| Anonimussssssssssssssss a întrebat:

Este adevarat ca masturbarea este pacat si fata de religie?

Răspuns Câştigător
| Seba2013 a răspuns:

Este consens religios ca masturbarea este pacat.
Poate o religie, facuta asa dupa ploie nu considera masrturbarea un pacat.

Consesnul religios este ca masturbarea este pacat.

Iti dau seama ca invataturile acestor religii se bazeaza pe biblie.

Ala care zice ca nu este pacat, nu crede in biblie.
Ba mai mult.
Conceptul de PACAT nu exista pentru el.
Pentru el acest concept de pacat, ii cauzeaza rani emotionale, pentru ca il judeca.

| Anonimussssssssssssssss explică (pentru Seba2013):

Ms pentru raspuns

| Anonimussssssssssssssss explică (pentru Seba2013):

Ok dar medici spun ca te scapa de cancer masturbarea si poate avea efecte benefice asupra corpuluihappy

| Drolja a răspuns (pentru Anonimussssssssssssssss):

Nu are cum să te scape de cancer, iar dacă te scapă, vreau şi eu să văd unde ai citit asta. Are, pe unii îi scapă de frustrări, pe alţii de tensionări...

| Seba2013 a răspuns (pentru Anonimussssssssssssssss):

Medicii, te pot scapa de cancer, dar depinde de stadiu.
Dar cel mai bine este sa previi.
Masturbarea are efecte benefice asupra corpului EXACT CA BAUTURA UNUI ALCOOLIC.
La ALCOOLIC ii se recomanda alcoolul pentru a scapa de anxietate.

Dar la un om normal, nu ii se mai recomanda alcoolul, pentru a scapa te anxietate.

Daca tu nu te uiti la pornografie, si ai grija la instinctul sexual, sa nu il aprinzi, nu iti mai recomanda masturbarea.
Totul insemna pazire, daca nu pazesti instinctul, chiar daca nu faci masturbarea, se considera ca te-ai mastubat mental.

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu este consens religios, in Biblie nici macar nu e pomenita masturbarea. Deci opinia ca masturbarea ar fi pacat se bazeaza pe traditiile unor biserici sau pe autoritatea clerului, dar in niciun caz pe Biblie.

Marele evanghelist James Dobson a afirmat: „Creștinii au păreri variate despre cum vede Dumnezeu acest comportament. Din nefericire, nu pot vorbi direct în numele lui Dumnezeu referitor la acest subiect, deoarece Cuvântul Său Sfânt, Biblia, păstrează tăcerea asupra acestui aspect." El a mai afirmat: „Biblia nu spune nimic despre masturbare, deci nu putem ști ce gândește Dumnezeu despre aceasta. Opinia mea este că El nu îi acordă mare importanță."

| peperonies a răspuns:

Doar*

| Seba2013 a răspuns:

Pentru ca liberalismul acesta sexual, ne afecteaza.
Ne integreaza in studiile lor, chiar si pe tine te-au integrat.
Ei spun ca tu esti onanist.

| Drolja a răspuns (pentru Seba2013):

1. Sunt fată.
2. Am parteneri sexuali.
3. Între subiect şi predicat nu se pune virgulă.
4. Cine sunt "ei"?

Nu trebuie să-mi răspunzi la niciun punct, chiar dacă unul pare să îţi semene cu o întrebare.

| Seba2013 a răspuns:

1 Nu conteaza, si pentru tine exista onanie.
2 Nu conteaza daca ai partener.
3 Asta cu virgula, mi se pare o atentie inutila.
Nu vrei sa ma treci clasa?
Daca nu ai inteles ceva, intreaba...
Sunt multe lucruri care se invata in clasele primare, care nu isi au folosul, dar oricum, nu are rost, sa vorbesc acuma.
4 Cine sunt ei:
Pai ei sunt oameni cu studii, care spun ca noi ne masturbam.

| Drolja a răspuns (pentru Seba2013):

1. Dacă nu contează, atunci declină-l în "onanistă".
2. Ba contează, pentru că, cum să îţi explic... ăăă, fac sex şi nu mă mai masturbez. Înţelegi?
3. Normal că ţi se pare inutilă, tocmai de aia în următoarea propoziţie vei face aceleaşi greşeli.
Aşa e, nimic nu îşi are rostul, doar faptul că suntem onanişti îşi are rostul.
Ţine-o tot aşa!

| Seba2013 a răspuns:

1 Dupa numele care il ai, te-am luat drept masculin, insa acesta greseala, nu schimba tema discutiei.
Sau vrei sa spui ca se schimba?
Nu cred ca vrei sa imi sti parerea despre tine.

2 Ba nu conteaza.
Studiile acelea, spun ca, chiar daca esti casatorita, faci masturbare.
Nu ma intereseaza, sa iti arat eu studiile, pentru ca nu vreau sa le fac publicitate.

3 Hahaha, daca virgula, a facut ca sa nu intelegi subiectul discutiei, chiar as dori sa imi demonstrezi.
Eu cred ca ai aere, sau esti obsedata de asa ceva.
Nu am auzit sa te cade la exemene din cauza virgulei, acest lucru este inutil.
Tu te folosesti de asa ceva, pentru a schimba tema discutiei, si pe mine nu ma intereseaza subiectele acestea de 2 bani.
Nu vreau sa iti explic de ce folosesc eu virgula, pentru ca, mi se pare inecesar, sa vorbesc despre subiectul acesta.

De unde ai dedus tu, ca eu sunt onanist?
Aici deja faci greseli, importante, pentru ca ma acuzi.

| Eduard196 a răspuns:

Dumnezeu a zis ca cine distruge templul Duhului Sfant care este organismul, va fi si el distrus. Uite ce inseamna de fapt masturbareahttp://vladherman.blogspot.ro/......n-act.html

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

"Am citit-o. Virgiliu Gheorghe nu e om de știință, iar cartea este o adunare de obsesii și manifestări paranoice lipsite de orice suport. Presupun că acum glumești, nu? Nu poți, în mod serios, într-o discuție serioasă, să-mi recomanzi așa ceva. Cartea ar fi revoltătoare dacă nu ar fi hilară. Și acum vorbind serios, spune-mi o carte adevărată, nu îți mai bate joc." Brigaela.

| Seba2013 a răspuns (pentru Eduard196):

Madalin, fi convins, de ceea ce spui.
Eu iti dau dreptate!
Acest doctorandus mie mi-a dat ignor.
L-am facut sa recunoasca, ca biblia condamna masturbarea.
A spus ca este dependent de masturbare.

Cand o vazut ca nu ii merge cu mine mi-a dat ignor.

NU are rost sa te pui la mintea lui.

El se crede mare biblist.
Dupa el consensul religios, gresteste atunci cand condamna masturbarea.
Mintea, lui bolnava, si a unora care le contraface, afirmatiile ajunge sa inteleaga biblie diferit.

EL spune ca Isus a spus ca comitem adulter.

Deci iti dai seama pana unde ajunge.

daca vrei sa vezi unde spune lucrul acesta, pot sa caut sa iti arat.

| doctorandus a răspuns (pentru Eduard196):

Daca esti mai crestin si mai de dreapta ca Dobson, inseamna ca esti membru Ku Klux Klan.

| Burlacu006 a răspuns:

Da este adevarat, deci multi barbati au pacatuit de foarte multe ori la viata lor numai prin faptul ca au dat prea mult in cap.

| qCrazyMan a răspuns:

Da este

| rvsmady a răspuns:

Buna. Da este adevarat este pacat in fata lui Dumnezeu