| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Dacă am crede în Dumnezeu am cere bani de la El (conform Matei 21, 22), nu de la guvern, nu?

https://www.facebook.com/......552626638/

3 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Orice cerem in armonie cu vointa lui, ne asculta. Daca I-am cere bani am face acest lucru doar pe interes, iar Dumnezeu stie acest lucru, nu e vointa sa.

| express11 a răspuns:

La EL te rogi pentru sanatate, si viata buna.la cel izgonit, pentru bani. poate vine si cu contract sa-l semnezi...

| martzian a răspuns:

Guvernul nu "iti da" bani. El administreaza banii pe care tot tu ii pui in comun cu altii, banii tai. Si o face doar pentru ca membrii lui sunt platiti tot de catre tine, in comun cu ceilalti. Prin urmare iti ia bani. Asta pentru ca probabil nu ai ajuns la lectia asta.

In alta ordine de idei, Matei 21:22 spune: "Toate lucrurile pe care le cereTi CU CREDINTA In rugaciune, le veti primi." Cum adica sa ceri "cu credinta"?

Termenul este "pisteuo". El nu se refera la o acceptare pur intelectuala a unui concept, ci la convingere profunda care implica relatie, respect, incredere, dedicare. A cere "cu credinta" intr-un Dumnezeu suveran inseamna a cere dupa voia Lui.