| AFRAIDs a întrebat:

Ce parere aveti de urmatoare situatie?
Nu ar trebui sa deranjeze faptul ca,crestinii cred in Dumnezeu,ci faptul ca ei nu sunt capabili sau nu sunt dispusi sa faca intocmai cum spune El,ci din contra ei(unii) fura,beau,fumeaza(fac rau trupului),injura, nu tin poruncile.Eu zic ca faptul acesta este mai rau.

28 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Crestini cred in intersele lor atat

| Holiday a răspuns:

In primul rand ca nici macar crestinii intre ei nu cad de acord ce spune zeul asta al lor, lucru dealtfel perfect normal avand in vedere ca acum zice una, acum alta, povestea nu are nici o noima, faptele descrise nu sunt sustinute de nimic, etc.
Bineinteles ca toti, de la cel mai numeros cult, la cea mai amarata secta se bat cu caramida in piept ca ei fac si dreg cel mai bine, dar, privind din exterior si neutru e usor observabil ca toata mascarada asta crestina nu e decat o reminiscenta a Evului Mediu din care nu mai e mult si va scapa si Romania, asa cum au reusit multe tari Europene.

Plus de asta, cine si-ar dori ca societatea sa fie pe modelul crestin? Ce inseamna sa faca "intocmai cum spune el"? Sa traiasca in minciuna vietii vesnice, in indobitocirea conform careia daca faci toate nazbatiile care le trec prin cap liderilor religiosi (bineinteles "transmise" de barbos, ca nah, toti au firul rosu cu el si fiecare e cel mai destoinic in descifrat povestea)?
O mare minciuna poleita cu unele indemnuri etice, dar si cu exagerari mai mult decat cretine.

| sublime89 a răspuns:

In primul rand, nu exista nicaieri nimic care sa ne indice faptul ca d-zeu a "spus" vreodata ceva. Biblia e scrisa de oameni, din propria lor initiativa, si fara interventia vreunui zeu.
Orice "crestin" care nu respecta ceea ce scrie in biblie, nu se mai poate numi crestin, chiar daca el crede in d-zeu. Biblia e fundamentul religiei crestine, si oricine face ceva impotriva a ceea ce scrie in biblie, nu mai e crestin.

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Biblia este scrisa de oameni.
Dar sa ne gandim la un lucru: ea a fost scrisa de 40 de barbati, timp de aproximativ 1600 ani.
Toti acesti barbati au provenit din medii diferite si timpuri diferite.
Cum au putut scrie ei o carte in care sa nu se contrazica in vreun fel?
Toata Biblia este scrisa in armonie, si mesajul ei nu unul singur.
Cum au putut ei sa scrie asa ceva?
Este clar ca a fost nevoie de interventia a ceva divin si au fost inspirati de ea.

| NOname a răspuns (pentru sublime89):

Sublime89: "Orice "crestin" care nu respecta ceea ce scrie in biblie, nu se mai poate numi crestin, chiar daca el crede in d-zeu. Biblia e fundamentul religiei crestine, si oricine face ceva impotriva a ceea ce scrie in biblie, nu mai e crestin."

În acest caz, dacă nu creştinii au fost zmeii Inchiziţiei şi Cruciadelor, dacă nu creştinii au prostit, corupt şi sărăcit milioane de oameni, dacă nu creştinii sug banii publici şi îi îngroapă în limuzine şi biserici, etc, atunci cine?

Mi se pare că genul ideologiei, ca cea prezentată de tine, Sublime, îi absolvă (ca un grup) de toate rele şi îi lasă pe majoritatea în aer (căci nici atei, agnostici, budişti, musulmani, panteişti, etc. nu îi poţi numi), ceea ce îi scuteşte de asumarea oricărei responsabilităţi (ca o comunitate) şi nu mi se pare corect, mai ales când faptele lor sunt bazate pe doctrinele creştine (chiar dacă fără o recunoaştere onestă şi oficială a bisericii lor, a "preafericiţilor" şi "preanesimţiţilor").

Cât timp au credinţa în zeul (şi semi-zeul) creştin, pentru mine sunt creştini (şi pentru Dex: http://dexonline.ro/definitie/cre%C8%99tin /).
Restul ţine de calitatea lor individuală de oameni.

Oricum, e cam greu să faci ceva împotriva unei cărţi care se contrazice singură în mii de locuri şi nici ea nu se poate decide ce e bine şi ce e rău, fiind plină de ambiguităţi şi lăsând creştinilor o flexibilitate şi libertate totală - contează doar ce citate îşi aleg. Vrei, îl iubeşti, nu vrei, îl ucizi... oricum e bine.

...deci ideea cum că creştinii ar trebui să fie şi sunt numai lapte-şi-miere mi se pare nefondată - forţată, falsă şi comercială - implantată în societate tot de către creştini, din subiectivism/favoritism şi pentru autolaudă, autoacreditare, autoreclamă...

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Erau adepti ai aceleiasi religii sau secte, care avea niste idei comune, deci e si normal sa aiba asemanari. Sa spui ca biblia nu se contrazice deloc e o minciuna. Ai aici o lista lunga de contradictii, pe care o poti citi toata noaptea daca vrei: http://infidels.org/library/modern/jim_meritt/bible-contradictions.html

| AndreiM77 a răspuns (pentru sublime89):

Mai intai citeste bilbia, apoicvino la mine si sa vorbim.

| BlackSulphur a răspuns (pentru AndreiM77):

"Biblia este scrisa de oameni.
Dar sa ne gandim la un lucru: ea a fost scrisa de 40 de barbati, timp de aproximativ 1600 ani."
Ai uitat sa zici ca a fost editata si revizuita de X ori de catre X oameni de-a lungul istoriei.

"Cum au putut scrie ei o carte in care sa nu se contrazica in vreun fel?"
Mai citeste o data biblia, te rog.

| AndreiM77 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Itrsteo tu si mai vorbim, asa ca taci.

| BlackSulphur a răspuns (pentru AndreiM77):

Am citit-o, iar dupa asta mi-am dat seama ca Biblia nu-i buna decat pentru foi...

| AndreiM77 a răspuns (pentru BlackSulphur):

De geaba ai citit-o daca no o intelegi.

| sublime89 a răspuns (pentru AndreiM77):

Da, se vede ca tu ai citit-o foarte atent. "Biblia nu are nicio contradictie", ai spus in raspunsul anterior. Uite, ti-am aratat contradictii. Cine a citit biblia mai mult sau mai atent?

| AFRAIDs explică (pentru sublime89):

De fapt, de aceea exista termenul "pacat", si tot in cazul acesta exista si " iertare"

| sublime89 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Termenul exista, dar dovezi cum ca ar exista si pacatul, nu sunt.

| AFRAIDs explică (pentru sublime89):

Esti suta la suta convins, asa-i?

| AFRAIDs explică (pentru AFRAIDs):

De ce ar exista un termen, care sa nu insemne nimic, sau care sa insemne ceva ce nu exista dupa cum spui tu

| sublime89 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Nu exista un termen si pentru spiridusi? Asta inseamna ca spiridusii exista? Te rog sa-mi prezinti o dovada cum ca pacatele exista. Daca faci asta, poate o sa cred.

| AFRAIDs explică (pentru sublime89):

La tine nu asta ar fi problema,se vede ca esti un om citit,calculat, insa la tine e ceva aparte, tu poti crede, insa nu stiu de ce ai nevoie, te asigur ca nu dovezile sunt cheia

| sublime89 a răspuns (pentru AFRAIDs):

Oricine poate sa creada, dar de obicei cei cu o pregatire mai mare, cum ar fi oamenii de stiinta, sunt atei sau agnostici. Dovezile sunt tot timpul cheia, si fara ele n-ar trebui nimeni sa creada in nimic. Credinta in absenta dovezilor a fost tot timpul o greseala.

| Alphawolf a răspuns:

Care "Dumnezeu"? Crestinii fac sau nu fac ce spune Biblia(o carte scrisa de niste antici...). O persoana imaginara nu spune la nimeni nimic.

| AndreiM77 a răspuns (pentru Alphawolf):

Exista crestini care fac intr-u totul ce spune Biblia, acesi crestini sunt Martorii lui Iehova.

| Holiday a răspuns (pentru AndreiM77):

"Exista crestini care fac intr-u totul ce spune Biblia, acesi crestini sunt Martorii lui Iehova."

Parca tot Biblia aia a voastra zice sa nu te dai rotund. Si chestia asta cu "suntem cei mai smecheri crestini", pe care tocmai ai zis-o, exact laudarosenie este. La naiba cu ce zice povestea cand e vorba sa ne ridicam secta la fileu.laughing

| AndreiM77 a răspuns (pentru Holiday):

De unde ai scos acesta idee:"Exista crestini care fac intr-u totul ce spune Biblia, acesi crestini sunt Martorii lui Iehova."
ca martor al lui Iehova te sigur ca noi facem tot ce spune in Biblie si o respectam.
daca nu ai fost prezent vreodata la o intrunire a martorilor, nu mai vorbi degeaba, ca spui numai minciuni, asa ca taci.

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Atunci putem spune ca sunt crestini? Credinta trebuie dovedita prin fapte. De exemplu multi spun ca ei, cred in Isus, dar nu stiu nimic despre El, sau poate stiu ca s-a nascut, a murit, a inviat, s-a inaltat, si cam atat (sa-i sarbatorim evenimentele cand vrem noi, si cum vrem, nu cum si cand vrea si ce vrea El ) Atunci unde este increderea in El? De pilda Isus spune in Ioan 13:34, 35 (citesit ), dar,? unde este iubirea? in temnite si tribunale, in partide, in beserici, enoriasii sunt inraiti ca te-ar devora unii, daca ar putea. Isus le-a poruncit crestinilor,, -sa nu ajungeti in fata tribunalelor sa va cautati dreptatea, sa va judece oamenii " dar tribunalele sunt pline, si cu programare. Atunci ce efect benefic are credinta lor asupra lor? Desigur oamenii sunt tinuti in intuneric spiritual de catre cei pe care ii platesc, si sunt prea inalti,. dar ce sa faci, ca daca le oferi o invatatura primita si sanatoasa nu este de bine. Raul este prezent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu este perfect.
Fiecare se comporta in functie de nivelul sau pe scara Raiului.
Daca esti atent prea mult la altii s-ar putea sa cazi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ma deranjeaza deloc fasptul ca cineva crede in Dumnezeu(si eu am crezut, stiu sentimentul!) ci ma deranjeaza faptul ca acestia sunt ''perversi''(i-ao sub ce forma doresti...pana la urma tu ai facut o mica enumerare...).
Ma deranjeaja faptul ca nu poti discuta cu ei fara sa se enerveze(desi eu raman calma pe tot parcursul discutiei...),nu-ti pot oferi explicatiile de care ai nevoie,doar aberatii, de cele mai multe ori se contrazic(pe ei, plus intre ei), nu-ti ofera solutii logice, in concordanta cu nevoile tale spirituale si cu timpul in care ne aflam (sec 21 nu epoca de piatra!), nu se intereseaza de problemele tale cu adevarat, asa ca atunci cand te intreaba ''ce faci?'' sunt doar curiosi si vor sa aiba un subiect de discutie...(cu altcineva pe tema problemelor tale), nu-ti pot oferi MOTIVE pentru care sa crezi!(din viata lor, caci a ta deza o traiesti)!

| Ben00 a răspuns:

Ce rost are sa te ingrijesti de altii, daca nu te ingrijesti intai de tine?
Sa spunem ca crestinii sunt rai fac astea si astea; insa noi ceilalti ce facem?

| AndreiM77 a răspuns:

Asa, cei care se ced crestini, fac toate aceste lucruri.
Din cauza imperfectiunii este greu sa sa ne pastram curati, dar daca noi respectam si aplicam cele mai importante porunci din Biblie :„Să-l iubeşti pe Iehova, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu toată mintea ta." (MAT. 22:37) si a doua „A doua [poruncă] este: «Să-l iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi»." (MAT. 22:39).
Aceste porunci cuprind Bilbia, daca toti oamenii le respecta cum crezi ca ar fi lumea?
Cu siguranta nu cum este in prezent.