| Alphawolf a întrebat:

Din cate am observat, multi crestini au incercat, in diferite moduri(prin ignor, afirmatii, atacuri si ironii tampite), sa inchida gura. De ce le/va este frica, sustin/eti minciuna? Daca sunteti destul de constienti, alt motiv nu este. Adevarul oricum va castiga! Inchizand gura sau sustinand minciuna doar incerci sa indepartezi adevarul, dar nu-l poti desfiinta, el este indiscutabil si inevitabil. A reduce la tacere nu e corect, asa au procedat dictatorii, inchizitia... asa procedeaza nemernicii.
Eu te inteleg ca vrei sa crezi, dar atata timp cat religia este in societate, o sustii, o promovezi si educi in spirit religios, ma priveste si pe mine. Normal este sa existe opozitie(mai ales cand e vorba de credinte).
Nu uita, "lupta" este in argumente!
Prin argumentare se ofera o varianta mai buna(mai realista), se informeaza, adica se inlocuieste ideile gresite cu idei adevarate si constructive, asfel pe viitor mai putini copii vor fi indoctrinati cu idei tampite(gresite).
Care este varianta ta?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Nu este nimic nou. Religia crestina, de cand e ea, s-a temut de stiinta si argumente logice. Tot timpul a incercat sa elimine cu forta acei oameni care i s-au opus, chiar si neintentionat. Ce se intampla acum e doar o modesta continuare a acelei politici incepute inca din Antichitate, si dusa la apogeu in perioada medievala. Acum e in cadere libera, si trebuie sa ne asiguram ca nu i se ofera sansa de a se revigora din nou.

8 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Varianta mea este ca confunzi deliberat persoanele dezinteresate de postarile si filozofia ta cu dictatorii. Si inchizitia.

Foarte corecta comparatia...

| Alphawolf explică (pentru Filip23):

Pentru ati sustine raspunsul trebuie sa explici ce nu e in regula cu filozofia mea.
Tu poti fi dezinteresat de filozofia mea daca te intereseaza minciuna, si urasti constructivul, ratiunea si adevarul, dar asta te scoate din "uman".
Explica ce nu e in regula cu filozofia mea!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alphawolf):

Se simte cu musca pe caciula, cum ar putea fi de acord cu ce zici? Sigur nu sunt singura careia i-a dat ignore. broken heart laughing

| Alphawolf explică (pentru Mădă0611):

Bartoldo e mult mai simtit decat Daniel. Asta din urma ma baga la ignor, ma scoate ca nu se poate abtine(nu il lasa "caracterul", fierbe in suc propriu?!) pentru a ma ataca si lovi cu vorbe goale, fara motiv(!), iar apoi iar ma baga la ignor. E las si misel! Prima parte a intrebarii i se potriveste de minune. Asta da model crestin, dragostea si corectitudine crestina e dusa la extrem. laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru Alphawolf):

Cu Daniel sunt pe pace, dar tot nu inteleg de ce e asa pornit impotriva ateilor daca nu e crestin, si deloc impotriva crestinilor care pe el l-ar numi satanist, daca i-ar intelege credinta. thinking

| anonimg a răspuns:

"Nu uita, "lupta" este in argumente!" Exista si argumente, dar acestea rareori il aduc pe om la cunostinta adevarului; caci chiar daca l-ar afla, l-ar respinge.

"Care este varianta ta?" Trairea religiei pe care o sustine fiecare; adica dragostea. Daca nu exista dragostea desavarsita in ateism, crestinism sau orice alta religie sau confesiune, atunci eu nu dau doi bani pe niciuna din acestea.
(Si ateii isi dau viata unii pentru altii, si fac aceasta cu o anumita 'dragoste'; dar daca aceasta dragoste nu este ce-a reala, autentica, atunci nu ma incalzeste cu nimic. Caci pana si fiarele din padure isi iubesc puii, chiar daca acestea sunt carnivore).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiat destept cine a inventat butonul ignore pe TPU.

Eu ştiu de mult că n-are rost
Ca să mă pun cu omul prost,
Că nu te scapă-ntregul glob,
De îţi pui mintea c-un neghiob.

Când eram mic, neştiutor,
Măicuţa mă-nvăţa de zor,
Şi multe mama m-a-nvăţat:
Să nu mă pun cu omul beat,

Să mă feresc de om vulgar
Şi de copita de măgar,
Să mă feresc de omul prost,
Că îmi pierd timpul fără rost.

Deci când un prost mă ia în râs,
Îl părăsesc cu un surâs,
Nu e surâs de fericire,
Ci unul de compătimire...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea oamenilor sunt prosti si lenesi, cred ca acum putini oameni ar avea chef sa se chinuie cu tine. mai ales crestinii. mai ales astazi cand idealizam visul si dorinta si ei sunt multumiti cu visele lor. de fapt sa mergem si mai departe cui ii pasa sa fie respectat pentru ce gandeste, si totusi exista si oameni ca tine care sunt buni si bine determinati dar nu au cu cine lucra...
pentru numele lui dzeu puterea mea e din penehappy