| OctavianDanielMaria a întrebat:

De unde si-a carat Iisus crucea si pana unde?

5 răspunsuri:
| Werrich a răspuns:

Din Piata Victoriei pana in Piata Universitatii. Funda!

| Michael11 a răspuns:

În Ioan 19:13 ni se spune că este un „loc" numit înălţime (ridicătură) sau pardosit cu pietre ( in evreiste Gabata). Am putea presupune că pardoseala de pietre a fost pusă de Irod în faţa palatului său din Oraşul de sus (la colţul de NV al primului zid din N). Acest palat a fost reşedinţa oficială a guvernatorilor romani, inclusiv Pilat, aşa cum reiese clar din incidentele descrise de Josephus. Isus a fost judecat de Pilat in acest loc si dupa condamnarea Lui la moarte si-a carat crucea pana la iesirea din Ierusalim, in afara cetatii. La iesirea din Ierusalim, soldatii romani l-au silit pe Simon din Cirene sa duca crucea lui Isus pana la locul numit al "Căpăţânii" sau in evreieste Golgota, unde Isus Hristos a fost rastignit.

Răspuns utilizator avertizat
| Michael11 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Matei 27:32 "Pe când ieşeau din cetate, au întâlnit pe un om din Cirene, numit Simon, şi l-au silit să ducă crucea lui Isus." Nu stiu pana unde a dus Simon din Cirene crucea lui Isus. Crucea a fost dusa atat de Isus cat si de Simon din Cirene.

Răspuns utilizator avertizat