| aurelian87 a întrebat:

Daca s-ar bate Isus cu Arhanghelul Mihail intr-un meci full contact cine ar avea mai multe sanse de castig? Fara sabii, minuni si folosirea aripilor. Pe cine a-ti paria?

15 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, Isus este arhanghelul Mihael.
În Iuda, versetul 9, Mihael este numit „arhanghelul". Prefixul „arh" înseamnă „principal" sau „căpetenie", iar cuvântul „arhanghel" nu este niciodată folosit în Biblie la plural. Singurul verset în afară de cel din Iuda în care mai apare cuvântul „arhanghel" este cel din 1 Tesaloniceni 4:16, unde Pavel îl descrie pe înviatul Isus astfel: „Însuşi Domnul [Isus] va coborî din cer cu un strigăt poruncitor, cu glas de arhanghel şi cu trompeta lui Dumnezeu". Prin urmare, arhanghelul, sau căpetenia îngerilor, despre care se vorbeşte în acest verset este Isus Cristos.

| milan9 a răspuns:

Conform Bibliei, sectantii habar nu au pe ce lume traiesc. confunda metaforele. Cum sa fie Mantuitorul Iisus arhanghelul Mihael?

| Inferno a răspuns (pentru milan9):

Pai si atunci ce relevanta mai are Biblia daca fiecare citeste ceva si intelege alt ceva? Dupa cum recunosti chiar tu.

Danay72 a inteles din pasajul ala din BIBLIE ca Mantuitorul e tot arhanghelul Mihael.

| danut a răspuns (pentru milan9):

Are dreptate cel ce a spus ca Arhanghelul Mihail este chiar Isus Hristos, intreaba preotii studiati si iti vor spune ei ca tu habar nu ai ce citesti. Incep sa am mari indoieli privind la ceea ce intelegeti voi din Biblie sau mai bine spus la ce stiu sefii vostri si cat va spun voua, parca aveati si voi cativa care stiau graca veche sau latina dar se vede ca tin doar pentru ei ceea ce studiaza.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

"Cel ce a spus ca Arhanghelul Mihail ar fi Dumnezeu" e tot adventist ca tine. Voi adventistii ati ajuns mai rau ca iehovistii. cum puteti confunda pe Dumnezeu cu creatia Lui, cu ingerii?
Cum puteti amesteca mai multe contexte diferite pentru a inventa teorii bizare? thinking sad

| danut a răspuns (pentru milan9):

Citeste Biblia, nu conteaza traducerea si te vei lamurii, iar daca nu intelegi intreaba preotii studiati si daca nu reusesti nici asa revino cu o intrebare la un adventist sa te lamureasca. Cuvantul Arhanghel apare de doua ori in Biblie, in lupta pentru trupul lui Moise, cine sa luptat pentru acesta, Dumnezeu, Domnul Isus Hristos si a doua oara este pomenit de glasul lui Isus Hristos care este ca a unui Arhanghel, 1Tesaloniceni 4, 16. Evident ca Dumnezeu nu poate fi comparat cu un inger ci este glasul Sau.

| AdiTorrent7 a răspuns (pentru milan9):

Glas ca de arhanghel, dar nu este arhanghel

| milan9 a răspuns (pentru AdiTorrent7):

Creatorul nu se compara cu creatura...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.daca s-ar intoarce raza de soare, inapoi ca sa-l arda pe cel care a emanat-o ce crezi ca s-ar intampla? daca ar sari oala in capul olarului, fiindca nu-I convine ceva, ce crezi ca s-ar intampla? dar daca ai sari tu la taicatu care te facu? ce crezi ca s-ar intampla?

| corinelmik a răspuns:

Crede-ma ca cele mai mari batalii se dau in mintea ta scurta.Prin intrebarile astea spui totul despre tine.

| Myzteryozo a răspuns:

"Isus" se scrie de fapt Iisus

Răspuns utilizator avertizat
| anonimg a răspuns (pentru Myzteryozo):

Nu este vremea pentru corectări de felul acesta.
Aurelian, Mihail este chiar Domnul Isus. Mi-ca-el (ebraică) = "Cine este ca El?" (ca Domnul Isus).
Si este într-adevăr o lupta între Dumnezeu si Satana, lupta care nu s-a dus(duce) doar în ceruri, ci ea este si pe pământ. Si nu este de natură fizică cu săbii, ci spirituală, la nivelul minților noastre.

| Myzteryozo a răspuns:

Fiecare cu ce cultura are si cu cat il duce mintea!