| asperger3 a întrebat:

Ce inseamna diavolul este in detalii?

1 răspuns:
| Theo94 a răspuns:

Https://en.wikipedia.org/wiki/The_devil_is_in_the_detail

'' "The devil is in the detail" is an idiom that refers to a catch or mysterious element hidden in the details,[1] meaning that something might seem simple at a first look but will take more time and effort to complete than expected''

https://deinspiratie.info/diavolul-sta-in-detalii/
"Expresia "diavolul se afla in detalii" are mai multe sensuri diferite. Toate intelesurile acestei expresii se rezuma la faptul ca, de cele mai multe ori, detaliile sunt cele care fac diferenta, determinand ca o situatie sa devina dificila sau provocatoare. Detaliile sunt cele care pot prelungi o situatie, insa multe proverbe implica diavolul, care da o nota de precautie acestei expresii. De asemenea, aceasta poate fi utilizata ca scuza in explicarea confuziei aparute in urma unui proiect sau a unei activitati."