| Bibliapentrusceptici a întrebat:

Trebuie să respectăm credința și opiniile fiecăruia? Dacă da, de ce?

https://www.facebook.com/......979336662/

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Trebuie sa avem un comportament adecvat ("respectuos") cu toti cei cu care venim in contact indiferent de opiniile si angajamentul lor.
Nu "respecti" opinia in sine (desi se spune asa) ci persoana care o poarta.
Daca opiniile sau credinta lor sint o amenintare, sau promoveaza ele insele lipsa de respect, atunci trebuie sa reactionezi in consecinta.
Se poate spune ca respecti in continuare pe cineva, chiar daca ai fost nevoit sa-l reclami la politie si a ajuns la inchisoare (un caz extrem).
Pare paradoxal asa ceva. Dar respectul presupune un set minim de atitudini si din cauza asta este relativ usor sa-l practici cu oricine - e ca mersul pe bicicleta, nu cere o concentrare sau efort deosebite.
A nu se confunda "respectul" sau lipsa lui, cu admiratia sau dezaprobarea, pe care le putem folosi dupa bunul plac (dar cu sinceritate).

9 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

In limita bunului simt, da.

NOname
| NOname a răspuns:

Nu.

| danay72 a răspuns:

Pentru ca fiecare are dreptul sa aleaga ce vrea sa faca. Apoi am fost creati cu liberul arbitru, daca Dumnezeu nu ne obliga, nici noi nu ar trebui.

| SorinSonOfSolen a răspuns:

Trebuie să respectăm opiniile şi credinţa fiecăruia atâta timp cât acestea respectă standardele moralităţii societăţii noastre şi mai ales dacă nu atacă sau dăunează altora, oricare ar fi ei.

| Jardelin a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

"Standardele moralității societății noastre"... Hmmmm! Si care ar fi alea, Sorinele!

| SorinSonOfSolen a răspuns (pentru Jardelin):

Sigur nu cele din stimabila Biblie că altfel am fi mai prejos de animale.

| Jardelin a răspuns (pentru SorinSonOfSolen):

Sorinele, tata, asta este ultimul mesaj in care te bag in seama. Pe mine in general ateii ma cam lasa indiferent, cu exceptia ateilor prosti care imi provoaca de-a dreptul greata.

Tine minte ce-ti spun eu acum, mai papagalule! Codurile civile dupa care functioneaza toate societatile moderne de pe aceasta planeta, ca iti place sau nu, sint inspirate la baza, din morala biblica! Ti-o poate confirma orice jurist si sociolog cu o minima cultura.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Vai carevasazica ca fara biblie tu ai ucide nu?

| Bibliapentrusceptici explică (pentru Jardelin):

Ce părere ai despre Biblie și scalvie, dragă Jardelin? Să fie și susținerea biblică a sclaviei ceva care stă la baza moralei moderne? Și vrei să spui că înainte de Vechiul Testament oamenii se omorau pur și simplu intre ei? Sau se furau la greu intre ei? nu, nu! legi morale au existat si inainte de evrei :)

http://bibliapentrusceptici.ro/biblia-si-sclavia/