| anonim_4396 a întrebat:

Credinta nu poate fi obtinuta printr-un control voluntar. Nu poti sa iti propui sa crezi si sa reusesti sa crezi cu adevarat. Poti sa te amagesti eventual ca tu crezi cu adevarat, mai ales cand "credinta" se naste din frica de o potentiala divinitate (vezi Pariul lui Pascal). Credinta e fie inoculata, fie contingenta (dobandita in urma unei intamplari: un accident, o boala, o condamnare la moarte, un miracol etc). De regula, miracolul duce la credinta (vezi convertirea Sfantului Pavel).
Primii propovaduitori ai crestinismului beneficiau, in misiunea lor evanghelica, de puterea miracolelor, care ofereau martorilor puterea de a crede. Si astazi, se spune despre unii sfinti ca au savarsit minuni (vezi Arsenie Boca). Multi dintre cei care le-au observat au fost intariti in credinta sau si-au (re)capatat credinta.
Un ateu care nu beneficiaza de un miracol (tratarea unei boli incurabile, revenirea dintr-o coma ireversibila, un accident care nu ar fi trebuit sa aiba supravietuitori, prezenta unui sfant, o epifanie) nu ar trebui sa aiba circumstante atenuante? Nu ar trebui judecata de fapt, in fata crestinilor, si in fata lui Dumnezeu, doar necredinta impusa? Adica refuzul de a crede chiar si in conditiile expunerii la un miracol (unii atei de pe TPU au declarat ca nu l-ar accepta pe Dumnezeu nici daca aceste li s-ar arata). Ateul sau agnosticul care a vrea sa creada, dar nu poate cu adevarat, poate fi judecat pentru neputinta lui?

21 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Credinta vine in urma auzirii Cuvantului si ca sa auzi Cuvantul, sau sa Il cunosti trebuie sa citesti Biblia sau sa frecventezi o Biserica. Adica trebuie sa ai vointa.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Sunt copii cu deficiente carora le e greu sa priceapa sau sa invete ce le spune profesorul. Aud cuvintele, frecventeaza scoala, vor sa inteleaga. Dar nu reusesc. Dezamagirea lor e cu atat mai mare cu cat cei mai multi dintre colegii lor reusesc cu usurinta sa inteleaga. Si frustrarea e enorma, deoarece primesc aceleasi note si aceleasi mustrari ca si copiii care refuza deliberat sa invete si sa asculte lectia, preferand sa faca altceva. Nu ar trebui ei tratati diferentiat?

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Te asigur ca Dumnezeu este un Tata iubitor care iubeste si rasplateste pe cei ce Il cauta. El cunoaste taina inimii, si se lasa gasit de cei care Il cauta cu o inima sincera si curata.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Vreau sa cred ca e adevarat, desi marturisesc ca imi vine greu sa cred asta. Si vreau sa cred ca fiece ateu sau sceptic ce are credinta "cat un bob de mustar", nu va muri inainte sa descopere adevarul cu desavarsire...

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Oho! De am avea credinta cat un bob de mustar am spune muntelui sa se mute in mare si s-ar face. Trebuie sa ma crezi ca am vazut minuni prin credinta in El. Nu mi-as permite sa spun minciuni la adresa lui Dumnezeu.

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Stiu. De asta am nevoie si eu, cum ar zice Holograf: "Vreau o minunee...

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Pentru ca o minune sa se produca este nevoie de credinta. Este scris ca orice vom cere in Numele lui Isus ni se va da, dar sa credem ca si cum am fi primit acest lucru. Credinta creste avand o relatie personala cu Dumnezeu, (prin rugaciune si prin citirea Cuvantului Sau). Daca il pui pe Dumnezeu la incercare vei primi raspuns. Ma rog pentru tine ca Dumnezeu sa faca aceasta minune in viata ta!

| Dandanache a răspuns (pentru EmaS):

Ah, fericiti cei care l-au descoperit pe Dumnezeu fara sa creada si fara sa-l caute. Uneori ma gandesc ca si o intalnire cu Diavolul (ma cutremura gandul asta si ce repercursiuni ar putea avea) sau un accident ar putea sa imi intareasca credinta.

| EmaS a răspuns (pentru Dandanache):

Da de multe ori atunci cand Dumnezeu iti taie calea printr-un eveniment neplacut ti se pare nedrept, esti frustrat si nu intelegi de ce ti se intampla tocmai tie acest lucru. Insa dupa un timp cand privesti in urma, observi ca Dumnezeu a avut in planul Lui ceva mult mai bun pentru tine. El priveste din perspectiva eterna si toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce Il iubesc pe Dumnezeu. Incercarea credintei noastre este mai scumpa decat mult aur curat. http://www.youtube.com/watch?v=BwiY1dwgh_0&feature=related

Merita sa urmaresti aceasta marturie.http://www.youtube.com/watch?v=pjFydpP_rEA

| Raniia a răspuns (pentru Dandanache):

Dumnezeu face multe minuni in viata noastra dar nu avem timp pentru ele.Chiar daca nu privim lucrurile in felul acesta, ingerii Lui ne protejeaza.De cate ori crezi ca ai fi fost ucis daca ingerii lui Dumnezeu nu te-ar fi protejat? Probabil de mai multe ori decat ai vrea si numai sa te gandesti!

| Inferno a răspuns:

"...unii atei de pe TPU au declarat ca nu l-ar accepta pe Dumnezeu nici daca aceste li s-ar arata..."
Pentru aceast, a dupa moarte ar trebui sa existe si un loc in care ajung nebunii, asa cum sunt cei ce au declarat acestea. Tare curios sunt in ce stare a ajuns boala de care sufera acei "atei" care au afirmat ca "...nu l-ar accepta pe Dumnezeu nici daca aceste li s-ar arata" Pur si simplu aceasta fraza m-a socat datorita faptului ca este absolut ilogica, tare sunt curios cine sunt acei indivizi, rusinea umnitatii.

| Inferno a răspuns:

Mai intra putin pe id-ul acela de messinger pe care mi l-ai dat. SI nu mi se pare ciudat, este ciudat.

| milan9 a răspuns:

Eu unul, nu-mi permit să judec pe nimeni pentru "neputinta" lui!

| 1libercugetator1 a răspuns:

(unii atei de pe TPU au declarat ca nu l-ar accepta pe Dumnezeu nici daca aceste li s-ar arata)

poti te rog sa spui cine a spus asta?

| Dandanache a răspuns (pentru 1libercugetator1):

Nu vreau sa provoc un razboi dand nume. Mi-a ramas insa in minte declaratia unei fatuci care, intrebata fiind ce ar face daca i s-ar arata Dumnezeu, a spus ca si-ar face nevoile pe el.

| Qinz a răspuns:

Nu exista sa nu poti sa crezi in Dumnezeu. Exista nu vreau sa cred.
''Daca il crezi pe Moise, ma crezi si pe mine''
Unora dintre oameni le este frica sa creada in Dumnezeu, din frica acceptari judecati, si din frica faptului ca sunt pacatosi.Este mai usor sa nu crezi in Dumnezeu si sa il faci ''zeu'' inventat deoarece este mai moral si mai odihnitor pentru tine, asigurandu-te ca mori si gata.
Da frica exista in toti, mai ales ca sti si tu ca in biblie scrie ca Dumnezeu a dat gandu vesniciei.
Nu exista nu pot sa cred, exista nu accept exista unei puteri care o sa ma mustre, exista frica de a crede, ca daca crezi ai anumite datorii.
Sti cum scrie in Biblie nu? ca nu exista iertare pentru necredinta.
Ori ce om poate sa creada daca vrea, daca nu vrei, nu crezi.
Deci Dumnezeu nu accepta necredinta.

| Dandanache a răspuns (pentru Qinz):

Te inseli. Credinta nu e voluntara. Unii vor sa creada, dar nu au puterea. Credinta o stare de constiinta pe care nu poti sa ti-o impui volitiv. Din aceleasi motive, omul nu poate scapa voluntar, printr-o simpla alegere, de stari precum frica, pesimismul, rusinea etc.

| Qinz a răspuns (pentru Dandanache):

Credinta in Dumnezeu vine o daca cu frica de Dumnezeu. Daca tie frica de Dumnezeu, imposibil sa nu crezi in el.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Qinz):

Si voi care stiti ca faceti pacate, de ce le faceti?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Dandanache):

Eu nu cred ca exista ateu care nu ar crede daca s-ar dovedi ca exista vreun creator, ateismul e lipsa credintei in zeii daca s-ar dovedi ca exista si ateismul nu ar mai exista pentru acel zeu, fata aia nu cred ca e atee

| HiTTL3R a răspuns:

Ba da nu v-ati plictisit sa va certati, pe mine ma doare fix in cot si de musulmani si de crestini lu peste si de budisti si de toate religile lumi, vedetiva de viata voastra mai bine ca alta numai primiti in ritmul asta.