| mentholinks a întrebat:

De ce toata lumea presupune ca Isus a murit virgin? Nu scrie nicaieri asta. Cine stie cate femei a avut.

14 răspunsuri:
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Te doare rău de te legi atât de mult de Domnul Isus? Asta ținând cont de expresia :"Nu te doare, nu te legi".

| mastadont a răspuns:

Întrebarea mai bună e câți copii o fi avut oare. Oricum, există o teorie conform căreia ar fi fost împreună cu Maria Magdalena.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca la crestini virginitatea e o virtute, dar nicaieri nu scrie ca poligamia, de exemplu, e un pacat.
Femei nu a avut, altfel s-ar fi auzit repede printre evrei, care erau toti cu ochii in patru pentru a face victime noi.
https://doxologia.ro/......-asupra-ei
Parerea mea este ca Hristosul ar fi iubit-o pe Maria Mag. dar cum nunta nu a avut loc, nici sexul nu, pentru ca era ceva strict pentru evrei oficializarea relatiei.
Si unde sunt copiii Lui?
El, care iubea copiii.

| marinaru777 a răspuns:

Doar o minte bolnava poate gandi asa si nu a cercetat nimic legat de religie.

| h379m3973423 a răspuns:

Conform Bibliei El a fost tare urât ca om. În plus nu muncea ceva anume ca să câștige bani, deci nici prea avut nu era și ce avea împărțea cu adepții Săi. Nu cred că a vrut vreuna să-i fie nevastă.
În plus, ar fi fost un detaliu destul de important pentru a fi scris măcar într-una din cărțile NT.

| Betivanul a răspuns (pentru h379m3973423):

Daaa...hai ca nu vroia muiere. De-aia si-o tragea cu Magdalena si posibil sa o fi lasat însărcinată. De-aia statea Magda cu capul aplecat pe umărul lui la cina cea de taina in partea stângă.

| h379m3973423 a răspuns (pentru Betivanul):

"Magda cu capul aplecat pe umărul lui la cina cea de taina in partea stângă." Unde scrie?

Sau ești unul din ciudații ăia care iau de bun orice teorie dubioasă.
Să nu te vaccinezi că-ți crește păr în ochi, știi că are ADN din ăla... laughing

| Betivanul a răspuns (pentru h379m3973423):

Cina cea de taina este un pasaj din biblie? Ceai fumat crestinule? Cauta pe gagle cina cea de taina si uitate cine sta cu capul aplecat pe umarul lui nenea isus

| Betivanul a răspuns (pentru h379m3973423):

Ahahaha mi-ai dat eronat a? nu mai ai tupeu sa scrii, da pai ce sa mai scrii cand ti-am dat peste bot

| iurii75 a răspuns (pentru Betivanul):

Omul corect te-a întrebat, scrie in Biblie așa ceva? Faptul că lui Leonardo așa ia trecut prin cap sa picteze nu înseamnă că e adevărat.
Deci "peste bot" îți dai singur. Jalnic.

| Curios2019 a răspuns:

Sti cum e vorba la crestini,"crede si nu cerceteta".

| iurii75 a răspuns (pentru Curios2019):

Știi cum e la "deștepți", - repetă prostiile auzite fără a mai verifica dacă e adevărat sau fals...

| NotNamed a răspuns (pentru Curios2019):

Cel mai inteligent comentariu.

| iurii75 a răspuns (pentru Curios2019):

Din curiozitate, ce variantă alegi/ susții, creație sau abiogeneza?