| aurelian14 a întrebat:

De ce dumnezeu este ok pentru uciderea femeilor si copiilor cu pietre, dar nu ii place cand doi baieti se tin de mana.

33 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Nu e corecta niciuna din afirmatiile tale pentru ca generalizeaza dar banuiesc ca te-au intoxicat si pe tine. Cati ani ai?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar de ce sa se tina ma de mana? nu pot sta in picioare singuri? se pierd? se tem? de ce? Dumnezeu a pedepsit nelegiuirea, adica calcarea de lege, si a taiat raul de la radacina ca sa nu mai prolifereze.tu generalizezi. unele femei si copii lor au fost lapidate.nu toate.

| gingergirl1 a răspuns:

Dar cine ti-a spus tie ca Dumnezeu e de acord cu uciderea copiilor si femeilor cu pietre?
nu luati in calcul in ce lume depravata traim, ci dati vina pe Dumnezeu pentru ceva ce e de vina rautatea din inima oamenilor!
Si nu prea inteleg logica intrebarii tale..."dar nu Ii place cand doi baieti se tin de mana ", adica? laughing

Răspuns utilizator avertizat
| TrăieşteClipa a răspuns (pentru gingergirl1):

Citeste cu mai multa atentie Biblia:
Levitic 20:9
Dacă un om oarecare blestemă pe tatăl său sau pe mama sa să fie pedepsit cu moartea; a blestemat pe tatăl său sau pe mama sa: sângele lui să cadă asupra lui.
Levitic 20:10
10. Dacă un om prea cu rveşte cu o femeie măritată, dacă prea cu rveşte cu nevasta aproapelui său, omul acela şi femeia aceea prea cu rvari să fie pedepsiţi cu moartea.
Deuteronom 17:12
12. Omul care, din mândrie, nu va asculta de preotul pus acolo ca să slujească Domnului Dumnezeului tău sau care nu va asculta de judecător, omul acela să fie pedepsit cu moartea. Să scoţi astfel răul din mijlocul lui Israel.
Ieremia 48:10
10. Blestemat să fie cel ce face cu nebăgare de seamă lucrarea Domnului, blestemat să fie cel ce îşi opreşte sabia de la măcel!
Exod 31:15. Să lucrezi şase zile; dar a şaptea este Sabatul, ziua de odihnă închinată Domnului. Cine va face vreo lucrare în ziua Sabatului va fi pedepsit cu moartea.
2 Cronici 15:13
şi oricine nu căuta pe Domnul Dumnezeul lui Israel trebuia omorât,
fie mic fie mare, fie bărbat, fie femeie.
Deuteronom 22:20-21
20. Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară,
21. să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei; să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate şi să moară, pentru că a săvârşit o mişelie în Israel, curvind în casa tatălui ei. Să cureţi astfel răul din mijlocul tău.
Exod 22:20
20. Cine aduce jertfe altor dumnezei decât Domnului singur să fie nimicit cu desăvârşire.
Deureronom 13:15. atunci să treci prin ascuţişul sabiei pe locuitorii din cetatea aceea, s-o nimiceşti cu desăvârşire împreună cu tot ce va fi în ea şi să-i treci chiar şi vitele prin ascuţişul sabiei.
Levitic 20:13
13. Dacă un om se culcă cu un om, cum se culcă cineva cu o femeie, amândoi au făcut un lucru scârbos; să fie pedepsiţi cu moartea: sângele lor să cadă asupra lor.

| gingergirl1 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Bun, si tot in Levitic scrie " Voi sa-Mi fiti sfinti, caci Eu sunt sfant, Eu, Domnul, Eu v-am pus deoparte ca sa fiti ai Mei "Dumnezeu este dragoste! oricate argumente ati aduce. Si dragostea Lui se vede cel mai bine in jertfa lui Isus pe cruce.
1 Ioan 4: 10 " Si dragostea sta nu in faptul că noi am iubit pe Dumnezeu, ci in faptul că El ne-a iubit pe noi, si a trimis pe Fiul Sau ca jertfa de ispăsire pentru pacatele noastre."
" Cine nu iubeste, n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru ca Dumnezeu este dragoste." 1Ioan 4:8
Biblia este "scrisoarea de dragoste" a lui Dumnezeu pentru noi, asemenea cum este Isus Mirele nostru ( adica al Bisericii ), care s-a dat pe Sine insusi pentru ea!
Eu nu imi schimb parerea despre El niciodata, Dumnezeu a lucrat cu rabdare si credinciosie in viata mea cum nimeni altcineva nu ar fi stiut sa o faca, nu stiu de voi, dar eu am experimentat dragostea Lui.

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru gingergirl1):

Daca va face mai fericita sa va prefaceti ca anumite pasaje biblice nu exista este ok.
Asa fac majoritatea crestinilor.

| gingergirl1 a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Da ok, acelea erau pedepsele din vechiul testament pentru curvie, mai ales. Si au fost scrise pentru a separa poporul Israel de celalalte popoare pagane. pentru ca pana la urma, v.t e mai mult istorie, istoria evreilor.
Deoarece, daca cineva din poporul evreu comitea un adulter, tot poporul avea de suferit. Sau daca o singura persoana din popor avea ascuns un idol (adica o statuie) la care se inchinau popoarele pagane.
Nu trebuie sa te bazezi doar pe faptul ca Dumnezeu le-a dat "legile " acestea poporului evreu, daca stai sa te gandesti un pic, si te uiti in Ioan 8 (1-8) vei vedea ca Isus a iertat-o pe femeia care a fost prinsa in preacuvie. " Cine dintre voi este fara pacat sa arunce cel dintai cu piatra in ea " - versetul 7.
Si inca un exemplu, este Rahav. Rahav este printre " marii eroi ai credintei ", daca te uiti n Evrei 11. E interesanta povestea ei, dar mai interesant este modul prin care harul lui Dumnezeu a rascumparat-o din robia pacatului ei. Ajungamd astfel stra-strabunica lui David. Dar cu toate astea fusese o prostiuata dintr- familie pagana. Urmareste un pic iosua de la capitolul 2...pana la capitolul 6

Răspuns utilizator avertizat
| gingergirl1 a răspuns (pentru remus1007):

Daca nu dadeam si referinta, spunea-ti ca zic de la mine :/ Dar pana la urma care e problema ta? Eu nu am viata sociala? Sau tu ca te amesteci si iti spui parerea unde nu are rost?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru gingergirl1):

"Cine dintre voi este fara pacat sa arunce cel dintai cu piatra in ea "
Indiferent cat ni se par de induiosatoare aceste cuvinte nu au fost zise de Iisus.
Pana in anul 400, pericope adulterae nu apare in nicio Evanghelie atribuita lui Ioan sau altcuiva.A fost adaugata de vreun bunavoitor dupa acel an.
O minciuna adica.

| Holiday a răspuns (pentru gingergirl1):

"Bun, si tot in Levitic scrie " Voi sa-Mi fiti sfinti, caci Eu sunt sfant, Eu, Domnul, Eu v-am pus deoparte ca sa fiti ai Mei "Dumnezeu este dragoste!"

Cu alte cuvinte spiridusul zice cand una, cand alta, deci e tampit...
Serios vorbind, nu e tampit, el ca nu exista, doar ca povestile astea sunt scrise de niste unii pentru niste analfabeti de acum 2000 de ani...de-a dreptul de neinteles e cum de unii inca mai cred in astfel de gogosi...

Răspuns utilizator avertizat
| SuNaM a răspuns:

Unde ti se pare tie ca lui Dumnezeu ii place uciderea copiilor si femeilor cu pietre? Ce ma, mai suntem in vremea evreilor de dinainte de Hristos sa se omoare copii cu pietre? Si nici cand se tin doi baieti se tin de maini nu ii place? Esti cumva gay(nu am nimic cu ei atata timp cat nu ii vad) de intrebi asa ceva?(Ca argument citeste ce a facut Dumnezeu in Sodoma si Gomora)

Răspuns utilizator avertizat
| aabaaab3278 a răspuns:

Este o intrebare sau o constatare? tie iti place sa vezi doi baieti tinandu-se de mana?

| pet555 a răspuns:

Da ce are una cu alta? Si de ce sa nu-I placa daca se tin de mana? atata timp nu devine ciudat.

| pet555 a răspuns (pentru pet555):

*atata timp cat

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

Cum adica ciudat?

| pet555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca fac mai mult decat sa se tina de mana. Ciudat e un cuvant cam frumos.

| anonim_4396 a răspuns (pentru pet555):

Presupun ca nu esti de acord cu LGBT, nu? Ca daca nu esti de acord, asta explica tot!

| pet555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Presupui corect.

| Oxymorone a răspuns:

Unde scrie ca este de acord cu uciderea copiilor si femeilor cu pietre, Aurelian?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Oxymorone):

Este plina Biblia de indemnuri la crime impotriva femeilor si copiilor.
Daca acesta este un dumnezeu bun si drept, imi este mila de adeptii lui.

Isaia 14:21
21. Pregătiţi măcelărirea fiilor, din pricina nelegiuirii părinţilor lor! Ca să nu se mai scoale să cucerească pământul şi să umple lumea cu cetăţi!
Iosua 6:21-24
21. şi au nimicit-o cu desăvârşire, trecând prin ascuţişul sabiei tot ce era în cetate, bărbaţi şi femei, copii şi bătrâni, până la boi, oi şi măgari.
24. Cetatea au ars-o împreună cu tot ce se afla în ea; numai argintul, aurul şi toate lucrurile de aramă şi de fier le-au pus în vistieria Casei Domnului.
Deuteronom 22:20-21
20. Dar dacă faptul este adevărat, dacă fata nu s-a găsit fecioară,
21. să scoată pe fată la uşa casei tatălui ei; să fie ucisă cu pietre de oamenii din cetate şi să moară, pentru că a săvârşit o mişelie în Israel, curvind în casa tatălui ei. Să cureţi astfel răul din mijlocul tău.

2 Împăraţi 2:23-24
23. De acolo s-a suit la Betel. Şi pe când mergea pe drum, nişte băieţaşi au ieşit din cetate şi şi-au bătut joc de el. Ei îi ziceau: "Suie-te, pleşuvule! Suie-te, pleşuvule!"
24. El s-a întors să-i privească şi i-a blestemat în Numele Domnului. Atunci au ieşit doi urşi din pădure şi au sfâşiat patruzeci şi doi din aceşti copii.

Isaia 13:15-18
15. Toţi cei ce vor fi prinşi vor fi străpunşi, şi toţi cei ce vor fi apucaţi vor cădea ucişi de sabie.
16. Copiii lor vor fi zdrobiţi sub ochii lor, casele le vor fi jefuite, şi nevestele lor vor fi necinstite.
18. Cu arcurile lor vor doborî pe tineri, şi vor fi fără milă pentru rodul pântecelor: ochiul lor nu va cruţa pe copii.
1 Samuel 15:2-3
2. Aşa vorbeşte Domnul oştirilor: "Mi-aduc aminte de ceea ce a făcut Amalec lui Israel, când i-a astupat drumul la ieşirea lui din Egipt.
3. Du-te acum, bate pe Amalec şi nimiceşte cu desăvârşire tot ce-i al lui; să nu-i cruţi, şi să omori bărbaţii şi femeile, copiii şi pruncii, cămilele şi măgarii, boii şi oile."

Iosua 6:20-21
20. Poporul a scos strigăte, şi preoţii au sunat din trâmbiţe. Când a auzit poporul sunetul trâmbiţei, a strigat tare, şi zidul s-a prăbuşit; poporul s-a suit în cetate, fiecare drept înainte. Au pus mâna pe cetate
21. şi au nimicit-o cu desăvârşire, trecând prin ascuţişul sabiei tot ce era în cetate, bărbaţi şi femei, copii şi bătrâni, până la boi, oi şi măgari.
udecători 20:48
48. Bărbaţii lui Israel s-au întors la fiii lui Beniamin şi i-au trecut prin ascuţişul sabiei, de la oamenii din cetăţi până la dobitoace şi tot ce au găsit. Au pus de asemenea foc tuturor cetăţilor pe care le-au găsit în cale.
2 Împăraţi 19:35
35. În noaptea aceea, a ieşit îngerul Domnului şi a ucis în tabăra asirienilor o sută optzeci şi cinci de mii de oameni. Şi când s-au sculat dimineaţa, iată că toţi erau nişte trupuri moarte.
Exod 32:26-29
26. s-a aşezat la uşa taberei şi a zis: "Cine este pentru Domnul să vină la mine!" Şi toţi copiii lui Levi s-au strâns la el.
27. El le-a zis: "Aşa vorbeşte Domnul Dumnezeul lui Israel: "Fiecare din voi să se încingă cu sabia; mergeţi şi străbateţi tabăra de la o poartă la alta, şi fiecare să omoare pe fratele, pe prietenul şi pe ruda sa."

| Oxymorone a răspuns (pentru TrăieşteClipa):

Se refera la fiii nelegiuitilor. Tu ce pedeapsa le-ai da? Biciuirea? Dintr-un nelegiuit ce copil ar trebui sa iasa? un cucernic?

| TrăieşteClipa a răspuns (pentru Oxymorone):

Singura vina a "nelegiuitilor"era ca Elohim Yehova a pus ochii pe pamanturile lor si ca erau in subordinea altor Elohim mai putin razboinici.
Singurele care mai aveau sanse sa traiasca erau virginele.
Nu vreau sa stiu cum isi dadeau seama soldatii lui Yehova cel "omnipotent"care erau virgine si care nu.

| Ebial a răspuns:

Hey hey..iti amintesti ca Iisus a murit pentru un pacatos ^^ ..bineinteles in Biblie scrie probabil ca homosexualitatea e un pacat, dar!

In Biblie scrie si ca incestul este in pacat si! Ca noi suntem copii lui Adam si Eva...nu sunt total pro impotriva Biblie asa ca daca ne luam dupa Biblie, eu spun sa ni se explice si defectele inainte de a ni se impune reguli...