| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot anula sau sa nu mai fie valabil un juramant/promisiune fata de Dumnezeu? Mentionez ca nu l-am incalcat.

19 răspunsuri:
| emy a răspuns:

Buna seara! Da stii ca, chiar daca ai jurat in gand, Dumnezeu stie, caci El ne cunoaste gandurile. Pentru problema ta trebuie sa mergi la un preot sa-ti citeasca o rugaciune de dezlegare de acel juramsnt.

| Zenithf a răspuns:

Vorbeste cu Doamne Doamne si iti spune el ce trebuie sa faci. Este juramantul tau facut dupa voia Lui?

| danay72 a răspuns:

Depinde ce promisiune ai făcut. Poate că nici Dumnezeu nu e de acord cu ea.

| Dismally a răspuns:

Incearca si tu sa negociezi cu Dumnezeu, ii propui sa te dezlege de juramant si ii oferi altceva in schimb happy

| Jardelin a răspuns:

Cineva imi spunea mai demult ca juramintele sint bune doar pentru a fi incalcate! Daca ai de facut ceva, fa fara sa te juri!

In plus este bine sa stii ca nu e bine sa juri, sa-ti dai cuvintul, sa promiti, etc pentru ca e pacat!

"Ci cuvântul vostru să fie: Ceea ce este da, da; şi ceea ce este nu, nu; iar ce e mai mult decât acestea, de la cel rau este." Matei 5:37

Deci, asa cum spune si cuvintul Domnului de mai sus, ceea ce vine sa intareasca ce ai spus (prin juramint, promisiune, etc) vine de la diavol, si este pacat.

| Chimied a răspuns (pentru Jardelin):

Si acum ce ar trebui sa fac?

| Jardelin a răspuns (pentru Chimied):

Eu cred ca cea mai buna soluție ti-a dat-o Moon. Roaga-te la Dumnezeu in fiecare zi întreaba-L ce sa faci, si la un moment dat ai sa primesti un răspuns. Nu stiu cum, dar intr-un fel sau altul Dumnezeu iti va raspunde.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai jurat? este scris in biblie, sa nu-ti iei angajamente pe care nu le poti respecta, adica, nu-ti lua pe umeri greutati pe care nu le poti duce. daca ai facut-o respecta-le. daca vorbeai cu mine, te intalegeam.dar cu Dumnezeu nu negociezi.

| Chimied a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar este valabil daca l-am facut in gand? Adica nu am promis cu voce tare, ci in gand.

| anonim_4396 explică (pentru Chimied):

Mai chimied? pacatul incepe cu gandul.continua cu vorba, adica incepi sa cochetezi cu gandul pana ajungi la convingerea ca nu e atat de grav, ca toti fac la fel, ca Dumnezeu e Bun, si de aici pana la fapta nu e decat un pas.stii doar; daca te uiti la o femeie si o doresti in inima ta, in gandul tau, deja ai pacatuit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te rogi. Ce altceva poti face?

| Chimied a răspuns (pentru anonim_4396):

Referitor la ce sa ma rog?

| anonim_4396 explică (pentru Chimied):

Sa te ierte pentru ca nu ti-ai respectat fagaduinta sau pentru ca nu ai dus-o pana la capat. Dumnezeu iarta.

| gratargratar a răspuns:

Nu tine seama Dumnezeu de juramintele facute fara minte.
Daca te-ai jurat, este un pacat pe care l-ai facut. Dumnezeu nu lucreaza algoritmic. El este persoana. Superstitiile nu-si au locul in crestinism.

Deci daca te-ai jurat, este pacat pentru ca scris este sa nu te juri ci da sa fie da si nu sa fie nu. Dar repet - Dumnezeu nu te leaga pentru un moment al tau de neatentie... Du-te si te spovedeste, iar daca primesti si Canon - tine canonul.

| christos1234 a răspuns:

Nu exista asta, este doar la nivel mental.El te intelege orice ai face.

| Cyrano a răspuns:

Nu se poate! Implineste-l si altadata nu mai fa juraminte!

| Tiberiu_Santoan_1975 a răspuns:

015 | Anonim întreabă:
Cum pot anula sau sa nu mai fie valabil un juramant/promisiune fata de Dumnezeu? Mentionez ca nu l-am incalcat.

| Ontorca_Gabriela_1937 a răspuns:

Http://danasavin.ro/2016/05/dezlegarea-de-juraminte/
Dezlegarea de juraminte
mai 6, 2016 danasavinrugaciuni
Uneori juramintele pe care le-am facut in alte vieti ne urmaresc si in aceasta viata. Vechile legaminte de saracie pot crea probleme financiare, legamintele de pastrare a celibatului pot duce la dificultati sexuale si relationale, iar legamintele de sacrificiu de sine pot crea tendinte catre autosabotaj. Atunci cand aceste juraminte sunt dezlegate, efectul lor negativ este indepartat si vindecat.

Iata cum puteti face acest lucru:

Aprindeti o candela si invocati ajutorul si prezenta Arhanghelului Raziel. Acesta va interveni si va dizolva toate juramintele facute in trecutul vostru dupa ce veti formula clar si ferm acest lucru.

Spuneti in gandul vostru sau cu voce:

Dezleg acum orice legamant de saracie pe care l-as fi putut face in alta viata. Cer ca toate efectele acestor legaminte de saracie sa fie acum nimicite si indepartate in toate directiile timpului.

Dezleg acum orice legamant de celibat care as fi putut sa il fac in alte vieti. Cer ca toate efectele acestor legaminte de celibat sa fie acum nimicite si indepartate in toate directiile timpului.

Dezleg acum orice legamant de sacrificiu de sine pe care as fi putut sa il fac in alte vieti. Cer ca toate efectele acestor legaminte de sacrificiu de sine sa fie acum nimicite si indepartate in toate directiile timpului.

Cer ca toate efectele acestor juraminte sa fie vindecate si anihilate pentru toata lumea implicata, in toate timpurile si in toate directiile! Amin

Sa va fie de folos! Doamne ajuta!

| camora a răspuns (pentru Ontorca_Gabriela_1937):

Nici un Inger nu face dupa voia lui. Spune mi din scriptura unde spune ca poti invoca ingeri sa faca de la ei putere asa ceva. ( Aceste invataturi sun gnistice ). Ganditi-va putin- daca Iisus Hristos face cu voia Tatalui. ( Caci El Dumnezeu Este ) cum poate un inger sa faca el asa mare lucru? De la el putere? Tineti cont si demonii-mai mici, principalitati sau Lucife pot imbracata infatisarea ingerului de Lumina. De aceea doar ruga repetata si imputernicita poate de un parinte cu har poate sa poata dezlegarea un juramant. Parintele trebuie ales cu grija, multa, chiar si PT asta trebuie sa te rogi la Dumnezeu. Iar ruga de dezlegare trebuie repetata si adanca. Daca nu este adanca nu trece de demoni. Cititi scriptura, ei au fost alungati doar din al 3-lea rai. Veti observa oricum ca Este diferenta intre serile de rugaciune si intensitiea ei. Deci care credeti ca are Mai multe sanse SA ajunga la Dumnezeu?
Oricum scopul dezlegarii de juramant trebuie sa fie bun. Doar ca, chiar si asa doar Dumnezeu stie ce este cel mai bine. SITUATIA ESTE UNA COMPLEXA. Numai prin Tatal, Fiul si Sfantul Duh SE poate rezolva. Partea buna este ca Pana la urma, dupa ce te silesti SA primesti raspuns Dumnezeul Cel Adevarat si Viu iti arata.Chiar pas cu pas. Rugaciunea trebuie SA cuprinda nu numai primirea raspunsului bun ci si o minte curata in gasirea adevarului, clara, neinselata