| NoChanceForUs a întrebat:

Dacă din Adam și Eva se trag toți oamenii,primii lor copii au trebuit să întrețină relații sexuale între ei sau chiar cu mama/tatăl lor(incest),pentru a asigura continuitatea rasei umane,nu? Pe lângă faptul că acum există mai multe rase de oameni(negri,galbeni,maronii,verzi,portocalii,etc), întrebarea mea este de ce incestul este acum păcat dacă însuși dumniezo i-a obligat pe ei să facă incest? Asta înseamnă că dumniezo a păcătuit?

Răspuns Câştigător
| LotusRadioactiv a răspuns:

Ca ADN-ul sa fie cat mai diversificat. Deoarece o gena poate sa fie recesiva sau dominanta, iar aceasta gena poate determina un caracter ereditar al infirmitatii. Avand in vedere ca ea se trasmite din generatie in generatie, dar totusi se pierde cu timpul, nu se manifesta datorita faptului ca e recesiva, daca se marita 2 oameni cu legaturi cat mai slabe de rudenie, atunci gena recesiva nu va preyenta probleme. Daca are loc un incest, ambii membri avand respectiva gena recesiva, atunci foarte probabil va iesi rr (ceea ce duce la manifestarea acelei boli).
Revenim la religie: adam si eva erau puri din punct de vedere genetic, fiind primii oamei creati de Dumnezeu, ADN-ul lor tindea spre perfectiune (daca nu chiar si era perfect), nu prezenta nicio anomalie. Teologii sustin ca anomaliile genetice apar din cauza pacatelor si se manifesta la urmasii celor care au savarsit pacatul, inca de la stadiul de embrion. Pe masura ce oamenii s-au inmultit, au savarsit tot mai multe pacate, deci ca atare mult mai multe gene recesive (in cazul celor nu foarte grave), care se pot manifesta doar in cazul in care doi indivizi care o au (adica frate si sora) se reproduc.
Intelesu-m-ai? Uite aici explicat mai bine:
http://ortodoxiatinerilor.ro/......ncest.html

37 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Unde scrie ca copii au intretinut astfel de relatii cu parintii? Versetul te rog.Hai.

| NoChanceForUs explică (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Păi...atunci cu cine?

| rusel a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

laughing) ce Frumos a zis:X!

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Mai,ce am zis sus? Unde am zis eu ceva de Dumnezeu?

| DamianThorne a răspuns (pentru NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu):

Dementule mai lasa cartile de povesti

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns (pentru DamianThorne):

Se pune punct...

| danay72 a răspuns:

Ei erau aproape de perfectiune si nu transmiteau nici o anomalie ca si azi.Dar cand deja s-au inmultit Dumnezeu nu le-a mai permis sa se casatoreasca intre rude.

| RAY a răspuns:

Acelasi intrebare pusa de mii de ori, da o cautare pe TPU e asa greu? tot repetati acelasi intrebarii

| NoChanceForUs explică (pentru RAY):

Dacă ar și merge căutarea TPU, nu ar mai fi așa de greu.happy

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Hmm si care e problema? suntem aici sa discutam

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Daca mai vedea alte raspunsuri ce era rau in asta

| Silviuloan a răspuns:

Pai da Adam si Eva au facut copii (fata si baiat)si acei copii au facut copii si tot asa deci... ce este asa de greu?

| NoChanceForUs explică (pentru Silviuloan):

Se numește incest, e păcat.Citește mai cu atenție.

| RAY a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Gandirea lor e baza pe basme ilogice, irationale desi si raspunsurile lor fi la fel, e ca cand vrei sa minti o persoana ca exista zeus, tu citesti cartii?

| Silviuloan a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Ce sa citesc cu atentie? citeste tu...nu Dumnezeu i-a obligat ...la inceput nu era pacat, dupa a devenit pacat.

| Savin_Ana-Maria_1988 a răspuns:

Pai in primul rand se scrie Dumnezeu, nu dumniezo! ...si in al doilea rand Dumnezeu nu PACATUIESTE!

| NoChanceForUs explică (pentru Savin_Ana-Maria_1988):

Îmi sângerează retina de la CAPS LOCK și de la semnele de exclamare.

| jess179 a răspuns:

Dumnezeu e de acord cu sexul, sexul este frumos, senzualetc.

| jess179 a răspuns:

Dumnezeu e de acord cu sexul, sexul este frumos, senzual.

| anonim_4396 a răspuns (pentru jess179):

De ce crezi tu, ca parere personala intrucat in Biblie nu se specifica nicaeri, ca D-zeu a ales pentru om si alte vietuitoare sexul cunoscut drept forma de reproducere.Dece oare, desi le-a experimentat, a eliminat alte forme existente? Hai ca te-am incuiat cu intrebarea asta!

| rusel a răspuns (pentru jess179):

Da este De acord Dar Intre Sot si Sotie Sa fie!

| NoChanceForUs explică (pentru anonim_4396):

Dacă a experimentat pe noi metode de înmulțire, asta ne face cobaii lui.
Spune-mi atunci prin ce e greșit ca un om să facă experimente genetice, dacă însuși dumnezeu a făcut experimente pe creatia lui.
P.S.: Oare a încercat polenizarea? Aș fi fost tare frumușel cu niște stamine pe cap, așa ca niște antenuțe, nu crezi?batting eyelashes

| NoChanceForUs explică (pentru rusel):

Caută puțin pe dexonline.ro definiția cuvântului „incest" și revino.Asta ca să nu te alung de aici cu injurii pe care cu siguranță le meriți.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoChanceForUs):

In primul rand, nu stiu de ce te-ai bagat tu ca musca-n..., eu adresandu-ma cu intrebarea altei persoane.Dar cel mai mult nu vad de unde ai inteles tu ca eu am ceva cu experimentele genetice ale oamenilor? Dar daca ma provoci hai sa vedem de ce nu ne-am inmulti ca pestii, sau fluturii de exemplu? Ba chiar ca si plantele.Staminele iti pot sta in pantaloni, nu neaparat pe cap.Crezi ca nu s-ar putea?

| rusel a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Am Scris ''INCET''! Scriu Si Cu Litere Mari Daca Nu Vezi Bine!

| RAY a răspuns (pentru NoChanceForUs):

Daca tu te astepti la raspunsurii rationale din partea crestiniilor pierzi timpul

| NoChanceForUs explică (pentru RAY):

Așteptam și puțină gramatică și ortografie, dar am observat demult că-mi pierd timpul.

| rusel a răspuns:

Nu!
Pe atuncea Lumea era mai aproapre de Perfectiune, si mai ales Dumnezeu a Vrut ca din Adam si Eva sa se inmulteasca, copii lor puteau sa intretina relatii Sexuale de ce?
Pentru ca asa se putea inmultea Oamenii, si erau pe aproape perfecti, chiar daca n-au ascultase, iei erau pe aproape Perfecti.
dar vezi ca Stramasii Noastri au pacatuit ca n-au ascultat. incet cu incet, perfectiunea sa inlaturat de la iei, de aceea este pacat sa intretinem Relatii sexuale cu parintii sau fratii nostri.

| NoChanceForUs explică (pentru rusel):

Un cartof mergea la piață pentru a cumpăra 5 kg de oameni.În drumul său spre piață, s-a oprit.De ce?
Pentru că așa se putea înmulțea cartofii, și erau aproape perfecți, dar trebuiau să mănânce oameni ca să crește mari.În timp ce mergea la piață dragonul plutitor a aruncat cu flăcări de gheață peste întreaga piață și iepurașul a înghețat în flăcări.
Are aceeași relevanță cu ce mi-ai spus tu și răspunde la același număr de întrebări.

| ayosmdk a răspuns (pentru rusel):

Da, ai dreptate! Pe masura ce oamenii au pacatuit, genele lor au devenit " murdare ".

| rusel a răspuns (pentru ayosmdk):

Ok!
acum spune-mi si mie si ce-i lanti cu ce am gresit eu sa-mi zica''Caută puțin pe dexonline.ro definiția cuvântului „incest" și revino.Asta ca să nu te alung de aici cu injurii pe care cu siguranță le meriți. ''
am ajutat cu ce am stiut si ce primesc in schimb?

| ayosmdk a răspuns (pentru rusel):

Nu este bine sa ii bagi in seama. Ignora-i si o sa vezi ca nu vor mai zice nimic.
Daca tot vorbim de Dumnezeu, macar sa aratam putin respect. Asta e... ce sa le faci, daca atat judeca ei!

| Justrollin a răspuns (pentru rusel):

In primul rand esti o agramata, si te-a pus sa cauti cuvantul incest in dex pentru ca tu sa iti dai seama ca ce ai spus nu are nici o logica, adica din adam si eva au iesit 3 copii, cain abel si seth, mai departe cum s-au inmultit? daca nu prin INCÉST, incesturi, s. n. Legătură sexuală, oprită de legile juridice și morale, între părinți și copii sau între frați și surori. – Din fr. inceste, lat. incestus.

| rusel a răspuns (pentru Justrollin):

Mai eu vorbeam cum sa indepartat prefectiunea de la Adam Si Eva.
sa indepartat incet, cu incet, nu asa de o data cum au pacatuit gata s-a dus perfectiunea de la iei, intrade-var cand au pacatuit a luat Dumnezeu gradina Edenului de la iei, dar perfectiunia a luat-o cu timpul.
si ce legatura ar avea asta cu ''sa ma injure''?

| FucktheSystem a răspuns (pentru rusel):

Când faci sex cu prietenul tău să te gândești că parctic sunteți rude... îndepărtate dar rude.

| FloryB a răspuns:

Nu cere socoteala lui Dumnezeu, El stie ce face!

| osram a răspuns:

Bai 0ameni, astea iti prostii, ora de religie la scoala si biserica iti baga in cap toate cacaturile in care tu trebuie sa screzi... daca te trezesti mai tarziu ai o sansa sa treaiesti in realitate. daca nu ramai in lumea lui dumnezeul tau care te forteaza neincetat si te santajeaza sa crezi alfel...arzi in iad si de-alea.Prostii.plus ca unii din voi sunt orbiti de credinta asta si nu se vor trezii niciodata din aceasta transawinking