| sublime89 a întrebat:

Crestinismul ne spune ca Isus a murit pe cruce in chinuri groaznice pentru iertarea unui pacat stramosesc comis de coasta unui barbat atunci cand a mancat dintr-un pom "interzis", convinsa fiind de un sarpe vorbitor. Practic, acest basm este esenta religiei crestine. Cum mai poate cineva in secolul 21 sa creada asa ceva? De ce sunt atat de multi oameni care cred pur si simplu aceasta poveste doar pentru ca o aud, si nu se opresc o clipa sa se intrebe ce e de fapt religia asta?

Răspuns Câştigător
| AirănMeidăn a răspuns:

Sa fiu sincera, mereu am interpretat majoritatea intamplarilor din biblie intr-un mod mai aparte, as putea zice. Ar fi mult de povestit despre modul in care vad eu lucrurile, nu am de gand sa insirui totul aici. E normal sa se comporte asa, majoritatii le e frica, ca "daca nu credem in el, dumnezeu ne pedepseste", si asta e principalul motiv pentru care nici macar nu vor sa isi deschida mintea. E un lucru complicat. Considera unele teorii ca fiind "mana diavolului", bineinteles asta se intampla cel mai mult la persoana de varsta a treia, si asta ii tine intr-un fel in lant.
Ateismul si indoiala fata de existenta unui dumnezeu a luat amploare in ultima vreme, probabil in cateva sute de ani lucrurile astea ni se vor parea foarte ridicole.

26 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Noi avem propriile pacate, nu pe cel al lui Adam.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru costis):

Si unde se stocheaza aceste asa zise "pacate"?

| sublime89 explică (pentru costis):

Deci nu avem celebrul pacat stramosesc de care tot vorbesc crestinii, si cu care se naste fiecare?

| AvalohAlyn a răspuns:

Gresit! Credinta crestinilor se bazeaza pe existenta lui Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu, care a dat lumii un mesaj spiritual, a suferit, a murit si ce e cel mai important e ca A INVIAT! Crestini sunt cei care cred in Cuvantul lui Iisus si mai ales in invierea Lui.Se vede ca ai lipsit de la ora de religielaughing

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Unde a inviat mai? adu-l incoa sa ii iau pulsul

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Parca ca e categoria Stiinta aici. happy

| sublime89 explică (pentru AvalohAlyn):

Si pentru ce a facut Isus toate astea? Eu am invatat ca pentru pacatul comis de Adam si Eva, sau cu alte cuvinte, pentru "pacatele noastre", inclusiv cel stramosesc cu care se naste fiecare copil. Deci crestinismul ne spune ca fiecare nou-nascut e un pacatos notoriu, doar pentru ca s-a nimerit sa fie om ca si Adam si Eva, care au gresit cand au mancat dintr-un copac interzis acum 6000 de ani. Si daca moare cumva (din voia Domnului) inainte sa fie botezat, ajunge in iad (tot din voi Domnului). Totul din cauza unui sarpe vorbitor.

| MskDesign a răspuns:

Pentru ca sunt indoctrinati de mici, de la varste fragede, cu religia.Foarte multi isi dau seama dupa o anumita varsta, ca aceste divinitati sunt doar fictiuni. Daca ii pui sa faca diferenta dintre Mos Craciun si Dumnezeu, o sa-ti raspunda ca unul este un basm si celalalt adevarat laughing

| KodrutZ a răspuns (pentru MskDesign):

Normal ca unul e basm. Sa nu te aud ca te iei de MC, ca Dumniedzau' te maninca! tongue
@sublime89: Biblia e plina de alegorii mai mult sau mai putin subtile. Buba e ca sint multi saraci de inger care o iau ad-literam. Buba si mai mare e ca nu iau ad-literam tot ce e bun si sa respecte ca atare (prostioarele alea cu iubeste-ti aproapele, corpul tau e templul lu' shafu' si ai draq grija de el, etc). Deci nu uita - cuvintul cheie e "alegorie". Ca in Miorita, stii? big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E secolul 21, omule, in ziua de azi ganditul nu mai e la moda.
Daca nu esti prost, esti considerat naspa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si fix de aia eu nu sunt naspa. laughing

Dar in personajul ala imaginar tot nu cred.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa spui despre un tablou ca este real si in acelasi timp ca autorul lui nu exista? Uita-te in jur!

Cat despre "basmul" despre care spui, ce motive ai sa nu crezi?
Din punct de vedere stiintific in coasta(dar nu numai) sunt toate ingredientele necesare formarii unui corp.
Sarpele nu a vorbit ci Satan s-a folosit de el asa ca un ventriloc.

Pe undeva ai dreptate pentru ca multi cred doar pentru ca aud dar sa stii ca altii fac cercetari serioase.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

"Din punct de vedere stiintific in coasta(dar nu numai) sunt toate ingredientele necesare formarii unui corp."

Si spermatozoizi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dandanache):

Ma refeream la clonare.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Cercetari foarte serioase, dupa cum dai dovada si tu. Deci Satanila e papusar. Good to know. Ventriloc, chiar. Vorbesc tatz pochii astia la slujbe, de numa-numa. Dragostea din tei, de-alea cu numa-numa-iei/sa-tz-ingrop-mortul-far'-o-mie-de-lei.

| sublime89 explică (pentru anonim_4396):

Sper ca-ti dai seama ca o asemenea abordare ingroapa si mai mult crestinismul. Pana si papa de la Roma si-a dat seama ca trebuie sa accepte descoperirile stiintei precum evolutia, pentru ca altfel Vaticanul ar persista in ridicol. E la fel si cu basmul asta cu Adam si Eva si cu Isus care a murit sa ne salveze de pacatul comis de ei. Cu cat crezi in el mai mult, mai ales intr-o perioada ca si asta in care traim noi, cu atat mai bati un cui in sicriul crestinismului. Singura solutie e adaptarea la vremurile noi. Iar facand asta, bineinteles ca e si cam inevitabil sa nu incalci unele lucruri scrise in biblie, care au fost crezute secole la rand. Dar asta e progresul inevitabil.

Răspuns utilizator avertizat
| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Turma de oi nu gandeste... turma urmeaza. de aia le si zice "crede si nu cerceta".

| anonim_4396 a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Crede si nu cerceta e la catolici cel putin si inca la alte 10000 de religii happy da nu la toti.

| FashionKitty a răspuns:

E amuzant ca vine unu' si te intreaba inapoi: Dar cum sa nu crezi? Tocmai asta e problema: crestinii nu se pun in locul ateilor si nici invers deci nu se inteleg reciproc. Eu am incercat mai demult sa fiu "un bun crestin" dar se pare ca am fost ateu dintotdeauna... adica depinde si de familie si cum esti crescut. Am vazut azi in fata catedralei ortodoxe ca o femeie isi invata fetita sa-si faca cruce si la ce varsta avea nu avea cum sa-si puna intrebari existentiale deci prelua credinta mamei dar asta e logic oricum.
Dar totusi asta nu e singura chestie pe care o sustin crestinii. Am auzit un pastor american baptist spunand ca el uraste religia, ca singurul pe care trebuie sa-l urmam e Isus ceea ce pe undeva are sens, zice sa-l urmezi nu sa-l slavesti si sa-i datorezi totul si chestii de genul, iar pe Isus tot oamenii l-au omorat asa ca nu inteleg cum ierti un pacat comitand unul.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru FashionKitty):

"crestinii nu se pun in locul ateilor si nici invers " majoritatea ateilor au fost candva crestini virusati si s-au devirusat.

| FashionKitty a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Da, asta e adevarat dar ma refeream ca se ridiculizeaza reciproc si nu isi respecata unii altora credintele (sau necredintele in cazul ateilor). Practic trebuie sa respecti decizia celorlalti. Eu desi sunt ateu am prieteni crestini, pocaiti chiar si nu avem treaba unii cu altii sau evit sa discut pe teme religioase si imi place ca si ei sunt deschisi la minte si nu iti baga crestinismul pe gat dar asta depinde de persoane, nu e general vorbind.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru FashionKitty):

Videoclip despre a respecta credintele altora http://bit.ly/1CGEdDz are si subtitrare in romana. se poate activa de langa butonul fullscreen.

| RaduRadu01 a răspuns:

Dragule, cam puţine ai înţeles tu din ce înseamnă/spune creştinismul, no offence.
Însă, din păcate, adevărul e că majoritatea credincioşilor cam tot atâta au priceput, şi chiar iau literal toată povestea asta (care, fie-mi îngăduit să spun, e una foarte bună, ca poveste, dacă e să o priveşti literar). Dar nu în asta rezidă esenţa creştinismului, ci în sensul "poveştii".

| sublime89 explică (pentru RaduRadu01):

Eu in intrebare am facut un rezumat. Bineinteles ca sunt mult mai multe lucruri implicate in religia asta, dintre care unele sunt si bune. Dar aici e o chestie de interpretare. Dupa cum a vorbit Isus in biblie, se pare ca el credea in povestea creatiei din geneza, inclusiv despre primii oameni (un barbat si o femeie), sau despre povestea lui Noe, etc. Daca el credea in toate astea, noi de ce n-am face-o? Noi de ce sa interpretam totul metaforic? Si daca e sa interpretam biblia astfel, atunci nu mai putem face distinctia intre ce s-a intamplat cu adevarat, si ce nu s-a intamplat. Si invierea lui Isus, de exemplu, poate fi luata atunci doar ca o poveste, care nu s-a intamplat in realitate, dar a fost scrisa asa ca sa intelegem sensul.