| AilynFarah132620 a întrebat:

Cum il cheama pe Dumnezeu?

15 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Il cheama ''Eu sant'', sau ''Cel ce este'', acesta este numele sub care s-a recomandat. Si nu e greu de descifrat numele Lui, doar este singurul care exista prin sine insusi, toti ceilalti sunt creati, au o existenta derivata din a Lui. Salut.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

CryOfTheBlackBirds

| Wøodenpints a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

În cheamă Woodenpints. Tu ești nevastă-sa.

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Wøodenpints):

Sotul meu smug

| Wøodenpints a răspuns (pentru DarkOrbitMoon):

Tot cool

| pufulescu a răspuns:

Daca intrebarea e ezoterica si nu un mistou, te poti informa de aici : http://www.hebrew4christians.com/Names_of_G-d/Esoteric/esoteric.html

| suffarstar a răspuns (pentru pufulescu):

Ai studiat kabbalah?

| pufulescu a răspuns (pentru suffarstar):

Nu am studiat in sensul adevarat al cuvantului, dar citesc articole in acest domeniu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care din ei că sunt trei?

| MrsVamp a răspuns:

Dumnezeu nu are un alt nume, este cunoscut de catre toti oamenii, din toate popoarele doar sub un nume, acela de Dumnezeu.

| drutzix a răspuns (pentru MrsVamp):

Are mai multe nume, el reprezentand unificarea panteonului evreu.
El, Elohim, YHWH, Adonai si mai sunt cateva.

| MrsVamp a răspuns (pentru drutzix):

Fiecare are opinia lui fiind un subiect destul de controversat, eu doar mi-am exprimat-o pe a mea.

| drutzix a răspuns (pentru MrsVamp):

Asta nu tine de opinie, faptul ca dumnezeu are mai multe nume este recunoscut de toate religiile crestine. Daca tinea de opinie nu te corectam happy

| matematician a răspuns:

Cum il cheama pe dealerul tau? laughing))))

| stoianmircea a răspuns:

Daca te duci la biserica o sa vezi ca se canta : Dumnezeu este Domnul si s-a aratat noua, bine este cuvantat cel ce vine intru numele Domnului. Prin asta se intelege ca Dumnezeu este Domnul.Citeste in biblie si ai sa vezi in Facerea.