| anonim_4396 a întrebat:

O intrebare foarte grea pentru toti oamenii crestini: Dumnezeu i-a facut pe Adam si Eva, ei la randul lor au avut copii da? Dar copii acestia trebuiau sa intretina anumite ralatii intre ei pentru a avea si ei la randul lor copii, asa cum le spusese Dumnezeu sa se inmulteasca. Acesta este incest, iar biserica condamna incestul ca un pacat foarte mare.

24 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Nu e grea deloc intrebarea, nici macar nu ai intrebat nimic in afara de intrebarea premisa.
Incestul nu era pacat pe atunci, era tolerabil, conform crestinismului.

| HueyFreeman a răspuns:

Nu conteaza cat de permis era incestul, un copil nascut pe urma acestui act tot retardat mintal va fi.

| SatanLovesYou a răspuns (pentru HueyFreeman):

Crestinii pretind ca provin din Adam si Eva...See what I mean? Nu m-am putut abtine laughing.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Salut. Aceasta nu este o întrebare chiar atât de grea cum pare.
E şi normal că întrucât omenirea a început de la doi oameni în primele generaţii să aibă loc căsătorii între rude apropiate. Dar odată cu îmulţirea oamenilor Dumnezeu a interzis astfel de legături deoarece existau suficienţi oamenii ca să fie evitate căsătoriile între rude apropiate.
Gândeşte-te: Ar fi necesar instalarea unui semafor la intersecţia unor drumuri pe care merg doar câteva maşini pe an? Puţin probabil. Dar dacă acele drumuri devin după un timp nişte autostrăzi aglomerate? Prezenţa semaforului ar fi mai mult decât necesară. În mod asemănător, Dumnezeu a stabilit legea cu privire la incest atunci când situaţia şi circumstanţele o cereau.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Uuu ce intrebare grea. De ce nu te documentezi mai mult inainte sa vii aici sa pui intrebari fara sens?

| WholeWorldTeam a răspuns:

Mai oameni buni.Voi nu pricepeti ca la inceput asta nu era pacat? Pentru ca oamenii cei dintai erau perfecti si nu faceau perversiunile din ziua de azi gen : sex oral si altele.Se impreunau in mod normal numai pentru a face copii.Bineinteles ca pentru a se inmulti trebuiu sa aiba relatii intre ei ca sa se inmulteasca. Daca atunci nu existau legi, bineinteles ca ei nu pacatuiau, ci doar implineau "cresteti si va inmultiti".Mai apoi dupa ce rasa umana s-a inmultit sufficient, Dumnezeu a hotarat ca acest lucru sa fie pacat rolling eyes E foarte greu sa gandesti putin.

Răspuns utilizator avertizat
| Apocaliptic a răspuns:

Poate ca pe atunci nu era un pacat.
Dar am vazut in Biblie(undeva) ca nu scrie nimic de incest ci doar intre veri...

| VladyCristian a răspuns:

Draga Cike, voi raspunde cam ironic la intrebarea ta, si pentru asta te rog sa ma ierti. Sa stii ca eu cu tine suntem frati intru Domnul, iar vechii nostri parinti sunt, Adam si Eva. Hai sa iti mai dau un exemplu care te va soca: Sotia lui Avraam nu putea sa faca copii, iar Avraam a avut un urmas cu slujnica lor. Ce zici? E socant, nu? In fine, oamenii la inceput trebuiau sa se inmulteasca pentru a popula pamantul dupa porunca lui Dumnezeu: ``cresteti si va inmultiti``.

| Westfalia a răspuns (pentru VladyCristian):

Dar de ce Ismael,a fost denegrat de IAHWE, cu toate ca nu gersise cu absolut nimic? Acest Ismael a fost tot fiu a lui Avraam,chiar daca a fast conceput cu alta femeie! De ce ce IAHWE a fost rasist? Este de stiut ca Ismael este,,urmasul'' mahomedanilor, fiindca si-a facut alta semintie fiind fortat!
Cu toate ca a fost alungat si batjocorit, Ismael, s-a intors din pribegie cand a auzit ca tatal sau Avraam este pe moarte! De ce crezi ca IAHWE a fost atat de rasist, indepartandu-l cu toate ca Ismael a fost un om bun?
Repet intrebarea : de ce IAHWE a dat dovada de rasism? poate fi numit Divinul a fi rasist? indiferent de motiv sau timp!

| VladyCristian a răspuns (pentru Westfalia):

Nu a fost niciun rasism. Efectiv a fost voia lui Dumnezeu. Cate ``decizii`` a luat Dumnezeu care, noua oamenilor ni se par deplasate sau total gresite? Urmasul poporului ales a fost din conceput din femeia lui Avraam, dupa voia lui Dumnezeu. Nu, divinul nu poate fi rasist.

| Westfalia a răspuns (pentru VladyCristian):

Daca tu ai fi fost conceput cu alta mama,față de care ar avea -o fratele tau,asta ar insemna ca tu esti diferit in ochii lui Dumnezeu?
Cu ce a fost diferit Ismael fata de Isaac? cu nimic,iti spun eu!
Diferenta a facut-o IAHWE, si acest IAHWE nu are cum sa fie Divinitatea,deoarece niciodata Divinul nu face diferente intre nații,dar ce sa mai spun intre frati! Este o aberatie! Aceste,, taine'' sunt inventate cu scopul de a manipula, nicidecum de a prezenta realitatea!
Citeste psihologie, sa vezi cum este descrisa aceasta diferentiere intre frati, si cat de negativa poate fi in viata celui diferentiat!
Sau pentru tine psihologia este ceva de la diavol!

| AnnaMaria27 a răspuns:

Pe vremea aceea, Adam si Eva nu aveau cunostiintele necesare ca sa pastreze gradele de rudenie, devenind sot si sotie. De asemenea, in acele momente nici Incestul nu era interzis.
Intr-un fel mai simplu stateau lucrurile atunci, deoarece nu existau riscurile medicale care exista astazi, si in alt fel stau lucrurile astazi, deoare riscurile medicale sunt mult mai mari ca alta data.
Incestul a fost interzis de abia dupa ce Moise a adus Tablele Legii cu cele 10 porunci.
"Nimeni să nu se apropie de vreo rudă de sânge cu gândul de a-i descoperi goliciunea. Eu sunt Domnul!" (Leviticul 18:6)

| Guildo a răspuns:

Nu imi spune te rog, ca tu crezi ca cei 7 milioarde de oameni care traiesc astazi pe Pamant, isi trag originile in Adam si Eva...

| Flaviu_Lapusan_1997 a răspuns:

Pai da doar ca atunci cand erau doar copii lui adam si a evei pe pamant trebuiau sa se inmulteasca cumva si doar intre ei puteau.
in schimb in zilele noastre, avem de unde alege, oricum atunci cum vroiai sa se inmulteasca daca nu intre ei?
sti ce zic?
si sincer ti s-ar parea normal ca fratii si surorile sa se casatoreasca intre ei? mie mi se pare chiar scarbos!

| anonim_4396 explică (pentru Flaviu_Lapusan_1997):

La fel si mie...