura Biserica nu este oare un pacat strigator la cer? thinking

În general se face mare confuzie în privinţa termenului de "pocaintă". În nici un caz ea nu presupune renunţarea la har, la Biserică. "Pocăinţa" reprezintă hotărârea de a nu mai greşi, urmată de primirea concretă a harului...
"Pocăinţa" înseamnă doar conştientizarea, mărturisirea (taina spovedaniei, sau a "pocăinţei"), părerea de rău pentru săvârşirea păcatelor.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Bravos milan9, ai facut cea mai mare natiune democratica din lume, America tara de sectanti.
Da Dumnezeu a lasat 7 Biserici iar voi nu sunteti nici macar UNA din ele (voi aveti treaba cu st. Nicolae, NICOLAITII). P.S. Marturisirea pacatului se face Lui Dumnezeu, nu la un popa care are mai multe pacate ca cel care si le marturiseste.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Daca in Statele Unite in afara Bisericii lasate de Dumnezeu Fiul mai exista si alte aproximativ 30.000 de secte sau denominatiuni crestine, atunci... faptele vorbesc de la sine.

Fiecare din cele 30000 de secte s-ar putea considera in mod eronat in masura sa dea sfaturi crestine (asa cum face si adv. @danut) dar asta NU AR SCHIMBA faptul ca se afla IN AFARA ADEVARULUI. Unii dintre ei vorbesc despre "nicolaiti" confundandu-i cu Biserica, si o fac cu aceeasi nerusinare cu care fiecare dintre intemeietorii de secte s-au dezbinat si pentru interese pecuniare si zeciuiala (adventistii spre exemplu) si-au intemeiat propriile secte colectoare de ZECIUIALA thinking sad

Biserica a fost si ramane UNA:
- " ...ca s-o înfăţişeze Sieşi, BISERICĂ slăvită, NEAVÂND PATĂ SAU GRESEALĂ, ori altceva de acest fel, ci ca să fie sfântă şi fără de prihană."- (Efes. 5, 25-27)
- "Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi EPISCOPI, ca să păstraţi BISERICA(sg.) LUI DUMNEZEU, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." - Fapte 20, 28

| danut a răspuns (pentru milan9):

Oare nu scrie in Biblie de zecime? In rest vezi tu in curand cine va este SEFUL dar va fi prea tarziu (pentru tine).

| mentholinks a răspuns:

Sunt si ei in deruta ca toti crestinii care sustin trinitatea de altfel incalcand chiar prima si cea mai importanta porunca data de Dumnezeu.

| oprescudorin11 a răspuns:

In principal sunt necredinciosi, se cred destepti, ajunsi la disperare, iar la culte gasesc mai grabnic bani, relatii, slujbe(in schimbul sufletului! ceea ce si urmaresc.
Diavolule calea cea mai usoara!

| xerxes1 a răspuns:

Sunt oameni, in general mai culti si mai pusi la punct la capitolul crestinism decat majoritatea ortodocsilor.
Ca Dumnezeul crestinilor este o inventie evreiasca si ca Noul Testament contine mai multe minciuni decat cuvinte, este alta problema.