| AvalohAlyn a întrebat:

Credeti că pot să port acest pandantiv/medalion cu Iisus Hristos dar fiind faptul că am respect pentru El și cred în El?

https://www.orgoni.ro/pandantiv-orgonic-iisus-hristos-2/

Am vrut neapărat ceva cu poza care sa Îl reprezinte pe Iisus. Unii zic că nu trebuie sa purtăm asa ceva insa și în tradiția catolica și cea ortodoxă se poarte cruciulițe, iconițe etc Deci nu vad care ar fi problema. Știu în adâncul inimii mele că nu reprezintă nimic rău în a purta o chestie cu cristale cu imaginea lui Hristos de pe Pământ ci din contra sunt că Dumnezeu apreciază asta pentru că de cat sa ai idoli și să îți faci modele din anumite personalități muritoare mai bine îți faci model pe Iisus Hristos.e pur și simplu un mod de a Îl respecta pe Regele Universului și cea mai importanta personalitate a omenirii din toate timpurile și nu numai o personalitate umană ci și divină.
E o forma de cinstire și de apreciere pentru mine acest pandantiv și mai ales eu vreau sa îl port înăuntru, pe interior nu la vedere ..Deci credeți că ar fi o problema? Și totuși dacă ar fi așa înseamnă că toți catolicii și toți ortodocșii greșesc și numai neoprotestantii sunt drepti ceea ce eu nu cred, fiecare creștin care crede in Iisus ca Fiu al lui Dumnezeu și Dumnezeu întrupat sunt copii al lui Dumnezeu iar mântuirea nu exista doar pentru o confesiune sau alta, mântuirea există pentru toți ..Chiar credeți sincer indiferent ce zice Biblia prin VT că dacă porți un medalion sau pandantiv dar care reprezintă pe Iisus Hristos este o forma de închinare la idoli? Ce idol când eu Îl apreciez și am avut respect toată viața pentru persoana lui Iisus? Dar recunosc că de-abia acum am făcut rugăciunea aceea de chemare a lui Dumnezeu Iisus în viața mea și de-abia de acum incep sa am o relație personală cu El..As putea sa port acel medalion daca e vorba de Iisus și nu de idoli? Daca nu, îmi pare chiar rău căci îmi place acest medalion căruia nu ii atribui puteri magice ci doar Îl port pentru a îmi mărturisi credința și respectul pentru Domnul Iisus Hristos și a avea parte de iubirea și energia Lui pozitiva și Sfântă.
Pur și simplu nu am găsit vreo cruciuliță de la Biserica care are imaginea completa frumoasă reprezentativă a lui Iisus Hristos și nu doar crucea în mod simplu.

8 răspunsuri:
| William a răspuns:

Nu il purta, daca vrei cumpara-ti o cruciulita de la o biserica ortodoxa

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Trupul omului este templul Duhului Sfânt. Tu crezi ca Duhul Sfânt împarte templul tau cu pandantivul? Nici gand, mai degrabă îți spune adio.

| LoveSleep a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Doamna Anișoara.
Nu aveți copii?
Nu știți ca e interzis prin lege sa spalati creierul unor copii care nu sunt ai dvs?
Dacă aveți copii, nu credeți ca ati făcut destul rău omenirii?
De ce trebuie sa veniți aici și sa împărtășiți credințele dvs tuturor? Nu toată lumea e de nivelul lui Einstein aici. Unii s-ar putea sa va creadă aberațiile. Chiar nu vreți sa evoluam și noi puțin?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru LoveSleep):

Stai liniștit/a. Biblia e la îndemână si a copiilor. Se preda si la școală. Daca eu deviez de ca Cuvântul scris in Biblie, atunci să-mi faci observație. Pana atunci citește Biblia.

| T0T a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Biblia e la îndemâna copiilor. Îi învață că dacă fac mișto de un chelios o să îi mănânce de viu fiarele sălbatice. E bine să îi educi prin frică, nu? O fi mai eficient?

| TamplaruAnisoara a răspuns (pentru T0T):

Isus binecuvânta copiii. La fel fac si pastorii. Daca preoții ortodocși sau catolici ii "educa" după cum spui treceți la alta denominațiune. Dumnezeu este duh, nu are cum sa fie chelos. Si fie ca credem sau nu El exista si lui ii datoram viață.

| T0T a răspuns (pentru TamplaruAnisoara):

Tu măcar ai citit Biblia?

| Dddonkey a răspuns:

Uite un articol scris despre subiectul asta. Daca te intereseaza:

https://www.historia.ro/......l-istoriei

Parerea mea e ca e bine sa verifici unpic ce cumperi, multe pandelii vin incarcate cu energii si nu toate sunt pozitive.
Un interviu interesant am vazut cu ceva timp in urma :

https://www.youtube.com/watch?v=I11L71PD3Lw

Întrebări recente