| godless1859 a întrebat:

Dacă Dumnezeu pretinde
supunere absolută în faţa Legilor Lui, de ce a creat El
posibilitatea ca aceste Legi să fie încălcate?

14 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

Pai mai exista povestea fara asta? Trebuia creata o intriga, nu?

| CinevaNou a răspuns:

Ca sa nu creeze iadul degeaba.

| Dorugar a răspuns:

Dumnezeu nu a dat nimanui posibilitatea de a incalca legile. El a dat o Lege Oamenilor si nu animalelor cu aspect uman.
Mai degraba ar trebui sa te intrebi tu ca si crestin din ce cauza nu respecti legea lui Dumnezeu lege numita in mod mincinos Vechiul testament, si urmezi Noul Testament care NU vine de la Dumnezeu ci de la Dumnezeul Veacului acesta care este Diavolul!

| godless1859 explică (pentru Dorugar):

Nu sunt crestin.

| Dorugar a răspuns (pentru godless1859):

Faptul ca tu esti sau nu crestin, asta nu schimba cu nimic datele problemei din intrebarea pusa de tine. Important este sa stii ca absolut niciun crestin de pe planeta Terra NU respecta Legea lui Dumnezeu fapt care ne dovedeste ca Dracu a avut mai mare putere dect Dumnezeu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Dumnezeu nu vrea ca tu sa fi un mencanism ci o fiinta. Iar cum a zis Bogdan norma apare cand apare si libertatea, daca nu apareau masinile nu aparea nici codul rutier, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care nu l-a distrus pe satan.el e atotputernic.dar nu vrea dragoste cu dea sila ci de bunavoie.deci cine alege prost din vina lui o face.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Daca nu exista posibilitatea incalcarii lor, legile nu existau.

Consider crearea legilor ca o consecinta a liberului arbitru!

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Tu chiar crezi ca exista intr-adevar un "liber" arbitru? Nu ma refer la aceptarea unei divinitati>

| BogdantheDreamer a răspuns:

Atata timp cat putem sa luam deciziile din proprie initiativa, Da exista! Dar aici intervin factori externi. Gen masmedia, oameni cu cu o puternica influenta, etc, factori ce pot influenta deciziile noastre si de aici se ajune la o controversa. Parerea ta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

In afara factorilor externi, care dovedesc ca "liberul" arbitru este o notiune relativa, experimentele unor psihologi (nu-ti pot spune acum numele lor) dovedesc ca in creier "decizia a fost luata cu ceva timp anterior de a realiza noi acest lucru. Deci"noi" nu suntem to una cu creierul nostru, sau poate ai o alta explicatie?

| HowdidIgethere a răspuns:

Este diferenta intre fiinte libere si roboti

| AnaMariaJRock a răspuns:

Dumnezeu nu vrea supunere absoluta big grin
Tocmai de aceea oamenii pot alege sa creada sau nu in el, sa faca bine sau rau, etc.
Dumnezeu nu pedepsete pe nimeni, oamenii si-au creat propriile frici.
De exemplu daca ai omorat pe cineva incepi sa o iei razna si sa-ti creezi propriile scuze (exemplu iadul ), daca ai facut ceva rau incepi sa te simti prost si incepi sa "atragi" lucruri rele care ti se intampla.

| SilentDark a răspuns:

Dumnezeu nu te obliga sa I te supui.

Este exact ca si cu legile noastre. Autoritatile vor sa le respecti legile, insa nu te obliga nimeni sa faci asta, spre exemplu pirateria este interzisa, insa cati nu au downloadat un film sau un joc, sau cati dintre noi nu mai depasesc limita vitezei cand nu e politie si strada elibera?

Dumnezeu a facut Raiul si Iadul. El spune ca daca alegi sa faci bine si sa ii urmezi Lui, vei ajunge in Rai, pentru ca asta e rasplata daca esti un om bun. Insa El te-a pus sa alegi. Daca nu doresti sa fi bun si doresti sa faci rau vei ajunge in Iad.

Intr-un fel nu El iti decide soarta de a ajunge in unul din aceste locuri, ci tu.