| Necunoscutu92 a întrebat:

E adevărat ca în Biblia nu zice ca masturbarea e pacat

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Trebuie vazut traducerea din greaca veche aia conteaza si care conform acelei versiuni nu este pacat Vă pun mai jos definiţia acestui cuvânt potrivit cu dicţionarul Strong de cuvinte din limba greacă a Noului Testament:

3120 malako, j malakos {mal-ak-os’} Meaning: 1) soft, soft to the touch 2) metaph. in a bad sense 2a) effeminate 2a1) of a catamite 2a2) of a boy kept for homosexual relations with a man 2a3) of a male who submits his body to unnatural lewdness 2a4) of a male prostitute

Potrivit acestei definiţii, malah era termenul aplicat bărbaţilor care se prostituau cu alţi bărbaţi homosexuali. Deci, ceea ce Biblia numeşte malahie este diferit de definiţia dată de DEX şi care este răspândită în poporul nostru. De fapt, întrebarea adresată se referă la practica păcatului masturbării, când un bărbat sau o femeie îşi auto-satisface dorinţa sexuală.

| milan9 a răspuns:

Biblia vorbeste despre acest pacat si il interzice, atat in Vechiul Testament cat si in Noul testament...

"Nu vă amăgiţi: Nici desfrînaţii, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiţii, nici furii, nici lacomii, nici beţivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moşteni împărăţia lui Dumnezeu." I Corinteni 6, 9-10

http://ortodoxia.md/......avea-copii

Dedică unei cauze nobile efortul tau de a evita orice forma a pacatului desfranarii si vei descoperi ca nu e nimic mai simplu decat sa traiesti aceasta abstinenta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru milan9):

Malahienii sunt cei care se mast'urbeaza intre ei sau practica alte jocuri sau practici se'xuale ( sau care implica folosirea organelor se'xuale ) nenaturale ( precum se'xul oral, a'nal, maso'chismul, etc. ) intre ei folosind tot felul de jucarii se'xuale menite sa inlocuiasca actul se'xual natural intre un barbat si o femeie in cadrul casatoriei. Sodomitii sunt homose'xualii si lesbienele. Mastu'rbarea, in sine, nu este un pacat grav. In Levetic se arata ca barbatul si femeia daca au scurgere sa foloseasca apa si sa se spele pe ei insisi, sa spele hainele si toate obiectele din jur cu care intra in contact astfel de scurgeri. Pentru ca scurgerea la o femeie dureaza mai mult timp, ea se putea curati cu apa abia peste sapte zile cat dura in general vindecarea ut'erului cu ocazia menstr'uatiei. Se'xul in timpul mens'truatiei era interzis pentru a se evita producerea unor rani ( in uter datorita contractiilor din timpul actului se'xual ) si dureri suplimentare ce ar fi condus la infectarea va'ginului parcurs de sangerarile din u'ter incarcate cu tesuturi epiteliale alterate din u'ter si la suprainfectarea ranilor din u'ter si la perturbarea procesului de vindecare din u'ter. Onan a fost ucis nu pentru ca s-a ma'sturbat ci pentru ca a fost egoist si nu a dorit ca sa conceapa un copil in numele fratelui sau decedat. Totusi mas'turbarea este un pacat ( pentru ca este o fapta anormala sau nefireasca sau nenaturala ) pentru ca inlocuieste actul natural intre un barbat si o femeie si poate produce dezechilibre sau dizarmonii afective si poate altera sentimentele de afectivitate si dragoste se'xuala si romantica intre partenerii casatoriti si care se iubesc si se poate altera ( diminua ) atractia se'xuala intre parteneri si se pot desensibiliza terminatiile nervoase ale clito'risului sau glandului pen'ian prin frecare mai brutala si astfel senzatiile de placere din timpul sex'ului natural sunt diminuate. Relatiile sexuale naturale intre un barbat si o femeie sunt actiuni prin care cei doi isi dovedesc si arata dragoste si atasament si tandrete reciproca. Insa pentru ca omul, se poate intampla sa traiasca cu unele afectiuni sau boli chiar in cadrul casatoriei sau situatii dificile ( independent de vointa lui ) ce fac imposibil actul sexual efectuat cu regularitate cand unul dintre soti este indisponibil momentan datorita unei probleme medicale sau datorita unei situatii dificile, atunci se poate recurge la asa ceva. Mai ales barbatul trebuie sa-si goleasca periodic sper'ma pentru a nu se altera in corp si a nu produce infectii care pot cauza imbolnavirea pro'statei. In plus hormonii din corp, este necesar sa fie descarcati cu regularitate pentru ca acestia daca se acumuleaza in corp, pot produce dezechilibre ale sistemului endocrin. Dereglarile hormonale pot conduce si la dereglari ale sistemului nervos sau la boli nervoase sau neuronale sau psihologice sau chiar psihice sau dereglari de comportament.

| RAY a răspuns (pentru milan9):

Vă pun mai jos definiţia acestui cuvânt potrivit cu dicţionarul Strong de cuvinte din limba greacă a Noului Testament:

3120 malako, j malakos {mal-ak-os’} Meaning: 1) soft, soft to the touch 2) metaph. in a bad sense 2a) effeminate 2a1) of a catamite 2a2) of a boy kept for homosexual relations with a man 2a3) of a male who submits his body to unnatural lewdness 2a4) of a male prostitute

Potrivit acestei definiţii, malah era termenul aplicat bărbaţilor care se prostituau cu alţi bărbaţi homosexuali. Deci, ceea ce Biblia numeşte malahie este diferit de definiţia dată de DEX şi care este răspândită în poporul nostru. De fapt, întrebarea adresată se referă la practica păcatului masturbării, când un bărbat sau o femeie îşi auto-satisface dorinţa sexuală.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Practica... ramane o treapta intre etapele pacatului desfranarii... fara doar si poate ea permite accederea la alte trepte ale pacatului.
Bineinteles, ea nu se compara cu gravitatea pacatelor adulterului, sau a desfranarii inaintea intemeierii unei familii, lucruri care vor afecta acele familii...

| Holiday a răspuns:

Ia uite aici cata lista cu pacate au astia. Si vorbim doar de ortodocsi. Altii au si altele.:))

http://ziarulunirea.ro/......ti-241012/

Dar acum serios, chiar crezi ca e un spiridus care iti contabilizeaza tie de cate ori te freci sau alte lucruri?!? :))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pune te si citeste Biblia, ea iti va raspunde la toate intrebarile.

| Florin9Florin9 a răspuns:

E păcat.

| Otto19 a răspuns:

Ba da, e un pacat foarte mare, am intrebat chiar eu un preot