Întrebare recomandată | мιнαɛℓα36 a întrebat:

Cu totii stiti ca Patriarhul Daniel a trimis scrisoare tuturor primariilor din tara, cerand tribut pentru construirea Catedralei Mantuirii Neamului.

http://adevarul.ro/......index.html

Cum putem numi asta? Nesimtire, nerusinare sau?

Esti crestin? Nu am nimic impotriva dar, nu finanta Biserica! Fii crestin, nu religios!

Maine, oameni care au curaj si au ceva de zis, vor iesi in strada.
http://i.imgur.com/2cqFlFk.png

Nu iti cer tie asta, departe de mine gandul...pe un site plin de copii si adolescenti! Iti cer in schimb, sa semnezi petitia:

http://www.petitieonline.net/......40149.html

Răspuns Câştigător
| Jardelin a răspuns:

Mai Mihaela, da-o-n colo de inversunare! Mai destinde-te si tu, ce naiba, vine Craciunul! Lasa-i pe popi cu ale lor, noi credinciosii cu ale noastre, cei care nu cred in nimic cu ale lor, si fiecare sa ne mai linistim putin acum pe sfirsit de an!

Uite aici o dedicatie de la mine ca sa te mai imbunez putin:

http://www.youtube.com/watch?v=J-8VCL4uSUc

P.S. Eu zic sa primesti si vreo 3-4 colindatori pe la usa ta ca doar n-o fi o gaura in cer sa le dai cite 1 leu si o banana! Unii dintre ei colinda din saracie, saracii, si chiar daca tu nu crezi in Dumnnezeu, daca o data pe an ii rasplatesti pentru efortul de a umbla prin frig si ca îngînă o colinda, e un mic semn de umanitate, nu neaparat crestinesc. Cu voia ta, te imbratisez! JAR.

40 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Stii vorba aia....nu e prost ala care cere, e prost ala care da.

| NOname a răspuns (pentru Apache):

Ăla care cere, în funcţie de cât, cui, când şi pentru ce cere, poate fi extrem de nesimţit...şi prost în multe privinţe.

| Apache a răspuns (pentru NOname):

Da...dar daca ii merge?

E ceva sa ceri milioane de euro pentru o biserica si nimeni sa nu comenteze nimic.

Sa profiti de prostia oamenilor e usor...dar sa o faci continuu e o arta

| NOname a răspuns (pentru Apache):

Nu că ar fi el vreun geniu, doar i se acordă încredere mult mai multă decât ar merita. S-a autoproclamat un mini-dumnezeu şi face cu cine ce vrea.
Are o armă foarte bună de manipulare în mânecă: religie. Cu aşa o armă şi o maimuţă poate prosti pe oricine (cu condiţia să fie religios).

| Filip23 a răspuns:

Cred ca te agiti degeaba. Majoritatea consiliilor judetene nu au sume semnificative cu care sa contribuie.
Daca as avea o situatie materiala buna, as da si pentru catedrala, e bine sa fie si in Bucuresti o catedrala cum sunt si in alte orase.

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Filip23):

Si te vei duce la acea Catedrala? Cu ce te incalzeste pe tine, ca om, construirea acestei Catedrale?

P.S. Am o presimtire ca se va cere taxa pentru intrare/ vizitare, ca prea a fost mediatizata.

| Filip23 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Nu sunt din Bucuresti, ca m-as duce. Ma incalzeste si ca om, si ca roman, ca va avea si Bucurestiul o catedrala, cum au alte orase.

| HueyFreeman a răspuns (pentru Filip23):

Alte orase nu au astfel de monstruozitati, si pe de alta parte, nu are destule catedrale?

| Kalla a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

De unde iei imaginile astea? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Am si eu imagini misto!
http://www.nunnsperformancetraining.com/......ople-4.jpg

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Kalla):

De pe facebookhee hee Acolo sunt anuntate evenimentele!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

Daca tie iti place, eu de ce as avea ceva impotriva?hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Imi place de tine doar. Uite una buna https://scontent-a-lga.xx.fbcdn.net/......8920_n.jpg

NOname
| NOname a răspuns:

"Scrisoare deschisă adresată primarilor și consilierilor locali din România.

Noi, semnatarii acestei petiții, vă solicităm să refuzați cererile Patriarhiei BOR de finanțare a Catedralei Mântuirii Neamului. În fiecare an, cel puțin 540 de milioane de euro din bugetele autorităților de stat, centrale și locale, sunt deturnate de la nevoile reale ale noastre, ale contribuabililor, spre a se cumpăra „bunăvoința" ierarhilor bisericești. Considerăm că, mai ales în acestă perioadă, când ne confruntăm cu multe probleme materiale, banii colectați de la contribuabili prin taxe și impozite trebuie folosiți la nivel local, în interesul celor care au plătit.

Avem nevoie de școli și spitale bune, de infrastructură funcțională și de multe alte lucruri pe care le-ați putea rezolva cu cei 1 milion de euro solicitați de Patriarhie. Dacă după ce veți rezolva toate problemele existente la nivel local, veți avea un surplus de bani la buget, vă solicităm mișcorarea taxelor pe anul viitor.

Noi, semnatarii acestei petiții, considerăm că finanțarea cultelor ar trebui să se realizeze prin donațiile voluntare ale enoriașilor, nu prin alocarea de fonduri de la bugetul de stat. Conform Patriarhiei, Catedrala Mântuirii Neamului "este o necesitate practică ținând seama de numărul mare aproape șaizeci de ierarhi ai Sfântului Sinod al Bisericii Ortodoxe Române care nu încap mai mult de doisprezece în Altarul Catedralei actuale de pe Dealul Mitropoliei". Așadar, construirea este o necesitate practică pentru Patriarhie, nu pentru enoriași și cu atât mai puțin pentru ortodocșii și neortodcșii din afara Bucureștiului.

În urma expunerii motivelor de mai sus, ne reiterăm solicitarea de mai sus: în calitatea de reprezentant al cetățenilor, refuzați cererile Patriarhiei BOR de finanțare a Catedralei Mântuirii Neamului.

Cu considerație, NOname și..."

| Genesis2014 a răspuns (pentru NOname):

Este incredibila aceasta nesimtire dusa la maxim a acestei institutii căpusă!
De ce credeti ca isi permite acest șmecher al sistemului, Daniel asemenea mârșâvii? Deoarece ii,, merge'', fiindcă aceasta țară e indobitocita(din păcate) religios, fiindca plebea caută,, salvarea''in biserici nu in evolutia lor ca specie, etc.etc.
Pana cand aceasta institutie nu va fi separata de stat, nu se vor oprii!
Politicul se foloseste de institutia biserică si invers.așa a fost dintotdeauna, aceste,, greutati''de pe umerii oamenilor sunt de la criminalul ordinar Constantin cel,, mare''care a impus dogma iudeo-crestină către lume. Acest impostor care si-a ucis propriul copil a,, ridicat'' iudeo-crestinismul NUMAI din interese politice, deoarece in acelasi timp ridica si statui si ode lui Apollo! O figură perversă care idiotii de religiosi o denumesc,, sfânt''.
Oricum, aceste mani***ri vor dispărea oricât s-ar zbate aceste forțe traditionale bisericesti.
Se apropie timpul cand ritualurile fara valoare si traditiile popilor vor fi doar o haslie amintire!

NOname
| NOname a răspuns:

Mi-e greu să redau în cuvinte cât de mult mă revoltă şi mă dezgustă situaţia dată.

Cu lăcomia, megalomania şi nesimţirea lor au scârbit tot poporul (Kalla m-a făcut mândră azi de ea). Îşi bat joc de ţara şi de oameni şi nu dau semne să se oprească.

La câte miliarde de euro are BOR-ul (cerşiţi în anii precedenţi) şi acum stă cu mâna întinsă. Ce-i pasă BOR-ului şi preafericitului Daniel că ţara nu are şcoli şi spitale, că oamenii au pensii şi salarii mizere...? Ei vor catedrale. Dar la (i)logica lor...e de înţeles.

NOname
| NOname a răspuns:

O mai ţii minte pe asta?

"Criza actuală - o şansă pentru a progresa în înţelepciune.
Criza economică actuală cere statelor UE şi tuturor cetăţenilor europeni moderaţie şi vigilenţă în folosirea banilor şi cheamă Uniunea să progreseze în înţelepciune şi solidaritate..." - Preafericitul Daniel.

http://www.mediafax.ro/......e-10913125

Poate lejer să câştige concursul "cel mai ipocrit dintre ipocriţi".

| alessia5158 a răspuns:

Ma-ntreb cati neuroni functionali are acela care a avut proasta inspiratie sa organizeze protestul in data de 21 decembrie, prima zi a revoltei bucurestenilor din '89.
Si, culmea, la ora 17, 30! --- in 1989, la aceiasi ora, 13 tineri au fost macelareti! --- unii striviti de camioane militare, altii impuscati cu automate de militari si altii raniti si apoi executati de civili cu pistoale.

Cata impietate!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru alessia5158):

Tocmai de aceea au ales aceasta data, pentru comemorare! happy

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Jardelin):

He, he... faina piesa. Plina de veselie. Multumesc frumos!

Am sa primesc colindatorii, pe cei de-ai casei si pe piticii vecini. Ca oricum nu pleaca pana nu le deschid si striga la usa : "tanti Mihaela, tanti Mihaela"hee hee

Si eu te imbratisez cu drag, sarbatori fericite iti doresc. Ai multa caldura in suflet. happy

| Jardelin a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Mai Mihaela, da-o-n colo de inversunare! Mai destinde-te si tu, ce naiba, vine Craciunul! Lasa-i pe popi cu ale lor, noi credinciosii cu ale noastre, cei care nu cred in nimic cu ale lor, si fiecare sa ne mai linistim putin acum pe sfirsit de an!

Uite aici o dedicatie de la mine ca sa te mai imbunez putin:

http://www.youtube.com/watch?v=J-8VCL4uSUc

P.S. Eu zic sa primesti si vreo 3-4 colindatori pe la usa ta ca doar n-o fi o gaura in cer sa le dai cite 1 leu si o banana! Unii dintre ei colinda din saracie, saracii, si chiar daca tu nu crezi in Dumnnezeu, daca o data pe an ii rasplatesti pentru efortul de a umbla prin frig si ca îngînă o colinda, e un mic semn de umanitate, nu neaparat crestinesc. Cu voia ta, te imbratisez! JAR.

| atoatestiitoarea a răspuns:

Am semnat

| Fatamuntilor a răspuns:

Cred ca comentariul meu nu va fi pe placul credincoisilor (fanatici), eu la randul meu fiind crestina.
Eu, niciodata nu am inteles utilitatea contruirii unei catredrale de asemenea dimensiuni, din moment ce tara asta are alte nevoi mult mai necesare si urgente. Daca tot sunt niste bani destinati bisericii cred ca mai bine s-ar folosi pentru consolidarea celor existe. Construirea altor biserici si mai ales a unei catredare care,, inghite'' milioane de euro mi se mare cel putin egoista.
Se stie ca majolitatea primarilor se afla in imposilitatea de a plati acea contributie.Mai ales cele din orasele mici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu-i nimic, rog primarii sa ramana calmi, acolo se duc taxele noastre.

| Filip23 a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Ce inseamna fanatic? Acordul cu existenta bisericilor sau cultul, participarea la rugaciune?

| Mădă0611 a răspuns:

Problema e ca oamenii cred ca daca nu finanteaza biserica sunt impotriva lui dumnezeu. O prietena de pe fb a pus un link cu "opriti finantarea...", sau era o intrebare despre asta, ceva de genul "ati fi de acord ca statul sa nu mai finanteze?" si o alta prietena a zis "sa ma ierte dumnezeu, dar da". raised eyebrows

De ce nu da Mazare toti banii, ca parca a zis ca o sa construiasca nu stiu cate biserici? Sa sara cu banul el, Behehecali si inca vreo cativa deraiati din astia, si o sa se faca mai multe catedrale ale "mantuirii" neamului.

| Kalla a răspuns:

Imi iubesc credinta dar imi urasc religia cu tot sufletul.Imi vine sa intru in pamant de rusine.Cum a putut statul roman sa-l lase pe Patriarh sa inceapa sa construiasca asa ceva in loc de spitale? Cu banii aia puteam sa ne apropiem de iesirea din criza. Puteam sa cumparam vaccine pentru ca multe spitale nu mai au.Cata prostie si cati ipocriti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

"Imi iubesc credinta dar imi urasc religia "
Poti sa-ti schimbi religia.
Puteam sa cumparam vaccine

Che -zzo stai dicendo? =))
Poate vaccinuri, dar cateodata este prea frumos ca sa fie si adevarat.
http://www.informarexresistere.fr/......nvolgente/

Cu banii aia puteam sa ne apropiem de iesirea din criza.
Glumesti sper.
Este doar maruntis.
Banii adevarati se cheltuiesc in alta parte.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

Muori rolling on the floor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Sa inteleg ca preferi spitale pline cu oameni bolnavi? in locul bisericilor pline de oameni sanatosi? inca nu am vazut doctori de familie care sa vina acasa la pacientii lor,sa se intereseze de sanatatea populatiei.dar am vazut biserici in curtea spitalelor, si preoti venind la paturile bolnavilor ce nu se puteau misca facandu-si datoria de doctori de suflete asa cum prevede misiunea lor. mi-e rusine de sistemul politic din Romania, de cel medical, de cel de invatamant, de cel bugetar.de religia ortodoxa NU MIE rusine deloc.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

In Romania e plin de bolnavi, daca vrem sa-i vindecam avem nevoie de spitale. Dumnezeu e cu noi si la spital.E important sa mergi la biserica dar sa nu fie construite la fiecare trei zile cand sunt deja prea multe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

De unde ai scos chestia cu prea multe? VOI nu mai faceti diferenta intre barfa preluata de la altii si o parere personala bine fondata? Viata asta pentru omul de rand orice ar fi crestin ori altaceva este numa munca zbucium si truda.deabia cand mai imbatraneste omul ajunge si la spital si la biserica fiindca atunci are nevoie de amandoua.de ce nu ganditi deloc? uite ru nu am fost spre rusinea mea la biserica de muuulta vreme. popa a venit insa la mine cu diferite ocazii, si bani i=am dat cat am crezut de cuviinta, de multe ori a plecat fara tot spre rusinea mea, ca nu m-a prins pregatit.la sptal insa am fost de mai multe ori. deja prea multe? cine a hotarat asta? Dumnezeule -Doamne, e vina mea ca stau pe un site-plin de copii. bafta si sanatate.doar sanatate.fiindca stiu ca banii tii iau popii si biserica.si spitalul sa-l vezi doar cand treci pe langa el.lasa pe altii.

| Kalla a răspuns (pentru anonim_4396):

La biserica dau bani doar cand trebuie sa cumpar lumanari.Sunt destul de mica si preotul nu mi-a luat niciodata banii cand ii dadeam.Si de ce sa vad spitalul doar cand trec pe langa el? Pot sa ma duc la spital ori de cate ori am nevoie de analize sau nu ma simt bine.La asta sunt bune spitalele, la ajutarea oamenilor sa traiasca mai bine si mai mult.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Kalla):

Da.si politicienii ne ajuta sa traim bine.mai mult ei.ca doar asta e rolul lor.

| Jardelin a răspuns:

Este o discrepanta mizerabila intre titlul articolului si scrisoarea adresata Consiliului Judetean! In titlu se spune "Patriarhul cere tribut Consiliilor Judetene" iar in scrisoare Patriarhului se spune "va rugam sa acordati un sprijin financiar".

A cere tribut (a impune un bir/taxa) este una, iar a adresa o rugaminte este alta!

Pentru cei cate nu stiu care este intelesul cuvintului tribut, ma jos va dau explicatia din DEX:

http://dexonline.ro/definitie/tribut

Daca Patriarhul Daniel a adresat acea scrisoare Consiliilor Judetene, din punctul meu de vedere este OK. Ea nu obliga pe nimeni la nimic, iar cine vrea da curs acelei rugaminti iar cine nu vrea, nu. Faptul ca Patriarhul A RUGAT sa se participe cu o suma de bani nu este o crima!

Pe mine daca ma opreste cineva pe strada si ma roaga sa-i dau niste bani ca sa-si termine casa, eu nu ii dau in cap acelui om pentru ca nu a facut o infractiune! El are dreptul sa ceara iar eu am optiunea de a-i da, sau nu!

| мιнαɛℓα36 explică (pentru Jardelin):

Intr-adevar este o discrepanta aici. Un raspuns bun! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Energica erai cand am plecat si asa vad ca ai ramas. Salutare happy

| мιнαɛℓα36 explică (pentru anonim_4396):

Si mie imi pare bine sa te vad laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sper sa nu primeasca nici un ban.

| MultPreaInteleptulTractorist a răspuns:

Nu semnez nicio petitie ca oricum e futil. Dar fac apel la crestini sa fie crestini pe banii lor, nu pe banii nostri. Pe banii enoriasilor si a parintilor pot sa faca si Palatul Mantuirii Neamului dar pe bani publici nu este admisa asemenea nesimtire.