| aabaaab3278 a întrebat:

De ce intalnim din ce in ce mai mult, mai ales la crestinii ortodocsi fobia de alte religii?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Fiindca asa le este indus de conducatori lor, mirenii sau membri laici nu au nici o vina, coducarii lor ii tin in ignornta, nu ai auzit ca la ei TOTUL este o TAINA, oare de ce, si de ce au nevoie de "interpreti", preoti pe romaneste. Si inca ceva chestia asta nu e de acum ci dintodeauna.

| Mădă0611 a răspuns:

Religia imparte lumea in bine si rau. Fiecare adept al unei religii sau al unui cult e de partea binelui, ca altfel ar alege altceva, asa ca cei care nu sunt de partea lui, sunt de partea raului; raul e rau.

*Acum câţiva ani regele Arabiei l-a vizitat pe Putin la Moscova. Inainte de a pleca i-a spus lui Putin că ar vrea să cumpere o mare parcelă şi să ridice, numai cu bani arabi, o mare moschee în capitala rusă.
"Nu e o problemă", i-a răspuns rusul, "dar cu o condiţie: să autorizaţi să se construiască de asemenea în capitala arabă o mare Biserică ortodoxă".

"Nu se poate" spuse arabul.
"De ce?" a întrebat Putin.
"Pentru că religia voastră nu este adevărată şi nu putem lăsa ca poporul să fie înşelat".
"Eu gândesc la fel despre religia ta şi fără îndoială aş permite ridicarea templului tău dacă ar fi echivalent, aşa că am terminat subiectul".*

http://paginadefolos.blogspot.ro/......ta-de.html

| sublime89 a răspuns:

Ei sunt convinsi ca detin adevarul absolut, iar atunci e cam greu sa ii priveasca cu ochi buni pe cei din celelalte religii care cred in lucruri diferite, si au propriul lor "adevar absolut". De exemplu, crestinii considera ca doar calea lor e cea buna, si ca vor ajunge in rai. Daca ar crede ca oricine poate sa ajunga in rai, indiferent de religie sau de lipsa ei, atunci ce rost ar mai avea sa fie crestini? Daca poti ajunge in rai oricum, sa zicem daca esti un om bun, atunci religiile isi pierd rolul definitiv, si s-ar desfiinta. N-ar mai putea sa-i mai controleze pe oameni intr-o asemenea situatie. Iar ei de asta se tem cel mai mult, de pierderea puterii si a influentei asupra societatii. Cu alte cuvinte, ii intereseaza doar banii. Si atunci religiile continua sa ne minta, si sa ne spuna ca doar ei sunt buni, si toti ceilalti sunt rai. Iar oamenii, fricosi si creduli din fire, asculta mesajul religiilor si se supun de teama de a nu ajunge in iad, un alt loc imaginar inventat de religii pentru a baga frica in oameni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cum se face ca asta vad doar prostii, fiindca oamesnii destepti isi vad de stiinta lor iar crestinii ortodocsi de religia lor? prostii nu au treaba si isi vad de treburile altora?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E chestia aia cu "Iubeste-ti aproapele." Doar ca ortodocșii nu stiu ce e aia... Trist...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A, si ignora-l pe dragul nostru Jorpal, ca suferă de nebagare in seama si in plus, il enervează maxim pe el ca exista oameni cu păreri diferite de ale lui.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Apai tocmai m-ai bagat in sama si chiar nu meritam atata atentie.ia pasareste-ma sa vezi regret?

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu este fobie. Este ignoranta. Ignoram falsul si minciuna. Un lucru cat se poate de normal.

Asa cum imi tin eu religia pentru mine, sa o tina si alti pe alor, doar pentru ei.

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

"Asa cum imi tin eu religia pentru mine, sa o tina si alti pe alor, doar pentru ei."
Matei 28:. 19 Duceţi-vă deci şi faceţi discipoli din oamenii tuturor naţiunilor, botezându-i în numele Tatălui, al Fiului şi al spiritului sfânt, 20 învăţându-i să respecte tot ce v-am poruncit.

| BogdantheDreamer a răspuns (pentru iurii75):

Au toata informatia la dispozitie. Au Evangheliile, Biblia, preotii, bisericile. Dar sa iti spun care este treaba cu ei. Este la fel ca si cum ai face din rahat bici. Te lupti cu morile de vant. Ba chiar te acuza ca ii molestezi daca le vorbesti despre religie.

| milan9 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Pot aceste versete de mai jos sa ajunga la intelegerea lui? thinking
Un adventist care nu a deschis in viata lui Biblia se intreba "care-i treaba" cu preotii?
Iata cateva versete pentru el:
- Noul Testament vorbeşte foarte clar despre o ierarhie în Biserică (distincţia între diaconi, preoţi şi episcopi)

- NOUL TESTAMENT despre preoţi:
1). -Iacov 5, 14 :"Este cineva bolnav între voi? Să cheme PREOŢII BISERICII (categorie aparte deci) şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn in numele Domnului."
2). - Timotei 5, 17:"Preoţii, care îşi ţin bine DREGĂTORIA, să se învrednicească de îndoită cinste, mai ales cei care se ostenesc cu cuvântul şi cu învăţătura."
3). - I Timotei 4, 14: "Nu fi nepăsător faţă de HARUL CARE ESTE ÎNTRU TINE, care ţi s-a dat prin proorocie, cu punerea mâinilor MAI-MARILOR PREOŢILOR (transmiterea SPECIALĂ a harului- făcută doar în cazul preoţilor)."
4). -I Petru 5, 1-2: "Pe PREOŢII CEI DINTRE VOI (doar unii aveau această misiune harică, nu toţi!) îi rog ca unul ce sunt împreună preot şi martor al patimilor lui Hristos si partas al slavei celei ce va să se descopere. Pastoriţi turma lui Dumnezeu, dată în paza voastră, cercetând-o nu cu silnicie, ci cu voie bună, după Dumnezeu, nu pentru câstig urât, ci din dragoste."
5). -Tit l, 5: "Pentru aceasta te-am lăsat în Creta, ca să îndreptezi cele ce mai lipsesc şi să aşezi PREOŢI PRIN CETĂŢI (doar unii erau numiţi preoţi), precum ţi-am rânduit."
6). -Ioan 20, 21-23:,,Şi zicând acestea, a suflat asupra lor şi le-a zis: LUAŢI DUH SFÂNT; Cărora VEŢI IERTA PĂCATELE se vor ierta şi cărora le veţi ţine, vor fi ţinute."
7). - Timotei 5, 22: "NU-ŢI PUNE MÂINILE DEGRABĂ PE NIMENI (gest prin care episcopii transmiteau harul), nici nu te face părtaş la păcatele altora. Păstrează-te curat. (consacrarea preotului era o acţiune HARICĂ- transmitere de HAR)"
8). -I Tim.1, 14:,, Comoara cea buna ce ti s-a incredintat, pazeste-o cu ajutorul Sfântului Duh, care sălăşluieşte întru noi."
9). -Faptele Apostolilor l4.23:,,Şi hirotonindu-le preoţi in fiecare biserică, rugâdu-se cu postiri, i-au încredinţat pe ei Domnului în care crezuseră."
10). -II loan 1.1:,,Preotul, către aleasa Doamnă (Biserica) şi către fiii ei, pe care eu îi iubesc întru adevăr şi nu numai eu, ci şi toţi care au cunoscut adevărul."
11). -I Timotei 6, 20:,, O, Timotei, păzeşte comoara ce ţi s-a încredinţat, depărtându-te de vorbirile desarte şi lumeşti şi de împotrivirile ştiinţei mincinoase."
12). -Fapte 11, 30 :..."Ceea ce au şi făcut, trimiţând preoţilor prin mâna lui Barnaba şi a lui Saul."
13). -I Timotei 5, 19;,, Pâră împotriva preotului să nu primeşti, fără numai de la doi sau de la trei martori."
14). Şi cuvântul lui Dumnezeu creştea, şi se înmulţea foarte numărul ucenicilor în Ierusalim, încă şi mulţime de preoţi erau supuşi credinţei.
15). -Fapte 20.17:,,Şi trimiţând din Milet la Efes, a chemat la sine pe preoţii Bisericii."
16).-Evrei 7,24:,,Aici însă, Iisus, prin aceea că rămâne în veac, are o preoţie netrecătoare (veşnică)".
17). – Evrei 6, 2:..."A învăţăturii despre botezuri, despre punerea mâinilor (ritual de transmiterea a harului preoţilor), despre învierea morţilor şi despre judecata veşnică."

- NOUL TESTAMENT despre episcopi (mitropolitul şi patriarhul având tot harul de episcopi, diferenţa de titulatură ţinând doar de organizare administrativă):
1). -Fapte 20, 28:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câstigat-o cu însuşi sângele Său."
2). -I Timotei 3, 2:,, Se cuvine, dar, ca episcopul să fie fără de prihană, bărbat al unei singure femei, veghetor, înţelept, cuviincios, iubitor de străini, destoinic să înveţe pe alţii."
3). -I Timotei 3, 6: "Episcopul să nu fie de curând botezat, ca nu cumva, trufindu-se, să cadă în osânda diavolului."

NOUL TESTAMENT despre diaconi:
1). -I Timotei 3, 10:,, Dar şi aceştia să fie mai întâi puşi la încercare, apoi, dacă se dovedesc fără prihană, să fie diaconiţi."
2). -I Timotei 3, 8-9 :,, Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât, păstrând taina credinţei în cuget curat."
3). -I Timotei 3, 12:,, Diaconii să fie bărbaţi ai unei singure femei, să-şi chivernisească bine casele si pe copiii lor."
4). -Faptele Apostolilor 6, 6: "Pe care i-au pus înaintea apostolilor, şi ei, rugându-se şi-au pus mâinile peste ei ( i-au hirotonit diaconi)." Etc...

| iurii75 a răspuns (pentru BogdantheDreamer):

Dumnezeu va judeca cine și ce merită, noi trebuie să facem ce a spus Isus.

| LostInPark a răspuns:

Pentru ca sunt versete aspre in cartile cultelor religioase, care slefuiesc mintile adeptilor si care apoi se bat cu pumnul in piept ca sunt integri. Unul din ele era "sa nu ai alti dumnezei"
Nicaieri nu scrie sa-l iubesti pe Alah ca frate a lui Dumnezeu sau sa bei un ceai cu Budha. Taie, baga sabia, ucide-l pe ala... ucide-ti copilul..."aaa nu! eu am vrut sa vad daca ma iubesti bro, hai ma, da' ce suntem sadici!?!" zise God straight face