| Mădă0611 a întrebat:

Care e baiul cu uleiul de nu e de post? (scrie in calendar "dezlegare la ulei si vin")

19 răspunsuri:
| CristiB93 a răspuns:

Care-i baiu Madalino, vrei sa ti post? laughing

| Mădă0611 explică (pentru CristiB93):

Noup, eram curioasa daca au fost curiosi sa afle de ce uleiul nu e de post, dar curiozitatea nu e ceva de-a lor, adica ceva ce ii caracterizeaza, de parca chiar scrie in biblie "crede si nu cerceta".

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Da sti bine ca eu si cand eram crestin, am fost foarte curios. De altfel, te-am batut destul la cap cu intrebari sau chestii care te-au facut sa ma alungi de pe facebook laughing Deci nu e neaparat la toti crestinii sa nu fie curiosi.

| Mădă0611 explică (pentru CristiB93):

Nici nu mai stiu de ce te-am "alungat", sigur ai depasit vreo limita, ceva, si nu pot sa verific pentru ca sterg mesajele, dar sigur nu sunt asa ipocrita ca astia cu ignore-ul cand vad ca nu le merge smecheria cu care prostesc prosti. Curios te fac oamenii curiosi, altfel tu de mult "nu mai erai crestin".

| RAY a răspuns:

Da pana in 24 dcembrie nu bem, mancam, ne pregatim de chefuri la maxim de craciun si revelion, tot ce este lichid este elimiat in aceasta perioada de cainta, bem apa sfintita o data pe saptama cu popa in altar, iar mancare mancam ce a mancat iisus timp de 40 de zile, vinul rosul e permis doar la biserica si de craciun,
craciun, revelion, paste motive sa te imbeti cu popa sa o faceti lata

| Jardelin a răspuns:

E de post! Dar postul strict se tine consumând mincare care nu este preparata cu ulei. Spre exemplu, cartofii ar trebui consumați fierți, iar cind este dezlegare la ulei pot fi consumați prăjiți fiind in ulei. Sau, salata ar trebui consumată fără ulei si numai atunci cind este dezlegare se pune si ulei. Înțelegi de ce postul este izvor de sănătate? De aceea sint călugări care ajung la virste înaintate. Se vorbește despre pustnici din munți care trec de 100 de ani.

Eu personal țin post fără sa țin cont de regula cu uleiul. Asta este valabilă in general in mănăstiri pentru ca acolo sint si condiții. Se face mincare la bucătăria mănăstirii iar călugării mănâncă ca li se servește. Eu personal mănânc foarte des la restaurant (nu o spun ca pe o lauda ci pentru ca asa e situația) si e destul de greu sa comanzi mâncare fără ulei. Plus ca nu cred ca as rezista!

Dar am de gind sa ma călugăresc si atunci sper, cu ajutorul lui Dumnezeu sa ma pot infrina.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

No bine ca nu aveti voie ulei, dar pateuri de post da, sau cine stie ce dracosenii, dar totusi, care e logica scoaterii uleiului din categoria produselor vegetale, ca eu din cate stiu, se face din seminte de floarea soarelui? Si daca nu ma insel, pe langa plastic, margarina contine uleiuri vegetale.

Vezi ca daca vrei sa te calugaresti, trebuie sa inveti sa iubesti si ateii. smug

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai, draga Madalina, sa știi ca postul adevărat se tine numai cu mincaruri tradiționale! Pateurile vegetale, cașcavalul vegetal si alte surogate nu am auzit sa le interzică biserica pentru ca in esența sint tot de post, dar un post corect tradițional se face in Duhul Sfint cu mincaruri de-ale noastre. Si, după cum cred ca știi postul nu se referă numai la anumite restricții alimentare ci la o anumită trăire si atitudine pe care ar trebui sa punem accent mai mult in aceasta perioada.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Iubesc ateii! Si pe tine te iubesc! Nu simți? Faptul ca imi pierd vremea pe aici luptându-ma sa va explic si sa va fac sa înțelegeți anumite lucruri e din dragoste pentru voi! Ma gândesc ca unii dintre voi citindu-mi postările isi vor da seama ca aparțin unui grup care nu cultiva iubirea si bunătatea, ci ura, disprețul si libertatea prost înțeleasă.

| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Din seria: "Te iubesc, dar vreau să-ţi tai aripile, să-ţi schimb modul de a fi şi gândirea, să te transform în altcineva, să devii cum am chef, să mi te supui şi să mi te asemeni... până atunci te voi jigni, te voi dispreţui, te voi discrimina şi te voi bate la cap în permanenţă (te-aş şi ucide, dacă aş putea (să scap nepedepsit)), dar, desigur, din iubire". love struck

| Zenicide a răspuns (pentru Jardelin):

"De aceea sint călugări care ajung la virste înaintate."
- Cunosc un nenea care fumeaza de 79 de ani, are 102 ani.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Eu stiu ce inseamna post, de asta nu imi plac majoritatea crestinilor, ca la judecat sunt buni, la cunoscut propria credinta, ciuciu.

"Ce inseamna iubire? - Iubirea e absenta judecarii", si ti-am dat si capitolul 13 din Corinteni 1. Stiindu-l, e usor sa gasesti neiubirea in crestini, si cu ei e baiul ca ei vorbesc despre iubirea aproapelui in tara mea.

"Totodată, nutriţionistul afirmă că femeile gravide, copiii şi bolnavii trebuie să obţină dezlegare de la preot în privinţa postului, pentru a nu-şi periclita sau agrava starea de sănătate." stai asa, parca postul alimentar era sanatos, pentru purificarea trupului, iar un trup curat/pur, e unul sanatos.
"De asemenea, cei care suferă de cancer, boli de plămâni, au stări de anemie sau carenţe alimentare nu trebuie să ţină post." citisem undeva ca orice forma de cancer se poate vindeca de la sine daca e redusa aciditatea organismului prin consumul de buruieni (vegetale). Dubios. thinking

| Jardelin a răspuns (pentru Zenicide):

Si eu cunosc o grămada care fumează si par de 102 ani iar ei au 29 de ani!

| ALGator a răspuns (pentru Mădă0611):

Mie nu-mi plac jumatatile de masura!
Daca as fi credincios, gravid, canceros, n-as schimba nici uleiul de la masina.
Imi cer scuze lui Jardelin, nu vreau sa il/o provoc, dar nivelul si importanta subiectului ma face sa-mi lase gura apa sa spun si eu ceva.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Jardelin eu iubesc crestini beti sunt asa amuzanti uni, ador sa merg la biserica cand vad pe popa beat si cu o noua vila

| RAY a răspuns (pentru Mădă0611):

Foamea trateaza cancerul definitiv din pacate te lasa si fara viata

| Jardelin a răspuns:

Aici un articol interesant:
(Mai intii un paragraf, penultimul din articol.)

"Am vorbit şi cu clerici, cu monarhi şi mi-au spus că alimentele de post sunt numai cele care respectă tradiţia, aşa cum s-au făcut ele acum 2.000 de ani, nu cu E-uri, nu cu grăsimi modificate, cu organisme modificate genetic." - Prof. dr. Gheorghe Mencinicopschi

http://www.ziarulring.ro/......ca-postul-

| ALGator a răspuns:

Un scrib analfabet neglijent era de serviciu cind a notat chestia asta in unul dintre testamente. Era cu ochii pe o fecioara de pe partea cealalta a strazii.

Serios vorbind, s-a ajuns in România la o generatie care si la gesturile cele mai banale (cum ar fi umplerea unui pahar cu apa) sau fiziologice, se opresc speriati in loc, se uita dreapta stinga si intreaba "Oare n-o fi pacat?".

Fiti barbati, traiti-va viata cu ulei sau pe uscat! Ce pierdeti? Un sejur All inclusive in the Hell nu e de ici de colo.

| ALGator a răspuns (pentru ALGator):

Daca Radio Erevan nu ar fi fost inchis, ar fi dat el raspunsul la intrebare, bineinteles in armeneasca tradusa cu translate. google, cam asa:
"Incercati cu ulei mineral in loc - 5W30".