| aurelian087 a întrebat:

Daca dumnezeu exista, atunci de ce milioane de oameni mor de cancer, sida, si de foamete, iar minunile pe care le avem sunt niste cruci aparute in buturugi?

23 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista o forta suprema care conduce universul. Ca s-o numi Dumnezeu. Allah sau Buda nu stim. O natie a scos o religie din frica de necunoastere si pentru ca au fost mai puternici au invins si si-au impus religia. Evreii sunt la origine arabi. Asculta-le limba, si vezi-le modul de comportare si vei vedea multe similitudini cu arabii. arabii sunt duri si rai si si-au impus credinta. Poporul roman cred ca este nascut in zodia gemenilor doarece a preluat credinta de la altii, foarte usor dar si-a pastrat si aiurelile din credintele ancestrale. De aici credinta ca Dumnezeu apare prin buturugi.
Concluzia: este o forta care conduce universul dar despre care nu stim prea multe. S-au inventat, atunci, conventiile: religiile. Ele incearca sa explice in fel si chip existenta. N-au reusit pana la capat dar reusesc sa tina in frau popoare. Cand oamenii vor intelege ca sunt liberi sa-si faca o viata mai buna si sa nu-i mai lase pe bogati sa-i asupreasca va prea tarziu. Cei bogati vor inventa obiectul care le va da dreptul de viata si de moarte asupra prostimii.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns (pentru Salontanul):

Buddha insasi a zis sa nu fie venerat ca zeu.

| Salontanul a răspuns (pentru OmulDeStiinta1986):

Si ce intrebare am pus eu de mi-ai raspuns? Sau asa ca sa fie?

| danay72 a răspuns:

Nu Dumnezeu e cauza suferintei din lume, ci Satan.El e conducatorul lumii. 1ioan5:19.

| Narcis2007 a răspuns:

Pentru ca adam a mancat un mar

| anonimg a răspuns:

Buna intrebare; dar aceasta este pentru ortodocsi caci ei cred in minuni in buturugi si multe altele de felul acesta.

| bleakk a răspuns (pentru anonimg):

Si prima parte a intrebarii?

| anonimg a răspuns (pentru bleakk):

Atât în prima cât și în a doua parte a întrebării tot vina omului este. De exemplu, sida de la oameni a apărut, si ea tot prin oameni este transmisă -cu bună știință sau din neglijență. Da, neglijența este păcat. Si la fel si lipsa de informare care este sinonimă cu neglijenta, indiferența si iresponsabilitatea.

| bleakk a răspuns (pentru anonimg):

Saracia,foametea,lipsa?

| anonimg a răspuns (pentru bleakk):

Aici se arată dependența noastră de Dumnezeu. Dar totodată se arată si lenea multora dintre noi, si egoismul, lipsa de compasiune si împreună simtire față de cei în nevoie. Cu alte cuvinte, daca facem un bine celor dragi, ce lucru neobisnuit facem?
Se întâmplă deseori când ne simtim indemnati sa facem un bine ca egoismul sa vina cu miile lui de scuze. Nici eu nu sunt scutit.
Pe de alta parte, nu eu o spun ci cercetările publicate in presa, ca doar statul California aruncă mâncare cat ar putea hrăni jumătate din populația Africii.
Vreau să spun ca si noi aruncam prea mulți bani pe mâncare nesănătoasă si pe plăceri păcătoase, si apoi ne întrebăm de ce există lipsuri.
Este de asemenea condamnabilă diferența financiară dintre noi oamenii, chiar daca aceasta este legala -caci nu întotdeauna legea civila este aprobata de Legea morala a lui Dumnezeu. Întotdeauna sunt la mijloc interese. Nimeni nu va scăpa de ziua judecății care este foarte aproape.

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca asa de bine functioneaza crestinismul. Dar oamenii sunt atat de naivi incat s-au lasat pacaliti timp de 2000 de ani. Nu exista limite pentru prostia omeneasca.

Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Si tu ce-ai vrea, sa traim vesnic? Ai vazut tu ceva vesnic pe lumea asta... in afara de prostie? Anormal ar fi sa nu mai moara nimeni. Ca mor de foame, ca mor de cancer, ca mor din cauza idioteniei... tot moarte se cheama.

| MskDesign a răspuns:

Dumnezeu este doar un personaj dintr-o carte.

| iurii75 a răspuns:

De ce permite Dumnezeu suferinţa?
Este răspunzător Dumnezeu de suferinţa care există în lume?
Ce controversă a apărut în Eden?
Cum va înlătura Dumnezeu suferinţa?
TRUPURILE neînsufleţite a mii de femei şi copii ucişi în timpul unei lupte sângeroase dintr-o ţară sfâşiată de război au fost aşezate într-o groapă comună. De jur împrejur au fost puse cruci mici pe care scria: „De ce?". Această întrebare se naşte deseori în mintea oamenilor care trec prin tragedii. Ea reflectă disperarea celor ce au pierdut pe cineva drag, au rămas fără locuinţă sau au trecut prin alte suferinţe greu de imaginat din cauza unui război, a unui dezastru natural, a unei boli sau a criminalităţii. Ei vor să ştie de ce s-au abătut asemenea nenorociri asupra lor.
2 De ce permite Dumnezeu suferinţa? Dacă el este atotputernic, iubitor, înţelept şi drept, de ce există atât de multă ură şi nedreptate în lume? Ţi-ai pus şi tu vreodată aceste întrebări?
3 Este greşit să ne întrebăm de ce permite Dumnezeu suferinţa? Unii se tem să pună această întrebare, considerând că astfel ar dovedi lipsă de credinţă sau de respect faţă de Dumnezeu. Dar, citind Biblia, vei vedea că au existat oameni fideli şi temători de Dumnezeu care şi-au pus asemenea întrebări. De exemplu, profetul Habacuc l-a întrebat pe Iehova: „De ce mă faci să văd răutatea şi te uiţi la rău? De ce este jaf şi violenţă în faţa mea, de ce sunt certuri şi se stârnesc dispute?" (Habacuc 1:3).
4 L-a mustrat Iehova pe profetul fidel Habacuc pentru că a pus aceste întrebări? Nicidecum. Dumnezeu chiar a inclus cuvintele sincere ale acestuia în Cuvântul său inspirat. De asemenea, el l-a ajutat pe profet să înţeleagă mai bine situaţia şi să-şi întărească credinţa. Iehova doreşte să te ajute şi pe tine. Aminteşte-ţi ce ne învaţă Biblia: „El se interesează de voi" (1 Petru 5:7). Dumnezeu urăşte mai mult decât orice om răutatea şi suferinţa (Isaia 55:8, 9). Atunci de ce există atât de multă suferinţă?
DE CE EXISTĂ ATÂT DE MULTĂ SUFERINŢĂ?
5 Mulţi oameni de diferite religii îi întreabă pe învăţătorii şi pe conducătorii lor religioşi de ce există atât de multă suferinţă. Deseori li se spune că aşa a vrut Dumnezeu şi că el a hotărât cu mult timp înainte tot ce se întâmplă, chiar şi evenimentele tragice. În opinia altora, nimeni nu cunoaşte căile lui Dumnezeu. Alţii susţin că Dumnezeu îi ia la el pe oamenii buni, chiar şi pe copii. Dar, aşa cum ai învăţat deja, Iehova Dumnezeu nu face niciodată rău. Biblia arată: „Departe de adevăratul Dumnezeu să facă ce este rău şi de Cel Atotputernic să facă ce este nedrept!" (Iov 34:10).
6 Ştii de ce dau oamenii vina pe Dumnezeu pentru toată suferinţa care există în lume? Deoarece majoritatea cred că Dumnezeul Atotputernic este conducătorul acestei lumi. Ei nu ştiu un adevăr simplu, dar important, pe care ni-l dezvăluie Biblia. Aşa cum ai învăţat din capitolul 3, adevăratul conducător al acestei lumi este Satan Diavolul.
7 Biblia spune cât se poate de clar: „Întreaga lume zace în puterea celui rău" (1 Ioan 5:19). Dacă stăm să ne gândim, nu aşa stau lucrurile? Lumea de astăzi reflectă personalitatea acestei creaturi invizibile, care „induce în eroare întregul pământ locuit" (Revelaţia 12:9). Satan este plin de ură, mincinos şi crud. Aşa este şi lumea aflată sub controlul său. Acesta este primul motiv pentru care există atât de multă suferinţă.
8 Al doilea motiv este acela că, în urma răzvrătirii din Eden, oamenii au moştenit imperfecţiunea şi păcatul, aşa cum am văzut în capitolul 3. Oamenii păcătoşi se luptă pentru putere, ceea ce duce la războaie, oprimare şi suferinţă (Eclesiastul 4:1; 8:9). Al treilea motiv este acela că „timpul şi evenimentele neprevăzute îi ajung pe toţi" (Eclesiastul 9:11). Lumea nu este condusă de Iehova şi, de aceea, nu este ocrotită de el. Prin urmare, oamenii ajung să sufere dacă se află într-un loc nepotrivit, la un moment nepotrivit.
9 Este mângâietor să ştim că Dumnezeu nu cauzează suferinţa. El nu este vinovat de războaiele, crimele, oprimarea sau dezastrele naturale care ne provoacă multă durere. Dar de ce permite Iehova suferinţa? Întrucât este atotputernic, el poate să-i pună capăt. Atunci de ce nu trece la acţiune? Dumnezeul iubitor despre care am învăţat până acum are, cu siguranţă, un motiv întemeiat (1 Ioan 4:8).
APARE O CONTROVERSĂ IMPORTANTĂ
10 Pentru a afla de ce permite Dumnezeu suferinţa, trebuie să ne amintim cum a început ea. Când Satan i-a determinat pe Adam şi pe Eva să nu mai asculte de Iehova, a apărut o controversă importantă. Satan nu a pus la îndoială puterea lui Iehova, deoarece ştie că puterea lui Iehova este fără limite. El a contestat dreptul de a guverna al lui Iehova. Lăsând să se înţeleagă că Dumnezeu este mincinos şi că îşi privează supuşii de ceva bun, Satan l-a acuzat pe Dumnezeu că este un conducător rău (Geneza 3:2–5). Satan a insinuat că oamenii ar fi mai fericiţi fără guvernarea lui Dumnezeu. În felul acesta, el a atacat suveranitatea lui Iehova, cu alte cuvinte, dreptul său de a guverna.
11 Când Adam şi Eva s-au răzvrătit împotriva lui Iehova, ei au spus de fapt: Nu avem nevoie de conducerea lui Iehova. Putem hotărî singuri ce este bine şi ce este rău. Cum putea Iehova să rezolve această controversă? Cum le putea demonstra el tuturor creaturilor inteligente că rebelii nu aveau dreptate şi că modul său de a conduce era cel mai bun? Unii consideră că Dumnezeu ar fi trebuit, pur şi simplu, să-i distrugă pe acei rebeli şi să creeze alţi oameni. Însă Iehova îşi făcuse deja cunoscut scopul: acela de a umple pământul cu descendenţii lui Adam şi ai Evei, care să trăiască într-un paradis pământesc (Geneza 1:28). Iehova realizează întotdeauna ceea ce îşi propune (Isaia 55:10, 11). În plus, dacă i-ar fi distrus pe rebelii din Eden, controversa referitoare la dreptul său de a guverna ar fi rămas nerezolvată.
12 Să ne gândim la următoarea ilustrare: Un profesor le arată elevilor cum se rezolvă o problemă dificilă de matematică. Un elev inteligent, dar rebel spune că metoda profesorului nu este corectă. El susţine cu tărie că ştie o metodă mult mai bună, dând astfel de înţeles că profesorul este incompetent. Unii colegi de clasă îi dau dreptate şi se răzvrătesc şi ei. Ce ar trebui să facă profesorul? Dacă i-ar da afară pe rebeli, ce ar crede ceilalţi elevi? Ar putea crede că elevul rebel şi cei care i s-au alăturat au dreptate. În plus, ei şi-ar putea pierde respectul faţă de profesor, considerând că acestuia îi este teamă să nu se descopere că a greşit. Dar să presupunem că profesorul îi permite elevului răzvrătit să demonstreze în faţa clasei cum ar rezolva el problema.
13 Iehova a procedat într-un mod asemănător. Să nu uităm că milioanele de îngeri din cer au văzut ce s-a întâmplat în Eden (Iov 38:7; Daniel 7:10). Modul în care avea să acţioneze Iehova urma să aibă un efect puternic asupra îngerilor şi, în cele din urmă, asupra tuturor creaturilor inteligente. Prin urmare, ce a făcut Iehova? El i-a permis lui Satan să arate cum ar conduce el omenirea. De asemenea, Dumnezeu le-a permis oamenilor să se guverneze singuri, sub influenţa lui Satan.
14 Profesorul din ilustrare ştie că elevul răzvrătit şi cei care i s-au alăturat greşesc. Totodată, el ştie că, dându-le posibilitatea să rezolve singuri problema, toată clasa va avea de învăţat. Când se va vedea clar că nu au dreptate, toţi elevii sinceri se vor convinge că numai profesorul este capabil să le ofere îndrumare. Ei vor înţelege şi motivul pentru care profesorul îi va da afară pe elevii răzvrătiţi. În mod asemănător, Iehova ştie că îngerii fideli şi oamenii sinceri vor învăţa un adevăr esenţial când vor vedea că Satan şi susţinătorii lui au dat greş şi că omenirea este incapabilă să se guverneze. Acest adevăr a fost exprimat astfel de profetul Ieremia: „Ştiu bine, o, Iehova, că nu-i aparţine omului pământean calea sa. Nu poate omul care umblă nici măcar să-şi conducă paşii" (Ieremia 10:23).
DE CE ATÂT DE MULT TIMP?
15 Dar de ce a permis Iehova suferinţa atât de mult timp? De ce nu intervine el înainte de a avea loc o nenorocire? Să observăm două lucruri pe care profesorul din ilustrare nu le-a făcut. Primul: nu l-a împiedicat pe elevul răzvrătit să explice cum ar rezolva el problema. Al doilea: nu l-a ajutat pe elev să rezolve problema. În mod asemănător, să vedem două lucruri pe care Iehova a decis să nu le facă. Primul: nu i-a împiedicat pe Satan şi pe susţinătorii lui să demonstreze că au dreptate. Dar, pentru aceasta, era nevoie de timp. Pe parcursul a mii de ani de istorie, oamenii au încercat toate formele de guvernare. În pofida progreselor înregistrate în domeniul ştiinţei şi în alte domenii, nedreptatea, sărăcia, criminalitatea şi războaiele au luat o amploare fără precedent. S-a demonstrat, aşadar, că guvernarea umană este un eşec.
16 Care este al doilea lucru pe care nu l-a făcut Iehova? El nu l-a ajutat pe Satan să conducă această lume. Dacă Dumnezeu ar fi împiedicat toate nenorocirile, cum ar fi crimele oribile, n-ar fi demonstrat că îi susţine pe rebeli? N-ar fi crezut oamenii că se pot guverna singuri, fără să suporte consecinţe dezastruoase? Dacă ar fi procedat astfel, Iehova ar fi devenit complice la o minciună. Însă „este imposibil ca Dumnezeu să mintă" (Evrei 6:18).
17 Dar ce putem spune despre tot răul săvârşit în această lungă perioadă de răzvrătire împotriva lui Dumnezeu? Să nu uităm că Iehova este atotputernic. Prin urmare, el poate înlătura suferinţa şi chiar va face acest lucru. Aşa cum am învăţat deja, Dumnezeu nu va mai permite ca oamenii să distrugă pământul, ci va transforma planeta noastră într-un paradis. Datorită credinţei în jertfa de răscumpărare a lui Isus, omenirea va fi eliberată de consecinţele păcatului, iar prin înviere va fi anulat tot răul provocat de moarte. Prin intermediul lui Isus, Dumnezeu ‘va distruge lucrările Diavolului’ (1 Ioan 3:8). Toate aceste schimbări vor avea loc la momentul potrivit. Ne bucurăm că Iehova nu a intervenit până acum. Datorită răbdării sale, avem posibilitatea să învăţăm adevărul şi să-i slujim (2 Petru 3:9, 10). Dumnezeu îi caută pe oamenii sinceri care doresc să-i aducă închinare. El le dă putere să îndure orice suferinţă care s-ar putea abate asupra lor în această lume plină de necazuri (Ioan 4:23; 1 Corinteni 10:13).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ateii vad "realitatea" in 3D credinciosii in 4D.
Tu ai ramas la 2D.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Https://www.dosomething.org/facts/11-facts-about-global-poverty

Nearly 1/2 of the world’s population — more than 3 billion people — live on less than $2.50 a day. More than 1.3 billion live in extreme poverty — less than $1.25 a day.
1 billion children worldwide are living in poverty. According to UNICEF, 22, 000 children die each day due to poverty.
805 million people worldwide do not have enough food to eat. Food banks are especially important in providing food for people that can’t afford it themselves. Run a food drive outside your local grocery store so people in your community have enough to eat. Sign up for Supermarket Stakeout.
More than 750 million people lack adequate access to clean drinking water. Diarrhea caused by inadequate drinking water, sanitation, and hand hygiene kills an estimated 842, 000 people every year globally, or approximately 2, 300 people per day.
In 2011, 165 million children under the age 5 were stunted (reduced rate of growth and development) due to chronic malnutrition.

Preventable diseases like diarrhea and pneumonia take the lives of 2 million children a year who are too poor to afford proper treatment.
As of 2011, 19 million children worldwide are not vaccinated.
1/4 of all humans live without electricity — approximately 1.6 billion people.
80% of the world population lives on less than $10 a day.
In 1998, the UN estimated that it would take $40 billion annually to offer basic education, clean water and sanitation, reproductive health, and basic health and nutrition to every person in every developing country. That would be about $58 billion today.
The World Food Programme says, "The poor are hungry and their hunger traps them in poverty." Hunger is the number 1 cause of death in the world, killing more than HIV/AIDS, malaria, and tuberculosis combined.

| HDeNiSaR a răspuns:

Nu Dumnezeu e responsabil de astea.
,, Un om stapaneste peste alt om spre paguba lui.,,
De ce nu ti.ai pus problema sa cauti sa vezi cate alimente se arunca in tarile dezvoltate?
De ce nu se dau aceste alimente la tarile sarace?
e mai preferabil sa se arunce decat sa se dea la altii.

| Inception a răspuns:

"Daca dumnezeu este exista"
Invata sa scrii si poate atunci o sa iti raspund la intrebare. laughing

| Jeezy a răspuns:

1.Toti ateii de pe TPU vin mai devreme sau mai tarziu cu intrebarea asta.Cu ceva filozofic/stintific nu puteti veni ca, in primul rand nu va pot crede din moment ce si voi ati citit pe net sau ati auzit.
2.Cum poti sa urasti pe cineva care nu exista? Daca Dumnezeu nu exista de ce il urati?

| IcyBlu a răspuns:

De ce iti pui intrebari din astea? E normal ca oamenii sa moara din diverse motive. Nu-i normala insa o cruce aparuta intr-o buturuga. Care ar fi sansele sa se intample asa ceva? Tot o minune ar fi sa castigi si la loto. Daca ai fi castigat fii sigur ca te-ar fi durut la basca de milioanele de oameni.
Acuma, asta e. Unele minuni ne convin, altele nu. Adevarul e ca nu prea ai ce face cu o cruce aparuta intr-o buturuga. Poate doar sa o vinzi pe ebay.

| Ionelauser a răspuns:

Dumnezeu ii duce in rai pentru a avea o viata mai buna tongue

| madalynnn a răspuns:

Dumnezeu exista!
Dar nu in Romania sunt taxele pe mari laughing