| KhludCiprian a întrebat:

Dumnezeu a facut acest animal asa?

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/......7064_n.jpg

De ce? Ce mesaj este pentru umanitate sau alte animale?

Răspuns Câştigător
| sublime89 a răspuns:

Zeul perfect mai face greseli, se pare. Oops. Si-mi place cand ii aud pe crestini vorbind despre ADN, ca despre acea structura perfecta si armonioasa, care nu avea cum sa apara de la sine, ci doar creata de un zeu iubitor si atotstiutor. Asta pana vin ateii cu exemple precum cel dat de tine, si apoi ii auzi pe crestini: "Pacatul stramosesc e de vina!", iar apoi discutia intra intr-un penibil atat de mare, incat chiar e cazul ca cei mai destepti sa cedeze, pentru ca altfel te trezesti in mijlocul unei conversatii de copii de gradinita, cu mere fermecate si serpi vorbitori.

14 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns:

Nu, pacatele oamenilor, apropo, cica si forma pamantului e urmare a pacatelor (era rotund perfect pana la caderea in pacat, a zis cineva), chiar si inclinarea axei Pamantului, dar anotimpurile sunt o binecuvantare de la dumnezeu.

Mesajul "daca mai faceti asta*, asa o sa patiti toti."

*nimeni nu stie exact ce, mesajul lui anterior, biblia, e prea interpretabil.

| Lizzu a răspuns:

Nu e nici un fel de "mesaj" ..de ce omul are in sange nevoia de interpretare si de a intoarce totul in felul dorit de el?

--Exista mutatii de gene in ADN, diferite anomalii,boli care produc mutatiile...
Astea exista si la animale cat si la om.

Nu inteleg de ce puneti totul in seama unei fiinte numita dzeu.
Natura nu e perfecta,face greseli. Face mutatii.
In fiecare regn exista, chiar si la plante.

Mai terminati, fratilor, cu mesajele si cu tot haosul. De ce complicam existenta? cand totul poate fi foarte simplu, simplificat.

| Lizzu a răspuns:

Puneti mana pe alte domenii si deschideti-va ochii aia, mai lasati cartile religioase.
Nu invatati nimic din ele. Numai absurditati va invata.

Pune mana si citeste ca nu cred ca esti o persoana proasta.
Citeste carti despre genetica, vezi cate putin din fiecare domeniu si atunci iti vei raspunde SINGUR la intrebarea " de ce? " pe care ai pus-o.

--Iti vei da un raspuns logic si plin de intelegere de ce exista mutatii asa. Si vei vedea ca nu sunt "mesaje".
Nimeni nu-ti trimite tie, un muritor de rand, mesaje de descifrat!
Paranoia in masa.

| Duucu a răspuns (pentru Lizzu):

Corect,cărțile religioase te învață exact un nimic despre adevărata credință, din contră, mai mult te despart de ea.

| Radu284 a răspuns:

Daca eu te intreb: "De ce ai facut tu compilatorul ala care produce cod c cu go to-uri, de ce e asa de naspa si useless?", to ce o sa-mi zici? Hmm, ceva de genul: "*** off!"? Sau poate ca ceva de genul: "Nu e treaba ta, daca nu-ti place nu-l folosi"?

Sau o sa incerci sa mi te justifici mie?

| KhludCiprian explică (pentru Radu284):

Intreaba-ma! Nu stiu daca am ce sa justific la aceasta intrebare, decat poate la partea de "useless". Partea de "naspa" nu cred ca pot comenta prea multe, deoarece e clar o opinie subiectiva. Este Java "naspa"? Cred ca prima intrebare ce iti apare in minte e: "naspa la ce?".

E bineinteles o poza socanta dar in mod simplu arata doar o problema a unei pozitii sustinute de perfectiune in creatie ce o tin unii.

O astfel de poza poate cel putin falsifica pozitia unei zeitati iubitoare:
https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/......5312_n.jpg

Asa e si poza din intrebare: falsifica ideea unui proiectant atat de iubitor.

| Radu284 a răspuns (pentru KhludCiprian):

"Partea de "naspa" nu cred ca pot comenta prea multe, deoarece e clar o opinie subiectiva."

Si, extrapoland, nu crezi ca sa zici ca nici mata aia nu e naspa, sau gresita?
Stii tu de ce a facut-o dumnezeu, care a fost scopul lui? De ce crezi ca perfectiune e numai ce vrei tu?

BTW, in doctrina crestina (si stii ca nu sunt crestin, dar te adresezi in special crestinilor aici), de cand a intrat pacatul in lume, lumea asta nu mai e perfecta.

| KhludCiprian explică (pentru Radu284):

" Stii tu de ce a facut-o dumnezeu, care a fost scopul lui? De ce crezi ca perfectiune e numai ce vrei tu?"
Nu stiu de ce a facut Dumnezeu lucrurile asa (sau poate Baal, ca el era zeul fertilitatii in cultura canaaneanca, si cine stie, poate ei aveau dreptate).

Intrebarea e in a gasi un raspuns inteligent (daca poate fi gasit unul) care sa explice acest fapt.

Bineinteles ca stiu problema pacatului crestin, totusi ti se pare drept (stiu, nu zici in numele tau) ca animalele sa sufere odata cu Adam? Apoi bolile si mutatiile erau doar domeniul animalelor dupa Adam? Vrei sa implici ca daca filosofia crestina este ceea ce e fundamentat aici, nici un dinozaur nu era bolnav?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil photoshop-ul l-a făcut aşa, nu Dumnezeu. happy

| KhludCiprian explică (pentru anonim_4396):

Nu e photoshopata. Incerc sa fiu onest in astfel de link-uri. Nu am o agenda ca sa prezint giganti biblici ca sa confirm potopul.

"Meet Frank and Louie, a cat with two faces! He's not two conjoined twins, he is a single cat with two faces. The condition is called "Diprosopus" and Frank and Louie is the oldest known surviving cat who suffers from it.
Diprosopus is caused by a malfunction in development in the sonic hedgehog protein (yes, that's a real protein)."
Sursa:

| AlecsRvaSpunePa a răspuns:

Nu vere! NATURA l-a facut asa.Si posibil scurgerile radioactive din zona.Domnul Dumnezeu nu face nimic!

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

"Domnul Dumnezeu nu face nimic!"
-Pentru ca nu exista.

| AlecsRvaSpunePa a răspuns (pentru DarkAndDreary):

Merci, Captain Obvious happy

| DarkAndDreary a răspuns (pentru AlecsRvaSpunePa):

Cu placere, draga domnule.