| pzh2000 a întrebat:

Crestini cum ma pot ruga in asa fel incat Dumnezeu sa imi asculte rugaciunile?

14 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Rugaciunea trebuie sa fie facuta cu credinta.
Este cea mai puternica arma a crestinului care ne face mai eficienti, mai fericiti, ne da forta necesara sa implinim voia lui Dumnezeu in viata noastra. Rugaciunea nu este urmarea meritelor noastre, ci indurarea lui Dumnezeu. Zaharia12:10,, Atunci voi turna peste casa lui David si peste locuitorii Ierusalimului, un duh de indurare si de rugaciune si isi vor privirile spre Mine, pe care L-au strapuns. Il vor plange cum plange cineva pe singurul lor fiu, si-L vor plange amarnic, cum plange cineva pe intaiul nascut.,, Avem promisiunea ca cererile noastre sunt ascultate. Psalmul 65:2,, Tu asculti rugaciunea. De aceea toti oamenii vor veni la Tine. Rugaciunile noastre trebuie sa porneasca din inima. Din inima noastra catre inima Lui. Psalmul 62:8,, Varsati-va inimile inaintea Lui!,, Vedem pe Ana care de prea multa ei durere, numai buzele ei se miscau, dar nu i se auzea glasul. Insa Ana vorbea in inima ei cu Dumnezeu. 1 Samuel 1:13,, Ana vorbea in inima ei, si numai buzele si le misca, dar nu i se auzea glasul,,. Rugaciunea mai poate fi facuta cu strigate mari si cu lacrimi. Evrei 5:7,, El este acela care, in zilele vietii Sale pamantesti, aducand rugaciuni si cereri cu strigate mari si cu lacrimi catre Cel ce putea sa-L izbaveasca de la moarte.,, Rugaciunea trebuie facuta cu credinta. Matei 21:22,, Tot ce veti cere cu credinta, prin rugaciune, veti primi.,, Rugaciunea trebuie sa fie facuta in Duh si Adevar. Ioan 4:23,, Iata vine ceasul cand inchinatorii adevarati se vor inchina Tatalui in duh si adevar; fiindca astfel de inchinatori doreste si Tatal. Rugaciunea insotita de multumire. Filipeni 4:6,, Nu va ingrijorati de nimic; ci in orice lucru, aduceti cererile voastre la cunostinta lui Dumnezeu, prin rugaciuni si cereri cu multumiri.,, Unitatea in rugaciune. Fapte 1:14,, Toti acestia staruiau cu un cuget in rugaciune si in cereri, impreuna cu femeile, si cu Maria, mama lui Isus.,, Deci sa venim inaintea lui Dumnezeu cu inimile curate, caci Lui ii pasa de noi si stim ca avem un Mare Preot care are mila de slabiciunile noastre, si El are toata puterea in cer si pe pamant. El este rezolvarea tuturor problemelor noastre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Unde e dumnezeul tau? mai judecat rau azi

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Cand te-am judecat eu pe tine? Mai precis, unde?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ieri ca am avut alte conturi

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu am dreptate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu ca nu am avut alte conturi de cand sunt din august

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca as avea as recunoaste de ce sa ascund de tine? dar nu am avut alte conturi alt nimic da ateu 321, raymsic19 dar nu alt cont

| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca asa judeca dumnezeu ca tine e clar ca ne ducem la dracu cu toti

| Raniia a răspuns:

Atitudinea lui Dumnezeu fata de rugaciune poate fi-da, nu sau asteapta.Cauzele pentu care Dumnezeu,desi ar vrea sa spuna,,da'',nu o poate face sunt:pacatele noastre(parasirea lor si marturisirea lor)lipsa unei predari totale(El trebuie sa astepte pina cind viata noastra I se va supune printr-o consacrare totala),lipsa credintei(cind te rogi sa crezi) si cind,, da'' ne-ar face rau, nu bine.

| DorelSudoru a răspuns:

Stai in capu' ****

| Bogdan727 a răspuns:

Trebuie sa ai credinta, sa crezi in Tata, Fiu, Duhul Sfant si sa ai mintea lucida fara de pacat si nu e de ajuns doar o rugaciune trebuie sa-i demonstrezi ca meriti cea ce ceri iar el nu-ti va da asa din cer ci cu timpul iti va rezolva orice problema si orice ai nev trebuie sa ai rabdare si credinta.

Răspuns utilizator avertizat
| TheCritic a răspuns:

Roaga-te cu suflet!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te ruga pune mana si fa cea ce isi doresti ma duc sa ma rog la luna sa imi cada banii din cer, fi barbat nu pasarica