| anonim_4396 a întrebat:

De ce unele persoane trăiesc cu mentalitatea asta: mă voi pocăi când voi fi învârstă sau când voi simți că sfârșitul vieții mele este aproape?
Consideră oare că pocăința este un fel de a-ți "închide" viața?
Nu este exact invers? Pocăința, în viziunea mea, este felul în care ți se deschide viața spre un nou orizont, modul prin care poți ieși din "bula" aceasta a existenței de pe pământ... A trăi după standardele Lui Dumnezeu aduce adevărata împlinire pentru om...atunci de ce toți fug de minunea unei vieți înnoite?

30 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E mai fain sa gusti si din placerile acestei lumi, ca mai apoi sa ai parte si de rai. Dar e o gindire gresita. E egoism pur. Ca te gindesti doar la tine, sa iti fie bine oricum.
Ideea e ca putini cunosc adevarata viata de dupa pocainta. Pentru cei mai multi, credinta inseamna rugaciuni, biserica, un set de reguli de respectat. Nimic deosebit de ce se intampla in lume, dar cu ideea ca te-ar pune in ordine cu Dumnezeu.
Intr-un fel, viata ti se inchide, nu mai faci ce vrei tu, credinta adevarata inseamna sa mori fata de tine insuti, ori moartea e sfirsitul tuturor lucrurilor. Deci e vorba de o limitare, si una foarte serioasa. Dar ce nu se vede e ce urmeaza, e cum umple Dumnezeu acel loc gol ramas de pe urma renuntarii la sine. Acea viata e net superioara, si perspectiva pe care o da e extraordinara. Renunti, ca sa renasti, mori, ca sa invii. Aceasta e esenta credintei. Problema e insa ca cei mai multi credinciosi nu ajung la acea viata noua, caci se cramponeaza de cea veche, caci e greu sa incepi sa renunti, sa mori fata de tine. Si de aceea nu se vede perspectiva oferita de pocainta, ci doar partea care cere renuntare.
Eu am devenit credincios pentru ca am vazut un grup de adevarati credinciosi cum traiau. Viata lor simpla si frumoasa m-au determinat sa privesc la cum sunt eu, si sa doresc sa fiu ca ei. Din nefericire, vad asemenea credinciosi tot mai rar. Si atunci nu e de mirare ca pocainta e vazuta intr-un mod gresit.

| RAY a răspuns:

Astia fac botezul ca sa aiba un bilet de intrat in rai, in rest sunt la fel ca inainte, e treaba lor, pocainta inseamna indreptate nu secte sau pupat de oase putrezite

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Eh asa imi place "unele", bun.
Poate considera ca sunt prea tineri sa inceapa sa faca astfel de lucruri si vor sa se bucure de "placerile" vietii, chiar daca asta inseamna pentru ei sa se comporte urat.

| Celcestietot a răspuns:

Pentru că la acea vârstă nu mai au nimic de făcut și de întâmpinat, așa este cel mai ușor. Dar, asta nu înseamnă că au fost și niște persoane cu păcate grave în viața, ba chiar ar putea fi cu o viață mai curata și mai bune ca mulți.

| LoveSleep a răspuns:

O stii pe aia cu "l-am rugat pe Dumnezeu sa-mi daruiasca o bicicleta, dar mi-am dat seama ca Dumnezeu nu lucreaza in felul acesta, asa ca am furat una si i-am cerut sa ma ierte".
Dupa ce zice Dumnezeu, un om care a ucis o gramada de oameni si care regreta ce a facut si se intoarce la El va fi iertat si primit in rai. Iar un om care nu a ranit nici o musca, care nu a deranjat pe nimeni niciodata, care si-a vazut de viata lui linistit si a incercat sa fie o persoana cat mai buna, dar care nu a crezut in Dumnezeu, se duce in iad.
Ba dum tss.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Bigotii se pocaiesc la tineret, fariseii la batranete, desteptii isi traiesc viata.

| CostinAlamariu a răspuns:

Fiindca omul este îndragostit pana peste cap de pacat. Nu vrea sa renunte la pacat. De aia amana intoarcerea catre Dumnezeu. Ne este extrem de greu sa renuntam la pacat, mai ales daca deja a prins radacini. Oamenii ar trebui sa retina lucrul asta. Pacatul e ca o planta care prinde radacini, creste ca un arbore. Mai tarziu in viata aduni pacate multe, foarte inradacinate in suflet si iti este aproape imposibil sa te mai intorci la Dumnezeu. De asta se zice ca un batran pacatos e de un milion de ori mai rau ca un tanar pacatos. La tineri pacatul nu e asa vechi si poate fi scos. La batrani... greu spre imposibil.

| catalynx a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ce este un pacat in opinia ta?, fiecare avem pacate daca stam bine sa ne gandim, dar nu cred ca zeul vostru este in stare sa ne judece, nimeni nu o poate face.
- Gandeste-te la zeul vostru cum il doare in... de copii rapiti pentru prostitutie sau trafic de organe asta de dragul liberului arbitru. Si cica dumnezeu iubeste copii, ii iubeste o...
- Gandeste-te cum un om care poate isi doreste din toata inima lui copii si poate ca acel om i-ar pretui, dar nu are parte ca sigur a gresit el cu ceva in fata zeului lui, in schimb toate panaramele, toate gunoiele, au parte de copii cu varf si indesat, copii care sunt pusi apoi fie la cersit, batuti, parasiti in orfelinate sau in cel mai rau caz omorati
- Gandeste-te cum zeul vostru de... se grabeste sa pedepseasca o persoana nevinovata doar pentru ca tu il superi si ca nu te supui tot timpul lui, bonus iti ia si neamul la p? e ok asa?
- Daca zeului vostru i-ar fi pasat cu adevarat de omenire, nu ar fi ingaduit toate miscarile luciferice prin care au murit ogramada de oameni doar din vina lor unica ca erau evrei.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru catalynx):

Nu în opinia mea ci în opinia lui Dumnezeu pacat este tot ceea ce e o pervertire a binelui. Iar observatiile facute de tine sunt pur si simplu neadevarate. De unde stiu asta? Prin simplul fapt ca tu esti doar un biet muritor limitat. Dumnezeu nu e limitat în niciun fel si ne iubeste nespus de mult pe toti. Suferinta pe care o vezi in lume nu este din cauza lui Dumnezeu ci din cauza pacatului. Dumnezeu nu creeaza suferinta, pacatul face asta. Si Dumnezeu nu pedepseste. Aceasta e cea mai mare greseala pe care o poti spune. Dumnezeu nu pedepseste pe nimeni, noi ne pedepsim cu propria noastra rautate si impietrire de inima. Noi ne pedepsim cu miile de pacate pe care le facem zi de zi.
Si gandeste-te mai bine un pic. Daca tu nu crezi in Dumnezeu de unde iti iei opiniile in ceea ce priveste moralitatea? Daca Dumnezeu nu exista totul e permis si nimic gresit. Daca Dumnezeu nu exista toata aceasta suferinta de care vorbesti e cat se poate de normala si naturala. Cu ce sistem moral îl judeci tu pe Dumnezeu? Cu sistemul tau subiectiv si complet nejustificat? Asa poate oricine sa-si faca propriul sistem moral si sa judece toata ziua pe cine vrea el. Dumnezeu trebuie sa existe ca insasi judecata ta morala sa fie obiectiva si valida. Iar daca Dumnezeu exista atunci El sigur stie mult mai bine ca noi care e cel mai inalt bine. Daca ne rugam pentru ceva si nu primim înseamna ca Dumnezeu stie ca ne-ar fi în detrimentul nostru daca am avea acel ceva.

| Ineys a răspuns:

Ce inseamna pocainta? Ia da-ne un exemplu.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Uită-te la Hristos și o să îți dai seama. El e Exemplul.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refeream la o lista de actiuni nu la o persoana. Ce trebuie sa faci sa te consideri pocait.

| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

Să te lupți să trăiești cum a trăit Hristos. Lista de acțiuni o găsești în Evanghelie.

| Ineys a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si tu ce cauti pe internet? Sunt sigur ca el nu statea pe internet.

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica sa falsifici vin pe la nunti?

| Werrich a răspuns:

Pocăința este contra-cost, de unde sa dai zecime dacă nu ai venituri? Ceri bani părinților?

| anonim_4396 explică (pentru Werrich):

N-ai înțeles întrebarea...pentru că nu știi ce înseamnă pocăința.

| Werrich a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma uit la Flavius Pană și Sebi, cum sa nu știu?

| StrongHeart a răspuns:

Hei,asculta-ma.Vreau sa ma pocaiesc, vreau sa traiesc viata pentru Dumnezeu, dar din pacate traiesc intr-o lume hedonista, daca incep sa spun la 3 persoane de Dumnezeu pe strada ma injura si de vii si de morti,lumea nu mai crede in lucrurile sfinte.
Eu stiu ca El exista si stiu ca e cu mine in orice moment al vietii,crede-ma ca nu as ezita sa plec pe lumea cealalta daca nu as stii ca e cineva care ma iubeste acolo sus. Bunica mea Dumnezeu sa o ierte nu a gresit la nimeni,eu daca imi iau viata o dezamagesc pe ea.
Nu pot sa traiesc dupa standardele Lui Hristos Dumnezeul meu mereu,mai gresesc,dar mereu ma rog sa fie cu mine si am inceput sa spun rugaciuni de lasare in voia Lui,adica cum ii e voia asa sa fac,nu cum e voia mea,ca stiu ca eu ma duc in cap ca un animal daca fac ce vreau.
E o intrebare grea,eu incerc sa traiesc o viata noua,m-am lasat de droguri,de tigari,mai beau din cand in cand,dar caut sa fac pentru Dumnezeu in orice moment pentru ca eu sunt o fiinta simpla intr-un Univers Infinit,ce rost are sa ma imbogatesc?
Caut sa ajut la ceilalti,spun rugaciuni mereu pentru prieteni,dusmani,pentru izbavire de boala,in vreme de necaz si ploaie,pentru parinti,familie,toate rugaciunile incerc sa le spun,pentru ca stiu ca au folos.
Cateodata cad in mandrie,ma gandesc ca sunt unic si ca lumea trebuie sa ma iubeasca,dar e o iluzie,o prostie.
E lupta omului cu sine insusi,de la Creatie.
Aminteste-ti de viata vesnica,atunci cand nu stii unde te indrepti.
Eu ma indreptam spre iad grabnic, dar m-a scos duhul sfant prin puterea rugaciunii, acatistele familiei, canoane, multe sacrificii am facut.
Sper sa ne ajute pe toti sa ne gasim drumul catre vesnicie.Amin.

| mastadont a răspuns:

Se folosesc de pocăință ca de o plasă de siguranță, ca să se simtă ei împăcați cu faptul că fac ce le place, o gândire greșită în viziunea mea. Vor să pară în ochii lumii ca niște persoane cucernice, ca niște oameni cu frică de Dumnezeu, se numește fățărnicie. Fii ceea ce ești nu ceea ce îți insuflă alții că ar trebui să fii și vei trăi mult mai fericit.

| Panamax a răspuns:

" cei din urmă vor fi cei dintâi"
Degeaba te obosesti de pe acum si unul care a petrecut toata viata dar in ultima zi se caieste sincer ajunge tot in Rai.

| anonim_4396 explică (pentru Panamax):

O stea se deosebește în strălucire de altă stea...deși sunt pe acelasi cer. Și sfinții în aceeași veșnicie cu Domnul. Și, totuși, cui i se iartă mult iubește mult.
Sunt lucruri prea adânci...

| Panamax a răspuns (pentru anonim_4396):

"Trecutul lasa o gaura adanca"
Alina Plugaru

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că nu înțeleg ce este pocăința(metanoia), ce este mântuirea și nu-L cunosc pe Dumnezeu. Nu înțeleg de ce să se pocăiască și de ce au nevoie de mântuire. Nu înțeleg ce este sfințirea și de ce avem nevoie de asta.

Subiectul pe care l-ai deschis cuprinde aproape toată Biblia... dar pe scurt: trebuie ca oamenii să-L cunoască și înțeleagă pe Dumnezeu, idealul vieții.

| marinaru777 a răspuns:

Citeam o istorioara ca ala rau a facut adunare si cauta cea mai buna arma contra oamenilor sa duca cel mai mult Iad, un drac batran a venit cu ideea lui Amânarea e cel mai mare viclesug asa a dus el la Iad cat mai multi oameni, se pare ca are dreptate omul e prostit si in ziua de azi cu AMÂNAREA.

| catalynx a răspuns:

Sa te pocaiesti fata de tine, fata de un zeu absurd care isi pedepseste supusii grabnic? cica ii iubeste asa, sa te pocaiesti fata de un zeu care este indiferent la problemele lumii? Daca ar fi existat cineva mai presus ca el, atunci acel cineva l-ar fi pedepsit cu varf si indesat pentru toate nenorocirile pe care le-a facut asupra omenirii.

| BecSpart a răspuns:

Ce pnm este pocainta?

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Schimbarea minții.

| BecSpart a răspuns (pentru anonim_4396):

Te referi la spălare pe creier? Asta pare cam macabru

| anonim_4396 explică (pentru BecSpart):

Nu la asta. laughing