| Westfalia a întrebat:

Cine și ce,a vrut sa spuna prin aceste aceste cuvinte :
,,Nu pot crede ca acelasi Dumnezeu care ne-a inzestrat cu simt,ratiune si intelect, a facut asta cu scopul ca noi sa uitam sa le folosim"

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

A fost un astronom, filosof si fizician italian. Considerat "parinte" al stiintei moderne, Galileo Galilei a fost ganditorul care a deschis o era noua in cercetarea stiintifica, bazata nu numai pe observatia directa a naturii, dar si pe informatiile date de mijloacele tehnice de investigatie.

el spunea ca pamantul se invarte in jurul soarelui biserica ca nu e asa
el credea ca prin ratiunea si intelect va descoperi pe dumnezeu sau natura creata de el, asta a dus la deismul aparut mai tarziu

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Galileo Galilei si bate apropo la faptul ca in perioada inchizitiei cand a inceput sa sustina public heliocentrismul a fost judecat. Cu toate ca a fost achitat de orice acuzatie biserica catolică a condamnat heliocentrismul ca fiind „fals și contrar Scripturii" în februarie 1616.

| CristiB93 a răspuns:

Le-a facut cu scopul ca noi sa le folosim, pacat ca unii le folosesc gresit.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Cine nu stiu si nici de ce si nu cred ca am fost creati cu ceva de care sa nu ne folosim, sincer nu are pic de logica

| Al99 a răspuns:

Cineva care ti-a citit postarile pe TPU.

| Westfalia explică (pentru Al99):

Ok.esti,,dăștept''!