| 4b a întrebat:

Dumnezeu e prea bun ca să existe?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Iahve nu este bun,este rau, manios, razboinic, psihopat, zeu tribial care era asa si primitivi care il slujeau, dar daca exista reflecta realitatea din ziua de azi

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Iisus este o inventie a lui pavel, un fel de hitler care ura evrei

| SG1995 a răspuns:

Te referi la zeul iudeo-creștin? Nu văd unde e bunătatea.

| Nilsson a răspuns:

E prea bun ca sa-L intelegem.

| Mircea08 a răspuns:

Cu ce te ajuta sa stii raspunsul la intrebare?

| benny7 a răspuns:

Dumnezeu e bun şi milostiv, dacă ar fi după cum vrem noi, am distruge totul într-o clipită?

| Octavian199 a răspuns (pentru benny7):

Sarmanii mamuti. Unde era Dumnezeu atunci?

| Delmo_Catalin_1984 a răspuns:

Este o intrebare teologica sau filosofica?
Nevoia ideii de "Zeu" este imperativa pentru o anumita parte a societatii, chiar si in zilele noastre.
Astazi, "zeul" este Apple sau Google. Daca nu a murit Dumnezeu cand a declarat Nietzsche, cu siguranta l-a ingropat generatia smartphone. Asta daca nu s-a pitulat in cloud si vine in forma de Matrix.