| Ajutatorool a întrebat:

Daca diavolul ii pedepseste pe oamenii rai asta nu inseamna ca el este bun?

35 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Eroare, diavolul ii indeamna la rele si nu pedepseste pe cei rai, Dumnezeu e cel ce pedepseste.

| danay72 a răspuns:

Dar Diavolul face orice numai ca oamenii sa i se inchine si sa dea vina pe Dumnezeu pentru tot ce li se intampla.

Răspuns utilizator avertizat
| robby212 a răspuns:

Ai o logica superba.
Diavolul vrea omoare, sa ne pedepseasca pe toti, problema e ca unii dintre noi suntem sub protectia Domnului, noi cei ce credem.
Si pe ceilalti (ateii si alte secte) inca ii mai rabda Dumnezeu, dar nu stiu pana cand.
Numai bine, Doamne ajuta!

| RAY a răspuns (pentru robby212):

Eu stiam ca dumnezeu iubeste omul pacatos ba chiar spune ca cel din urma vor vi cei dintai, noi ateii suntem pacatosi incredibil suntem doar 1 la suta voi 99 la suta de ce e Romania asa cum e? sectancti sunt mult mai buni ca voi, sunt ateu dar trebuie sa spun adevarul ei se ajuta intre ei voi va urati intre voi

| Lizzu a răspuns:

Exact laughing
Acelasi rationament ca si in cazul lui dumnezeu.batting eyelashes

| ErrorFound a răspuns:

Daca stai sa te gandesti(activitate foarte grea pentru oamenii din secolul 1), da...

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Biblia spune că Diavolul îi induce în eroare pe oameni, nu-i pedepseşte pe cei răi. (Apocalipsa 12:9)

| LordBolton a răspuns:

Poate stai si gandeste-te cine a omrat mai multi oameni (a se citi potopul lui Noe)

| Neverwas a răspuns:

Da' de unde ai scos-o tu ca ii pedepseste pe cei rai? laughing
La ultima verificare, alora le mergea super bine...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diavolul ar vrea să-i ucidă pe toți. O face în măsura în care i se permite. Probabil că cei care ies de sub protecția divină, alegând greșit... au șanse mai mari să pățească rău.

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca nu crezi in niciuna din zeitatile astea atunci ce ai sa patesti?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

Eu cred că te vei comporta ca atare. Adică vei subestima impactul ființelor invizibile în viața oamenilor... Dacă Dumnezeu te iartă și-ți oferă o oarecare protecție, Satan va prinde momentul să-ți facă rău. Destinul veșnic e cât se poate de nesigur...

| Dumniezău a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai daca ma iarta si sa zicem, accept iertarea lui, atunci satan nu mai are ce sa-mi faca, nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dumniezău):

E o luptă între bine și rău. Dacă ești de partea binelui nu înseamnă că ești scutit de greutăți, dar măcar ai la cine cere ajutor când ai nevoie.

Dumnezeu permite uneori lui Satan să facă rău celor din tabăra binelui. Vezi cazul lui Iov. Era neprihănit, dar probabil că mai avea lecții de învățat... pe propria piele.

Uneori intervine făcând minuni pentru cei ai Lui. De exemplu: cei 3 tineri în cuptorul de foc (din cartea Daniel). De remarcat, însă, că ei erau deciși să-și păstreze credința indiferent dacă Dumnezeu i-ar fi scăpat sau nu.

Oricum, fie că o duci bine, fie că o duci rău... cât timp ești de partea bună în luptă poți să speri la a fi mântuit pe Noul Pământ. Revenirea promisă de Isus include și curățirea Pământului. Va fi un final al luptei, când Satan, îngerii căzuți și toți cei aliați cu ei vor fi nimiciți și nu vor mai exista (nici rădăcină, nici ramură).

Planul de Mântuire al omului cuprinde mult mai mult decât jertfa lui Isus pe Golgota. Ce rost ar fi avut dacă răul ar continua să existe la infinit?

| gingergirl1 a răspuns:

Dar diavolul nu pedepseste oamenii, ci Dumnezeu happy

| 8mariastar a răspuns:

Pai e rau pentru aia care sunt pedepsiti pentru noi nu inseamna nimic

| Mikhtarian a răspuns:

Cine ti-a spus ca-i pedepseste?
Ii atrage langa el, dupa care ii inseala, nu ii pedepseste, ii foloseste impotriva binelui.

| RaduMD a răspuns:

Nu, fiindca Dumnezeu este cel care-i pedepseste pe oamenii rai. Prin urmare, Dumnezeu este bun.

| andreiush25 a răspuns:

Hai sa iti raspund cum ar raspunde un crestin adevarat smug : puppy dog eyes Fiara ii ademeneste pe oameni de partea ei apoi ii chinuie. puppy dog eyes Dumnezeu sa te lumineze! Pentru ca el e lumina, viata, spray-ul 24/7 si multe altele puppy dog eyes.

| Fayree a răspuns:

~ Satana este rau, foarte rau. Nici o data sa nu te increzi lui puppy dog eyes.

| Yhugato a răspuns:

Dumnezeu de iarta dar pacatele ti-le tragi big grin! Prin alte cuvinte Lucifer este demonul care are grija de ce vor face "cei rai" pe lumea cealalta,odata (eu fiind credincios ortodox) am incercat sa fac magie neagra, am incercat sa-l invoc pe acest Lucifer,(nu stiu ce era in capul meu ) nu stiu daca a mers sau nu dar aici in jurul meu au inceput sa moara oameni (de toate varstele) sad ma simt groaznic, adica nici nu stiu daca este din vina mea sau nu, a murit si un unchi de-al meu, deci! oare chiar l-am invocat?

| steve91 a răspuns:

Daca un om il ucide pe un criminal, inseamna ca acel om e bun?

| Dumniezău a răspuns (pentru steve91):

Pai da, ca doar l-a ucis pe unu care a ucis mai multi oameni. Logic.

| steve91 a răspuns (pentru Dumniezău):

Si daca cei ucisi de primul om erau toti criminali?

| RAY a răspuns (pentru steve91):

Daca cineva isi ucide parinti tu o sal aplauzi desigur

| steve91 a răspuns (pentru RAY):

De ce spui asta?

| Ambalaj a răspuns:

As putea sa-i contrazic pe multi de aici...Dar e prea mult de scris x_x.(cred ca nu o sa ma pot abtine)Cred ca nu esti mai mare de 12 ani pentru ca o intrebare prosteasca ca aceasta n-ar veni din partea unui adolescent zic eu. Fara suparare.Raspunsul meu este urmatorul:Nu.El nu este bun.1.Pentru ca el face necazuri si oamenilor buni.(Dumnezeu il lasa pentru a ii arata ca adevaratii crestini nu dau vina imediat Pe Dumnezeu.Citeste ce s-a intamplat cu Lot in Biblie.Cand au venit solii rand pe rand sa ii spuna o tragedie care s-a intamplat cu propietatea lui, animalele, sclavii chiar si cu copiii lui care au murit el ramane in picioare, nu-l acuza pe Dumnezeu si nu-l contesta.Nu mai zic nimic pe aceasta tema)2. Daca ar fi bun de ce Iisus ar mai fi venit pe pamant? As vrea sa-ti spun asa si o poveste suplimentara sper ca nu o sa te plictisesti.E tot pe tema religioasa.Un om nemultumit ca Dumnezeu nu il ajuta s-a intalnit in visul lui cu Dumnezeu.Si-a spus toate nemultumirile. Dupa aceea Dumnezeu i-a aratat toata viata lui. Dumnezeu ii arata doua perechi de pasi.O pereche Al Lui si celalalt alt respectivului om.La un momendat o urma de pasi a disparut.Atunci omul zice:"Vezi? Aici nu m-ai ajutat.Ai disparut cand eram in cel mai greu moment al vietii mele". Atunci Dumnezeu ii raspunde:"Atunci te-am luat in brate."M-am gandit ca daca tot esti mai mic ti-ar placea povestea aceasta.(Ma gandesc ca esti mai micut pentru ca ai pus o intrebare prosteasca, dar poate m-am inselat si tu ai vreo 20 de ani. Oricum aceasta nu e o poveste destinata doar copiilor.E destinata celor care cred ca Dumnezeu nu-i ajuta.Merit funda? puppy dog eyes Si as vrea sa le explic celor care zic ca Dumnezeu pedepseste oamenii.Nu,nu face asta.El pedepseste faptele oamenilor.Cel care ii face sa sufere pe cei rai este Lucifer.Cu treaba asta a fost el insarcinat...As vrea sa ii spun cv si userului "Dumniezău".Din cate vad esti ateu (ateismul fiind o credinta chiar daca nu crezi in nimic ci doar crezi ca pur si simplu Universul a aparut asa brusc).1.Te rog sa nu mai faci misto de crestinism. Daca nu crezi in Dumnezeu macar ai respect de aceasta credinta pentru a arata ca esti un om cu coloana vertebrala.2.Pana si stiinta contrazice ateismul pentru ca s-a demontrat ca fara o fiinta inteligenta care sa ne ajute sa evoluam si sa creeze Universul n-am fi putut exista.A fost necesara o inteligenta superioara pentru a creea ADN-ul uman si alte lucruri.Inteligenta superioara ar fi Dumnezeu.(Ori Allah,Buddha, Ra, Zeus, Apollo, etc. Fiecare in ce crede)Asa ca ateismul e nul.GhitaB27 am o intrebare pentru tn.Ai citit cumva cartea "Privind prin ochii lui Dumnezeu"? Sau pur si simplu ai citit Biblia? Pentru ca perceptia aceea ca Dumnezeu il lasa pe Satana sa le faca rau temporar celor buni este scrisa in aceea carte.Sau e pur si simplu perceptia ta? Daca n-am dreptate in unele privinte va rog sa ma contraziceti.Nimic din ce-am spus nu este cu titlu de jignire.Si sper ca nu plictisesc pe nimeni cu ce-am spus eu.Peace tongue Si iar mai vreau sa spun cv dupa ce am citit din nou comentariile laughing) (Mereu mi se intampla asa cand e o tema religioasa)As vrea sa ma adresez userului MacheamaMarian112.Mai citeste odata Potopul lui Noe si poate iti dai seama ca acei oameni au murit cu motiv.Toti oamenii il batjocoreau pe Dumnezeu prin faptele lor.Se inchinau idolilor, curvasareau etc.De multe ori i-a avertizat dar nu s-au schimbat.Altceva nu era de facut.Cum crezi ca putea rezolva altfel problema? Poate ca ar fi fost o cale mai frumoasa ca sa spunem asa (dar nu sunt in masura sa ii contrazic faptele Lui Dumnezeu)Si el a fost indurerat dupa aceea ca orice parinte care isi iubeste copiii spunand ca niciodata nu va mai trimite asemenea catastrofa pe pamant.Iar stiinta a descoperit ca chiar (scuzati cacofonia) a fost un potop pe pamant.Nu stiu cum au putut descoperi dar lucrul esential e ca Potopul lui Noe chiar a existat si ca Biblia nu este doar o carte cu povesti.Gata nu mai scriu nimic va las ca dupa aceea incep sa plictisesc.Ma dor si mainile. x_x

| Ambalaj a răspuns (pentru Ambalaj):

Voiam sa zic Iov nu Lot pardon. =_=

| Claudia33mititica a răspuns:

Diavolul vrea sa ucida tot de acea el este rau, si ii pedepseste pe toti oamenii nu numai pe cei rai.