| Vasso a întrebat:

De ce îi judecă pe ortodocși atât de mult penticostalii și de ce cred ei că numai ei vor fi mântuiți? Și, de asemenea, de ce cred ei că Dumnezeu i-a trimis? Din câte am învățat, religia lor a fost creată de aproximativ 100-150 de ani. Înainte nu exista Dumnezeu; De ce ei cred ca sunt apostoli? De ce îi judecă atât de mult pe creștinii ortodocși și nici măcar nu știu sensul cuvântului ortodox. Ei spun că nu ne judeca, dar când vorbesc despre alți oameni, așa fac! Si stiu asta pentru ca aproape am devenit penticostal dar am invatat multe lucruri care mi-au fost ascunse si mi-as dori sa le stiu de la inceput!

17 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sunteți 2 miliarde de creștini împărțiți în 35000 de secte creștine având același carte cu basme, va înțeleg ca nu va înțelegeți, doar un retard mintal poate înțelege rahaturile alea și sa aibă și credința în ele

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De ce cred ei că numai ei vor fi mântuiți că numai ei vor fi mântuiți? Asta îi face să simtă importanți și le acoperă micimea.

| T0T a răspuns:

Nu așa cred și fac toți religioșii?
Nu știai că înainte de ortodoxism existau și alte religii, chiar cu mii de ani mai vechi?

| halogen001 a răspuns:

Dacă zeul era real, nu comunica cu omul prin povești primitive, fanteziste și absurde. De aici se trage concluzia că toate variantele sunt doar povești, deci sunt minciună. De ce există minciună? Omul nu spune întotdeauna adevărul pentru că poate obține tot ce-și dorește prin înșelăciune folosind minciuna în locul adevărului. Întotdeauna vor exista destui naivi care să creadă orice aberație, oricât de absurdă ar fi ea, deci succesul omului mincinos e garantat 100%.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca sunt plini de insecuritati si in adancul constiintei lor stiu că religia lor exista doar de 200 de ani

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Exista de atat de putin timp, dar stai linistit, is mai credinciosi decat ve -ti fi voi vreodata.Ei citesc biblia si mai fac campanii de raspandire a cuvantului lui Dumnezeu, ceea ce 99% din ortodocsi nu o fac. Apropo permitem sa te numesc AROGANT IEFTIN FARA CERTIFICAT DE SCHIZOFRENIE deoarece calitatea unei religii nu are treaba cu numarul de ani pe care ii detine de la infiintare.Is ateu am fost si la ortodocsi si la protestanti si neoprotestanti, mai iesi din lacasul ala pictat de la usa pana in fundul altarului, sa mai vezi si tu lumea.Recomand aprovizionarea cu O2.

| Vasso explică (pentru andreisergiu123456789):

Mai bine ar fi sa iti dai seama de care parte esti si apoi sa iti dai parerea, zici ca sunt cu cuvantul lui Dumnezeu dar ei il predica 99% gresit.

| andreisergiu123456789 a răspuns (pentru Vasso):

Ti ai luat pastilele pentru minte de dimineata? Am zis ca penticostalii sunt cu cuvantul domnului, si ortodocsii il predica gresit.Nu stim sa intelegem un text? De ce parte sunt? Is ateu probleme?))))

| doctorandus a răspuns (pentru andreisergiu123456789):

Conform decretum horribile (decretul absolut) ortodocsii vor merge-n iad. Nu din vina proprie, nu are nimic de a face cu liberul arbitru, ci soarta (destinul) lor a fost hotarata de Dumnezeu dinainte de toti vecii.

A, da: nu numai ortodocsii ci si penticostalii.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Cam toți neoprotestanții fac așa. Cum ar putea ei să aibă continuitate apostolică, dacă secta lor a apărut prin America anilor 1800 din ideile unuia care a învățat religie din auzite?

| Vasso explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Stiu ca a aparut atunci religia lor, problema aici este ca distrug familiile. eu am picat in secta lor am vrut sa invat mai multe despre Dumnezeu si exact atunci am intalnit un penticostal pot spune ca in 2 luni mi-au spalat creierul nu voiam nici familie nici prieteni nici relatia mea de 3 ani, au reusit cumva sa ma faca sa renunt la tot. totusi am realizat asta probabil in ultimul moment cu ajutorul iubitului meu care a cautat si sa interesat ce sunt acesti penticostali. nu aveam idee pana nu am aflat. inca incerc sa revin la viata normala. toate acestea s-au intamplat acum 1 luna, si de aproximtiv 2 saptamani am reusit sa ma indepartez de ei. inca lupt sa imi revin. in doar 3 luni de zile cat am vorbit cu ei pe Facebook si apeluri m-au facut sa vreau sa renunt la tot ce tine de viata mea. nu cred ca e ok.

| Vasso explică (pentru Vasso):

Apropo sunt grecoaica locuiesc in Grecia dar aici nu prea am gasit unde sa intreb aceste lucruri, nu sunt asa multi penticostali si probabil de asta nici nu am gaist inormatii in limba mea. deci daca gresesc gramatical imi pare rau folosesc traducerea

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Vasso):

In Grecia, patria Ortodoxiei, cu atatea biserici pe metru patrat si cu atatia sfinti martiri, nu ai gasit cu cine sa vorbesti ca sa nu te lasi inselata de secta americana penticostala? Vorbeste cu un preot!

| Vasso explică (pentru pacatosulBogdan):

Ai dreptate dar au venit cu atata bunatate la mine si au zis ca sunt ortodocsi! Nu aveam de unde sa stiu adevarul a fost si greseala mea.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru Vasso):

E bine ca ai reusit să iesi din cultul ala

| doctorandus a răspuns (pentru Niciunnumedeutilizator):

Si tu vrei sa-mi spui ca slujba aia plicticoasa cu ritualul ala plicticos iti salveaza sufletul mai degraba decat sa ti-l adoarma?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa știi ca mai mult judeca ortodocșii pe cei penticostali. Ei striga pe strada, înjura și nu numai pe stradă. Ii fac eretici, sectanți și spun ca numai ortodocșii sunt pe calea cea buna. Eu deși am religia penticostala, nu spun ca doar noi suntem mântuiți (și nu toți penticostalii vor fi mântuiți, evident). Religia e doar religie, Dumnezeu nu va tine seama de ea. Contează cât ai ascultat de Dumnezeu și cât ai împlinit Biblia.