| WhatheWow a întrebat:

Exista Toleranta adevarata intre religii; si aici nu ma refer la toleranta oarecum impusa de politica, ci la toleranta adevarata, aceea dintre credinciosi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer la ce inseamna acum religie : NU
Insa eu incerc sa-i ii torelez si pe ceilalti.

8 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Nu, normal că nu există când fiecare religie spune că zeul lor este cel adevărat și restul sunt niște minciuni.

| OOOLEOOO a răspuns:

Exista dujmanie intre religi.

| doctorandus a răspuns:

In China nu se supara nimeni ca pui bustul lui Buddha intr-un templu taoist.

| RAY a răspuns:

Nu,crestini intre ei se urasc din iubire desigur

| Jardelin a răspuns:

Normal ca exista! Sint o multime de comunitati, mai mari sau mai mici, in interiorul carora oamenii se inteleg, se respecta intre ei, iar uneori chiar se indragesc, fara ca unii sau altii sa incerce sa-ti impuna si sa-si demonstreze superioritatea propriilor conceptii religioase.

Hai sa-ti dau si un exemplu. Cred ca ai auzit ca de ceva timp in Siria este razboi civil. Rebelii contra fortelor de stat. Ai auzit vreodata in aceasta tara de conflicte de natura religioasa? Nu. Si asta in conditiile in care in Siria traiesc 2 milioane de crestini ortodocsi copti.

In cadrul unei specializari de trei zile la care am participat in Italia ma demult, m-am imprietenit cu un coleg sirian ortodox cu care am stat mult de vorba si printre altele mi-a spus si despre relatiile dintre ortodocsi si musulmani. Mi le-a descris ca fiind excelente, nimeni nu are grija celuilat si fiecare isi vede de treaba lui.

Deci, se poate! Exista locuri in lumea sta in care oamenii sint toleranti si binevoitori.

| WhatheWow explică (pentru Jardelin):

Exceptia intareste regula, dragule!

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia îndeamnă la toleranţă. Iată câteva exemple:
1. Romani 12:17: Nu întoarceţi nimănui rău pentru rău. Faceţi lucruri pe care toţi oamenii le consideră bune.
2. 1 Petru 2:17: Onoraţi oameni de orice fel
Problema e că putini oameni îşi fac timp pentru a studia ceea ce spun Scrierile Sfinte, şi mai puţini sunt cei ce încearcă să trăiască în armonie cu ele.

| TheTigerX a răspuns:

Nu prea.