| AvalohAlyn a întrebat:

Cine zicea că viața înseamnă suferință?
Buddha? Că eu cred că chiar avea dreptate
Voi ce credeți?

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

"Omul se naste ca sa sufere, precum scinteia se naste ca sa zboare" zice patriarhul Iov in Biblie. Si, da, are foarte mare dreptate.

| Mayhem666 a răspuns:

Ad Astra Abyssosque!

Viata e grea si suferi doar daca ti-o complici tu.

| halogen001 a răspuns:

Viata e viata si atat. Suferinta apare atunci cand vietuitoarea nu se adapteaza la mediu sau cand mediul e ostil. Vietuitoarea are inscrise in codul genetic mecanismele necesare pentru a se se adapta la mediu, pentru a strange resurse, pentru a trai si pentru a se inmulti. Atunci cand vietuitoarea nu isi poate indeplini comenzile de baza din codul genetic se zice ca vietuitoarea sufera happy In timpul vietii, vietuitoarea intampina tot felul de dificultati si acelea sunt momentele de suferinta ale vietuitoarei.

| cristi202 a răspuns (pentru halogen001):

Si cum ramane cu suferinta "vietuitoarei" care se intreaba de ce i se intampla ceea ce i se intampla, si nu intelege, si de aceea sufera? De unde acel "de ce" atit de suferind? Nu ar trebui sa se multumeasca doar cu ce se intampla?

| 1997onur a răspuns:

Nu.
viața nu însemnă suferință

Viața are și părți bune și părți rele nimic nu-i perfect in viața și nici corect.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Eu am citit asta in romanul Demonii al lui Dostoievski! Nu stiu sa fi vazut asta altundeva!