| mihai4912 a întrebat:

Dacă un copil depune un jurământ, îl poate anula?

21 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Cum sa anulezi legământul cu Dumnezeu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, pacatele din neștiință se iartă, scrie în biblie.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

E buna faza. Asta inseamna ca oricine nu crede in biblie n-are nici o treba, ca daca Dz e atotputernic si invizibil, nu poate avea pretentia de la un om sa creada in minciunile scrise de alti oameni, ca doar oamenii sunt rai si pacatosi la gramada conform bibliei.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Gândurile tale sunt invizibile?
Raspunde-mi la întrebare și îți răspund și eu la raspuns.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca ai un calculator, acolo ai o intrare, o iesire, dar de la intrare pana la iesire sunt gandurile. Toate sunt pe baza unor transformari fizice, nu sunt duhuri, spirite si suflete, pentru ca astea nu exista decat in cartile primitive, deci totul este vizibil intr-o anumita masura, iar daca cineva spune ca Dz e duh, spirit, suflet, inseamna ca spune ca e nimic, pentru ca asa ceva nu exista. Daca cineva spune ca duhul Dz exista si e atotputernic si iubitor, vedem ca aceasta putere si iubire inseamna nimic, oamenii mor in razboaie, de boli, de foame si fantezia cu duhurile e buna pentru ametit naivii cu nemurirea sufletului. Dupa ce naivul moare, nu-l mai vede nimeni si primitivii pot sa spuna ce vor, ca sufletul lui traieste, ce e in rai si nu mai poate de bine, ce e in iad si nu mai poate de rau si totul e pe fantezie.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

E o viziune primitiva asupra tuturor lucrurilor, inclusiv a omului. Se vorbeste in cuvinte de lauda la adresa unui personaj inexistent, ineficient si inutil. Nu e in stare sa faca nimic pentru ca nu exista, dar in scris da bine. E un fel de vorba multa = saracia omului si lauda-ma gura ca ti-oi da friptura. Un om se poate comporta frumos si fara fantezii in cap si fara minciuna. Exista om si fara biblie. Cine vrea sa se laude cu biblia poate sa spuna ca numai el si toti care sunt cu biblia sunt buni, dar realitatea e alta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Da, e o pierdere de vreme. Daca m-as întoarce înapoi în trecut, mi-aș lua înapoi minutele pe care le-am irosit cu dta. Țărână ușoară!

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta e, da-i romanului mintea cea de pe urma. Nu trebuie sa-ti para rau, mai ales ca esti convins ca esti nemuritor, deci ai timp nelimitat sa recuperezi minutele pierdute happy

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu sunt muritor, asa ca nu mai recuperez nimic, dar sunt multumit, nu am nici o obiectie, mi-a facut placere sa vorbesc cu tine si sunt sigur ca esti om bun.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Pacat, si tu, dar filosofia te strica.

Nu degeaba m-a nascut Adevarul pe strada Dealul Viilor în orașul Tineretului, daca nu chiar tu esti născut de minciuna pe strada Valea Morții în orașul Batranetului.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se vede cat de nociva e nestiinta, confundarea realitatatii cu fictiunea, adevarului cu minciuna si la ce aberatii de gandire duce credinta oarba in fantezii primitive.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

"Daca ai un calculator, acolo ai o intrare, o iesire, dar de la intrare pana la iesire sunt gandurile. Toate sunt pe baza unor transformari fizice, nu sunt duhuri, spirite si suflete, pentru ca astea nu exista decat in cartile primitive, deci totul este vizibil intr-o anumita masura"
Nu este vizibil, este calculabil. Un exemplu ar fi imaginile găurii negre din galaxie.
El te-a întrebat de gândurile tale dacă sunt vizibile, nu de calculatoare și nici de transformările fizice sau chimice.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Omul e ca un calculator, tot pe baza transformarilor fizico-chimice functioneaza, nu e o marioneta a duhurilor din cartile primitive. Daca mananci functionezi, daca nu, ai murit. Duhurile sunt o viziune primitiva asupra lucrurilor necunoscute. Asa cum in calculator nu poti vedea calculele pe care le face calculatorul si vezi doar rezultatele, tot asa sunt si gandurile omului, sunt vizibile doar in masura in care sunt exteriorizate sau puse in practica.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Omul nu este un calculator. [Mă întreb cum ai fi explicat asta unui om de acum 1000 de ani...]

Nu mai încerca să o dai pe deșteptul că nu este nimic deștept în ce zici și nici relevant.
Răspunde la treaba cu gândurile tale. Eu nu le văd, deci nu există? Sau de ce cred că există, pentru că văd rezultatul acestora? Evident, nu? Rezultatul existenței lui Dumnezeu este însăși realitatea în care trăiești. Dorința lui Dumnezeu este în Mica 6:8, succes.

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

E normal ca pentru oamenii lipsiti de cunoastere sa fie mai plauzibila o explicatie primitiva cu duhuri, spirite si spiridusi.
Esti constient de existenta gandurilor doar prin eteriorizare de orice natura. Spiritul bun, atotputernic, atotstiutor, iubitor si invizibil al spiridusului Dz se vede in realitatea in care traiesc: oamenii sunt lasati de minunatul spirit sa se omoare intre ei, sa moara de boli si de foame, deci se vede si existenta spiritului, si puterea, si iubirea si utilitatea lui. E util doar mincinosilor care obtin bani si putere prostind oamenii cu povesti fanteziste. Religia si credinta e un virus psihologic primitiv ce bantuie mintile naivilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Algo098):

Nu mai vorbi obiectiv că vorbești degeaba. Când spui o prostie irelevantă începe cu "eu cred că", doar așa... să nu fii ignorat de lume(în general).

| Algo098 a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta e buna ca afacere. In loc sa se numeasca inselatorie, se numeste credinta si nu de putine ori i se spune si adevar in loc de minciuna.