| Brittanie a întrebat:

Dacă există un singur Dumnezeu, de ce există mai multe Religii? Mulţumesc.

Răspuns Câştigător
| Ann17 a răspuns:

Unii oameni au foarte mare credinta in Dumnezeu.altii nu asa de tare alti nu cred in EL.
ex: penticostali,baptisti cred foarte mult in Dumnezeu si au mare credinta fata de El, si il slavesc foarte mult,
Ortodoxi si greco catolici, si catolici il iubesc pe Dumnezeu si cred in El, dar la unii le este rusine sa recunoasca si sa il slaveasca, si nu le prea pasa(unii nu toti)
Evrei, ateii l-au tradat pe Dumnezeu si nu L-au crezut.
Asa ca noi nu avem aceleasi reguli fata de ceilalti.
Fundabig grin

| M25M a răspuns (pentru Ann17):

Poftim?!?
Evrei, ateii l-au tradat pe Dumnezeu si nu L-au crezut- Ok ateii neaga existenta oricarei entitati creatoare din varii motive unele fiind chiar evidente, insa sa spui ca evreii l-au tradat pe Dumnezeu este eronat, fiindca acestia l-au creat(Poporul Ales iti spune ceva?!?)
Si cum de nu-ti explici musulmanii, budistii, hindusii? Si ei l-au tradat pe Dumnezeu? De ce Dumnezeul crestin este cel corect, adevarat, si nu Shiva, sau Allah, sau Budha?

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Interpretarea este diferită, numele lui Dumenzeu este prezent, etc.
Pa, pa.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Doar religia Crestin Ortodox crede in Dumnezeu, cel adevarat.
*-*

| LukaVocaloid a răspuns:

Pentru ca unii nu cred numai in acest religi uni cred i in zei sau sfintii iar daca te referii la catolici si ortodxi sunt datorita reguli sunt acelasi reguli peste tot dar leau numit altfel

| Aleqa a răspuns:

Pentru ca in acest singur Dumnezeu, nu cred toti oamenii. Si de aceea, fiecare isi are propriul Dumnezeu, propriul zeu, propriul rege.

| TheAce a răspuns:

Exista un singur Dumnezeu insa exista multi oameni care vor sa profite, drept pentru care avem astazi peste 4500 de secte, rituri, culte religioase si religii. Se stie foarte bine faptul ca religia este practic agentul de vanzare al credintei, si ca orice agent bun de vanzare, cere un tribut. Tributul este reprezentat de indoctrinare si de usurinta cu care o astfel de persoana este manipulata de catre religia pe care a imbratisat-o.
PS: niciodata nu am ajutat pe cineva pentru funda sau alte cele, sunt in fapt irelevante insa ai dat funda pentru un raspuns extrem de imbecil.

| Demise a răspuns:

Nu toţi susţin ideea că există un singur Dumnezeu. Unii cred doar în Dumnezeu, alţii şi în sfinţi, alţii în mai mulţi dumnezei.

| M25M a răspuns:

Sunt mai multe religii din motive politico-geografice, din cauza asezamntelor diferite a unor popoare variate. Traditiile indienilor, evreilor, aztecilor, africanilor, musulmanilor, chinezilor. Aceste popoare au religii diferite din cauza faptului ca au zei diferiti, avand zei diferiti inseamna ca se promoveaza idei diferite care se transforma in dogme.

| Maryan_Voicu_1993 a răspuns:

Pentru ca El le-a inventat

| Assu53 a răspuns:

Intr-adevar exista mai multe religii dar pentru fiecare religie exista un dumnezeu fie caela sub numele de alah sau eu mai stiu cum happy

| melittlelioness a răspuns:

Buna!
Este o intrebare al carui raspuns e greu de gasit la adevarata lui valoare.
Intr-adevar exista un singur Dumnezeu.
De ce exsista mai multe religii? e ca si cum ai intreba de ce exsista mai multe feluri de mancare.....omul este liber sa aleaga daca vrea sa creada in D.zeu sau nu, iar modul in care o face este din nou diferit.
De cand a murit Iisus s.au dezvoltat o multime de secte.Important este sa gasim adevarata religie.
Pe tema asta mi.a povestit un preot cum un tanat din africa (daca imi amintesc eu bine) era pastor insa cu timpul si.a dat seama ca tot ce predica se batea cap in cap....asa ca acest tanar a inceput sa se roage si dupa 2 ani de rugaciune in care a incetat sa mai fie pastor i.a aparut in vis un sfant si i.a sp sa caute biserica lui.
Daca ai sa cauti si ai sa studiezi ai sa gasesti adevarul...nu cred in sintagma 'crede si nu cerceta'
Dumnezeu exista si in El trebuie sa credem, pentru ca el nu e altceva decat dragostea speranta onestitatea si forta de care avem nevoie
sper ca te.am ajutat
funditaaa

| DoctorLove a răspuns:

Citeste Biblia cu atentie si cu Dumnezeu in sufletul tau si o sa te lamuresti 100%!

| NoNameInAction a răspuns:

Deoarece, inca din antichitate multe religii s-au certat pentru stapanirea lumii asa ca ele sunt impartite pe mai multe tabere insa in ziua de azi, numai o singura religie nu il accepta pe Dumnezeu ca si creator al lumii. Tot ce stiu este ca acea religie vine de undeva de pe la arabi( cei care au mai multe nezeste si mno. intelegeti voi).

| Maiiiaaa a răspuns:

Unii oameni au foarte mare credinta in Dumnezeu.altii nu asa de mare.
ex: penticostalii cred foarte mult in Dumnezeu si au mare credinta fata de El dar unora le este rusine sa recunoasca si sa il slaveasca.

| Ann17 a răspuns (pentru Maiiiaaa):

Elizabetha de ce ai dat copy paste de la mine?

| Maiiiaaa a răspuns (pentru Ann17):

Poftim?

| Maiiiaaa a răspuns (pentru Ann17):

Poftim?

| ToxicLollipopx a răspuns:

Fiecare religie spune altceva, de ex religia ortodoxa este TOTUL pentru Biblie, alte religii spun ca este un duh, Alah, altii cred in zei...

| daNN2000 a răspuns:

Fiecare aproape religie are alt dumnezeu.