| CinevaAnonimă a întrebat:

Copiii care tin post au voie sa consume ulei atunci cand nu este dezlegare? Pana la ce varsta? Stiu ca in post este mai important sa ne rugam si sa ne smerim, dar vreau sa stiu raspunsul la intrebare.

18 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Copii nu ar trebui sa tina post. E total absurd sa ii privezi de niste nutritivi necesari organismului doar ca sa faci fericit un popa

| anonimg a răspuns:

De acord cu suntserios.

| Holiday a răspuns:

Pe langa faptul ca "postul" de origine religioasa e o tampenie, chiar si pentru indoctrinatii crestini ai cultelor care au in fisa postului "post" (sic!), daca nu e "post negru", adica infometare voluntara totala in vederea crearii de halucinatii probabil, uleiul este permis fiind de origine vegetala.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Holiday):

You're a special cand of stupidity, are you? Sunt nenumarate studii stintifice care au dus la concluzia ca postul e foarte sanatos si benefic pentru organism, dar ma rog, ce sa te astepti de la un fanatic a carei patetica viata se rezuma la comsumul pornografiei si limitare la materie

| Holiday a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Esti chiat idiot. Nu postul este benefic ci consumul de alimente echilibrat. Pe de alta parte, postul asta al vostru n-are nici o legatura cu sanatatea, ci se vehiculeaza ideea ca asa il poti pupa in fund pe spiridus mai cu talent.
Referitor la pornografie, pe care ai adus-o in discutie desi nu face subiectul discutiei: faptul ca ai tu frustrari sexualo-religioase nu ii face pe altii sa consume mai multa pornografie decat e necesar sau sa faca sex mai rar...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Holiday):

Ba postul este benefic, intereseaza-te in puii mei ca esti baiat mare. Si apropo de frustrari sexuale, ar trebui sa te interesezi si despre asta pentru ca in o groaza de studii s-a ajuns la concluzia ca iti distruge corpul si mai ales psihicul si chiar nu imi dau seama de unde ai scos termenul "sexualo-religioase" cand eu nu ma refeream strict la partea religioasa(nu ma astept sa ai nici cele mai mici cunostinte teologice) ci mai mult la partea practica si anume ca ceea ce e interzis sau recomandat in religie este de asemenea si daunator(pornografia) sau benefic(postul).

| mentholinks a răspuns:

Iti recomand sa tii post si la aer. Incearca sa nu mai respiri atat de des. Consumi foarte mult oxigen.

Răspuns utilizator avertizat
| gratargratar a răspuns:

Copiii pot consuma ulei. Ei nu trebuie sa tina tot postul. De obicei, copiii tin 3-7 zile dupa care se impartasesc.
Postul fara ulei si vin se tine la manastiri. Mirenii, de obicei, nu tin aceste restrictii. Ne limitam la lactate, carne si oua.

| aneliram a răspuns:

Copiii nu sunt obligati sa tina post. In post nu se consuma produse de origine animala. Nici bauturi alcoolice. Cand postesti trebuie sa fii atent si ce scoti de pe gura (nu injura, sa nu dracui).

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Ce legatura are uleiul? Cand tii post nu trebuie sa consumi produse animale, nu are treaba uleiul.

| AndreiiAndrei a răspuns:

Salut!
Numai cinul calugaresc tine postul fara ulei si vin, toti înafară de ei au dreptul la ulei si vin chiar daca nu e dezlegare