| Summoning a întrebat:

De ce sunt atatea religii cand este un singur Dumnezeu?

30 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Multitudinea religiilor pleacă de la necunoaștere, și de la dorința, de a încerca să își explice, lucruri pe care nu le cunoșteau și nu și le puteau explica, de o altă manieră!

| ramona30 a răspuns:

Intrebarea corecta era : De ce exista atatea religii cand nu exista niciun dumnezeu?

| MMihai a răspuns (pentru ramona30):

Nu cred că poți afirma cu certitudine „că nu există, nici un singur, Dumnezeu", ( evident că nu mă gândesc la zeitatea tribală dementă, tipică Vechiului Testament.)

| anonim_4396 a răspuns (pentru ramona30):

Nu o sai razi lui Dumnezeu in spital avion sau razboi.

| Azµre a răspuns (pentru ramona30):

Pentru manipularea in masa a populatie!

| ramona30 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repet, am deja o varsta la care m-am maturizat si am depasit varsta basmelor. Sper sa o faci si tu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ramona30):

Draga RamonaTreizeci, sper ca ai varsta necesar asa cum spui tu, sa intelegi postul meu, nu-mi aduc aminte sa te fi intrebat varsta ta sau cumva sa-ti fi pus la indoiala maturitatea, am spus doar asa o chestie la care mai devreme sau mai tarziu tot vei ajunge.
A nega ca "speranta moare ultima" e ca si cum te-ai nega pe tine insuti.

| Holocaust a răspuns:

Fiecare popor îşi are religia sa, cu o anumită închipuire a lui D-zeu.Toţi vor să aibă dreptate, şi apoi se ajunge la discriminare, războaie. şi alte de-astea-vieţi pierdute pentru un nimic. Dacă vrei să înţelegi mai bine care-i faza, citeşte "Al Cincilea Munte", de Paulo Coelho.Chiar dacă o dă în SF(precum biblia), pe alocuri e interesantă.

| ZambetulNebuniei a răspuns:

Oameni isi doresc sa se individualizeze de restul prin diverse metode, precum religia.
De multe ori religia reprezinta personalitatea unei tari si asta se poate vedea cu usurinta (de ex. India, ei au multi zei, fapt care se datoreaza castelor numeroase).

Sunt de acord, exista un singur Dumnezeu indiferent de ce nume are.

Uita-te la ortodocxism is catolicism, sunt religi surori, au avut aceeasi origine, dar noi oameni le-am divizat, destul de fara motiv.

Existenta asa multor religi se datoreazi de a omului, dorintei de indiviualizare si poate, spun doar poate faptului ca nu avem motive sa ne razboim si difernetele religioase reprezinta un motiv de razboi (un razboi religios, de multe ori doar prin vorbe, dar din pacate si prin arme si razboaie pline d sange).

Astia suntem!

| noreligion a răspuns:

Dar de unde stii tu ca exista Dumnezeu?

| thimeyaful a răspuns (pentru noreligion):

Pt ca traieste, ca si tine de altfel.

| Azµre a răspuns:

Fiecare religie il venereaza in stilul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa fiu scurt: deoarece exista mai multe concepte diferite ale oamenilor si deoarece religia a fost manipulata multi ani de unele societati ca sa le spunem asa care sunt impotriva religiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebare complet gresita.
De ce nu, cat timp exista liberul arbitru?

| ateuNEGATIV a răspuns:

Timp de sute de ani erau 2 apoi prin marthin luter au aparut tot felul de secte
in europa, in asia iudaismul sa disertivicat in crestinism, mulsumanii, in asia japonia, china predonima budismul in india hinduismul in usa crestinismul, secte etc religile au aparut ca o necesitate adusa omului de a explica natura si de a fi un ajutor faza cu singurul dumnzeu eu ma indoiesc ca exista, dar filozofia budista tio recomand

| MasterYoda a răspuns:

Mare e gradina domnului si larg ii e deschisa poarta, dar multi ii sar gardul!

| Danielcristian a răspuns:

Buna intrebare, happy, Raspunsul meu este : 1 singur Dumnezeu, o singura biblie, 1 singur sabat.

Nu trebuie sa te mire faptul acesta, pentru-ca putini sunt cei ce respecta biblia sau pe Dumnezeu.
In biblie scrie clar ziua de odihna (sabat adica tradus = simbata), dupa invierea lui Isus, oameni au inceput sa respecte o zi a soarelui, sau ziua invieri, care nu se gaseste nicaieri in vechiul sau noul testament.

Multe religii au si un scop, (bani), multe religi sunt afaceri profitabile, de pe spatele bietilor oameni care nici macar nu studiaza biblia.

Dar in fine, daca respecti biblia si slujesti lui Dumnezeu atunci e bine, iar daca nu degeaba mai mergem la biserica cind noi mergem in contra lui Dumnezeu.

| secrets a răspuns:

Pentru ca sunt diferite culturi, iar biserica din diferite locuri e o parte din acea cultura.

| didi2802 a răspuns:

Pentru ca de-a lungul timpului popoarele au avut anumite religii, proprii.Este vorba probabil despre cultura si educatia oamenilor, adica sunt unele locuri unde s-a pastrat acea religie din timpurile stravechi si se mai pastreaza si acum, cu toate ca exista un singur Dumnezeu.

| AndreyStan a răspuns:

Sall. Un singur dumnezeu exista pentru noi crestinii ortodoxi. Sunt si alte credinte cu dumnezeii lor care isi pun aceeasi intrebare ca si tine.
Funda?

| Anonymus314 a răspuns (pentru AndreyStan):

Andrey, se scrie ortodocsi(ortodocşi).

1 ortodox, 2 ortodocsi.

| Iullya_iully_1996 a răspuns (pentru Anonymus314):

Mai conteaza?

| AndreyStan a răspuns (pentru Anonymus314):

Ok, pasta las-o. Da-mi o dovada ca Iisus a existat si ca a facut minunile spuse in biblie. Vreau un raspuns clar si simplu.

| Anonymus314 a răspuns (pentru Iullya_iully_1996):

Conteaza.

| Anonymus314 a răspuns (pentru AndreyStan):

Dovezile istorice in primul rand, in al 2-lea rand de 2000 de ani lumea crede in Iisus.

| AndreyStan a răspuns (pentru Anonymus314):

Ma am inteles, si stiu ca aproape toti cred in El dar da-mi o dovada.Nu ca multi cred in el. pls

| Anonymus314 a răspuns (pentru AndreyStan):

O dovada? chiar acum, cu ocazia pastelui ai o dovada, lumina Sfanta care se coboara la Ierusalim + mult alte minuni, astea sunt dovezi.

| thimeyaful a răspuns (pentru AndreyStan):

Aceeasi lucru au spus si iia care l-au rasticnit.

| thimeyaful a răspuns (pentru AndreyStan):

Aceeasi lucru au spus si iia care l-au rasticnit:"demonstreaza-ne ca esti fiul Domnului". Daca crezi nu pierzi nimic, daca nu pierzi totul.Ar trebui sa iti dea de gandit chestia asta.

| thimeyaful a răspuns:

Fieacre om cauta cauta calea cu ajutorul careia sa ajunga la Dumnezeu, unele duc la El, atlete nu.Toate religiile si sectele din timpul nostru urmaresc in principal profitul banesc, dar unele prin invataturile lor incerca sa ghideze oameni catre divin, chiar daca acestea sunt gresite.Omul de cand s-a indepartat de Dumnezeu incerca prin toate mijloacele sa se intorca la El, de aceea sunt atat de multe religii.Caile Domnului sunt multe.Nu trebuie sa te impiedice unele concepte, daca tu vrei sa ajungi la El, concentreza-te asupra tzelului, nu asupra caii.