| UliseOdiseu a întrebat:

Dati-mi 3 motive pentru care credeti sau Nu credeti in Dumnezeu? Sau macar spuneti de ce credeti sau nu in Dumnezeu?

25 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Iti dau unul singur: pentru ca mult bine mi-a facut mie Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Sa cred?

''acesta este timpul de a cunoaste...nu de a crede''

| Zenicide a răspuns:

1. Dzeu apare doar in Bibile.
2. Biblia a fost scrisa de oameni.
3. Vezi traiul preotilor care nu respecta deloc ce scrie in Biblie si folosesc aceasta carte pentru a se imbogati si pentru a controla oamenii. Oreligie care are nevoie de "reprezentanti, intermediari" sau preoti e corupta.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Http://i.imgur.com/gxNeb.jpg =))) maaaaai preşăs

| Mădă0611 a răspuns (pentru Zenicide):

Nu si poati :O Cine s-ar fi gandit la asa ceva? Ce idei le da diavolu' oamenilor, cica popii sunt hoti. broken heart

| Archdaemon a răspuns:

1.Toate religiile sunt absurde
2.Crestinismul e absurd
3.A crede intr-o entitate imaginara e absurd

| Duucu a răspuns:

Cred deoarece:
1.Ma simt cu sufletul fericit cand ma gandesc ca exista cineva care ma iubeste neconditionat.
2.Aflu multe lucruri care acum inca se cerceteaza, ca de exemplu inceputurile
3.Stau cu gandul ca atunci cand voi muri, voi ajunge langa el.

De ce nu cred:
1.Ma simt liber, fara sa stau cu gandul ca voi arde in infern
2.Gandesc rational, spiritualitismul fiind doar "o prostie"
3... ma crezi ca nu mai stiu?

| RAY a răspuns:

1 nu cred ca din nimic o aparut un zeu
2 nu cred ca acel zeu din nimic a creat universul
3 mie imi place stiinta. baza stiintei e dovada inca nu ma convins nici o dovada ca ar exista vreun creator
bonus mereu omul a creat zeii pentru a da sens vietii /pentru a avea un scop,pentru a explica universul, pentru a avea o speranta la viata de dupa, ajutor divin etc
imi plac mitologiile in special cea egipteana stiu ca isus e copia lui horus, moise e de fapt anup din cartea mortilor, apocalipsa e copie dupa cartea mortilor, potopul iar copie cam toata biblie e copie, apoi daca citesti vt e clar ca nu poate exista asemenea zeu, de ce nu dovedeste ca exista?
de ce lasa raul?

| Mădă0611 a răspuns:

1. Universul, imens si imperfect
2. Sentimentele animalelor, lipsa sufletului ar insemna lipsa lor.
3. Puterea mintii, autosugestia.

| HermioneLove a răspuns:

Cred pentru ca:
1.El a facut lumea.
2. Daca nu ar fi El noi nu am exista
3.El ne ajuta in situatii rele.
4.Ne da tot ce avem nevoie
Uite ti-am dat 4 motive nu 3winking

| GRs a răspuns (pentru HermioneLove):

"1.El a facut lumea." Este doar o teorie la fel ca Big Bang.Nu se stie daca-i adevarata.
"2. Daca nu ar fi El noi nu am exista" Este tot o teorie. Evolutionismul este mult mai logic si a fost si dovedit.
"3.El ne ajuta in situatii rele." Cum ramane cu copii care mor la nastere, orfanii si copii care au avut ghnionul sa se nasca in anumite tari din Africa?
"4.Ne da tot ce avem nevoie" Cere-i o haina sa vedem daca iti da.

| DyNo a răspuns (pentru HermioneLove):

Acestea nu sunt argumente...
Asa poate sa vina cineva si sa zica ca nu crede in Dumnezeu deoarece:
1.Nu exista.
2.Lumea nu are nevoie de un creator.
3.Nu avem nevoie de ajutorul lui in situatii rele.
4.Nu ne da tot ce avem nevoie.
Si exemplele pot continua. Deci daca vrei sa convingi pe cineva de ideile tale religioase ( sau spirituale ), nu este de ajuns sa vii cu 4 argumente ca cele de mai sus.

| TheBirdOfTheHermes a răspuns (pentru HermioneLove):

Ne ajută în situații grele?
Ne dă tot ce avem nevoie?
Ia dă-ne și nouă câteva exemple.

| IoanieCriminalul a răspuns (pentru HermioneLove):

Cele mai penibile motive

| Inferno a răspuns (pentru HermioneLove):

Patru argumente de toata jena.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Inferno):

12 ani. Ea mai crede in Mos Craciun si Zana Maseluta, cum sa nu creada in dumnezeu? laughing

| HermioneLove a răspuns (pentru Inferno):

Deci persoana respectiva a pus o intrebare.Eu am tot dreptul sa raspund la ea la fel cum si tu sau oricine altcineva are tongue
OK, am inteles rasp.meu ti se pare de toata jena dar nu inteleg ce te intereseaza pe tine.Eu am spus de ce cred eu ca exista iar daca tie nu-ti convine STAI SI SUFLA straight face

| EllyEllutz a răspuns (pentru GRs):

De acord cu Andrei54423. In lume sunt milioane de oameni care mor din cauza foametei si a bolilor, iar tu (MissHermione) spui ca "El ne ajuta in situatii rele." si ca "Ne da tot ce avem nevoie".

| HermioneLove a răspuns:

Ba da as crede normal! Eu ma refeream ca trebuie sa fim multumitori pentru ce avem indiferent cat este de putin.Asta nu insemna ca nu exista happy

| HermioneLove a răspuns:

Nu va mai obositi sa comentati la raspusul meu ca oricum nu va raspund happy

Răspuns utilizator avertizat
| Ad1tza a răspuns:

Nu vreau sa jignesc pe nimeni care nu crede ii respect necredinta deci nu sariti pe mine sau ceva imi zic doar parerea. Cred in Dumnezeu deaorece trebuie sa ai mult mai multa credinta sa crezi ca nu exista decat sa crezi ca exista si mai sunt si multe dovezi(acum depinde daca vrem sa le accptam sau nu) Cartea lu Iov scris acum 3500 scrie : Pamntul de unde iese panea, este rascolit inauntru lui ca de foc. Iti dai seama si tu la ce se refera.Se refera la faptul ca exista magma in pamant. Noi am aflat asta abia in secolul XX de unde sa stie Iov asa ceva? ''El spanzura pamantul pe nimic" Era mare lucru acu 3500 de in Epoca de Bronz oameni credeau ca pamantul este sustinut de un zeu, nici Aristotel nu credea asa ceva cum pamantul sa fie tinut pe nimic? te poti interesa sigur gasesti. Iov:El trage picaturile de apa la el si le transforma in aburi si da ploaia peste multime. Este descris circuitul apei acu 3500 si noi am aflat asta prin experimente in sec 16happy acum depinde daca vrem sa credem sau nu. S-a gasit si Sodoma Si Gomora si au gasit bile de sulf infipte in pamant si au vazut ca orasu acela a ars la sute de grade happy si mai multe acum depinde ce vrei sa creziwinkinghappy Si cand zicea Aristotel ca pamantu sta pe loc si celelalte planete graviteaza in juru pamantului biblia spune ca pamantu lse invarte in jurul axei sale poti sa verifici scrii ''biblia spune ca pamantu se roteste in jurul axei sale si gasesti'' toate aceastea acum 3500 de ani imposibila cunoastere pentru oameni de atuncea si inca sute de exple de astea bafta

| Elfqurin a răspuns:

Eu cred pentru ca imi explica Biblia tot.Si ce este scris in Biblie se implinste, iar Dumnezeu ne-a lasat Biblia pentru ca toti sa credem in El si sa il slujim.