| anonim_4396 a întrebat:

Este masturbarea un pacat mare?

(Fara raspunsuri anti-religie va rog)

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Parintii Bisericii nu au scris aproape nimic despre asta, iar in Biblie nu apare nici termenul, nici comportamentul desemnat de el.

| CuriousStuff a răspuns:

Nu, exista 10 porunci si niciuna nu e "Nu te masturba". Nu stiu de unde scot unii oameni pacate daca exista o lista clara cu lucruri pe care nu ai voie sa le faci. Sau Dumnezeu a uitat cateva chestii cand a facut lista?

| 777eSpirituales777 a răspuns (pentru CuriousStuff):

Toate prostiile astea religioase cu pacate nu fac decat sa fure spiritualitatea pe care o cautam si pe care nu o vom descoperi in religie ci in noi insine.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CuriousStuff):

„ exista 10 porunci" straight face Decalogul sunt 10 porunci de baza, dar nu sunt singurele.
Uite alte legi care nu sunt cuprinse in cele 10

Faptele 15:20 „ci să le scriem să se abţină de la lucrurile pângărite de idoli, de la fornicaţie, de la animale strangulate şi de la sânge."

Termenul „fornicatie" stii la ce se refera?

„Cuvântul grecesc din textul original (porneía) tradus „fornicaţie" are un sens foarte larg. Se referă la toate relaţiile sexuale întreţinute în afara căsniciei şi vizează folosirea greşită a organelor sexuale. Aşadar, fornicaţia implică nu numai actul sexual în sine, ci şi practici precum masturbarea celeilalte persoane, sexul oral şi an.al." In alte traduceri ale Bibliei se foloseste termenul de „preacurvie" si e tot una cu „fornicatie".

| CuriousStuff a răspuns (pentru VelaJohnny):

Deci cand a facut cele 10 porunci Dumneze, saracul, a uitat cateva, si le-a adaugat pe parcurs in Biblie... Ca de', se mai schimba lucrurile. Trebuie sa mai si cauti bine dupa ele, ca cine stie prin ce "capitol" din Biblie se mai ascunde cate un pacat. Nu ti se parea ca era mult mai usor sa zica "Ba, uite, nu aveti voie sa faceti asta, asta si asta... In rest, distrati-va". Dar incurcate sunt caile domnului. happy

| VelaJohnny a răspuns (pentru CuriousStuff):

Incurcate pentru cei ce nu se documenteaza. A fi crestin adevarat nu presupune a tine la niste porunci asa, pur si simplu ti le pune cineva in fata si le tii strict. Trebuie sa intelegi si de ce, cum priveste Dumnezeu acel lucru, in urma a carui eveniment s-a luat acea masura etc. Spre exemplu, abtinerea de la sange a aparut pentru prima data in cartea Geneza, dupa ce Noe cu familia lui au supravietuit potopului. Dumnezeu le-a permis sa se hraneasca si cu animale, nu doar cu plante, si le-a spus ca sangele e sacru in ochii lui, si sa nu-l consume. Cica „a uitat cateva". Din cate imi dau seama, cunosti putine lucruri despre Biblie si subiectul asta. Reiese ca nu ai citit-o niciodata, deci...cu toata sinceritatea si fara sa ma intelegi gresit, dar esti depasit de subiect, neavand libertate de exprimare in domeniul asta. Nu intelegi prea bine cum stau lucrurile, astfel ca tragi concluzii pripite care is gresite. Intreaga focalizare a celor ce vor sa i se inchine cu adevarat lui Dumnezeu nu se axeaza doar pe porunci, se axeaza pe intreaga Biblie, astfel ca nu vor aduce o inchinare „oarba" sa o numesc asa. Doar uita-te la cei ce se bat tare cu mana in piept ca is crestini, dar nu au citit niciodata Biblia, astfel ca faptul ca is crestini se rezuma doar la cuvinte, nu si la fapte, deoarece neintelegand de ce sunt puse anumite restrictii, nu tin cont de ele, avand o conduita libertina. Legat de „...In rest, distrati-va", daca ajungi sa intelegi poruncile divine, vei intelege ca sunt puse limite pentru protectia si binele nostru, in nici un caz asa, cum zici tu, spre a nu se simti bine, spre a nu se „distra". Ca ajungi sa te simti bine in urma lor, e alta treaba, dar au un cost. Nu poti spune ca tot ce provoaca placere e bun, si orice restrictie impotriva lui e absurda. Multi simt placere spre exemplu sa vada scene sadice, altii, care is pedofili sa intretina relatii sexuale cu copii, altii se simt bine cand se imbata, si cred ca poti vedea des la stiri si nu numai crime facute de oameni beti, accidente, decese in urma comei alcoolice, violenta fizica si verbala etc. Si e Dumnezeu rau ca a spus sa bem cu masura, in nici un caz pana la betie? Ca nu aproba ci chiar detesta practicile care dauneaza sanatatii si pun viata in pericol, precum fumatul, la fel, e rau el, nu? Sper sa nu imi intelegi gresit mesajul.

| CuriousStuff a răspuns (pentru VelaJohnny):

Daca toti crestinii ca tine si-ar pune energia in altceva decat religie, lumea asta ar fi mult, mult mai buna si mai dezvoltata. Pacat... Mare pacat.
Cata vreme citesti dintr-o carte cu un milion de interpretari posibile, nimic nu e REGULA. Eu pot sa inteleg ceva, tu altceva. Si nu ai nevoie de religie ca sa fi un om bun, sanatos, si chiar pe placul lui Dumnezeu, daca vrei. Religia si Biserica doar trag in jos.

| VelaJohnny a răspuns (pentru CuriousStuff):

Te corectez: daca toti crestinii ar fi crestini adevarati, nu cu numele, lumea ar fi mai buna. Observa te rog urmatoarele porunci:
Luca 6:31 „Aşa cum vreţi să vă facă vouă oamenii, aşa să le faceţi şi voi lor."
Ioan 13:34 „Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii."

Ce reiese de aici? Sa-i tratam pe ceilalti cu afectiune, respect, bunatate etc, la fel cum am vrea si noi sa fim tratati de ceilalti. Ioan 13:34 e o porunca a lui Isus, spune sa ne iubim cum ne-a iubit el, adica plini de sacrificiu.
Biblia e plina de valori morale, nu te face cu nimic mai prost faptul de a citit, mai ales o astfel de carte care te indeamna la bine. Duce la degradare in societate lipsa influentei ei. Cum ziceam, crestini falsi aproape peste tot. Apoi, prin faptul ca o studiez, asta nu inseamna ca nu mai am si altceva de facut. Cati oameni de stiinta lectureaza cu placere Biblia? Nu te lasa inselat de conceptul ca „oamenii de stiinta si cei inteligenti nu sunt religiosi" pentru ca e o minciuna. Isaac Newton a fost un prapadit care nu a ajutat la dezvoltare? Nu stiu daca stiai, dar el a cercetat Biblia si a scos la iveala invataturi din ea care erau in contradictie cu doctrinele catolicismului, iar din cauza inchizitiei, s-a ferit sa le faca publice. Dupa moartea lui au fost descoperite. Albert Einstein, la fel? Un nimeni care nu a contribuit la progres din cauza faptului ca a fost un crestin? A declarat ca in urma citirii Talmudului si a Bibliei, a ramas profund impresionat de Isus. Sunt multe alte exemple de oameni religiosi, care au contribuit la progres, au fost oameni culti, cu scoala, instruiti.
Imi place totusi o idee a ta, si iti dau dreptate: „Cata vreme citesti dintr-o carte cu un milion de interpretari posibile, nimic nu e REGULA". Insa lasa-ma sa te intreb ceva: cine da interpretarile alea? Sigur vei raspunde ca oamenii, si e adevarat, oamenii interpreteaza Biblia. Cea mai buna metoda de a intelege Biblia a fost enuntata de multi eruditi, printre care George Storrs, Henry Grew, Charles Taze Russell si e urmatoarea: Biblia sa se interpreteze singura. Sa iti explic practic cum este: dau spre exemplu subiectul „iad", ce inseamna. Se cauta in Biblie toate versetele care vorbesc despre el, se extrag, se analizeaza si pe baza lor se da definitia biblica a acestui termen. In versetul cutare spune despre un atribut al lui, in alt verset spune cine merge acolo. Spre exemplu, multi sustin ca iadul e locul strict pentru cei rai care nu pot fi iertati, spre a fi pedepsiti pentru pacatele lor. Insa acei oameni fie nu au citit Faptele 2:31, fie au citit asa, sa fie citit, fara interes de a intelege. Acolo scrie in Biblia Ortodoxa ca Isus a fost in iad (dupa cum cred ca stii, a fost un om fara de pacat) iar in Biblia Cornilescu scrie ca a fost in mormant. Nu mai dau detalii despre acest subiect, sigur sesizezi ca e ceva in neregula cu definitia iadului, din moment ce si un om fara de pacat a fost acolo, iar conform definitiei lui, nu intruneste cerintele.
„nu ai nevoie de religie ca sa fi un om bun, sanatos, si chiar pe placul lui Dumnezeu" - e adevarat, poti fi un om nereligios dar bun si sanatos, dar in nici un caz nu vei fi 100% pe placul lui Dumnezeu. E adevarat, majoritatea religiilor (si ma refer la un procent de peste 90%, dupa aprecierea mea) au dat gres, si si-au adus ura prin faptul ca au sustinut razboaiele, s-au implicat in politica, chiar liderii spirituali fiind foarte cruzi si lipsiti de scrupule de-a lungul istoriei (papii din timpul inchizitiei spre exemplu), insa gandeste-te la cele 2 legi de mai sus, Luca 6:31 si Ioan 13:34, au tinut cont de ele cand au luat anumite masuri, actiuni si decizii? Dovezile arata ca nu, deci sunt cu numele crestine acele religii. Astfel de religii trag foarte mult in jos. Insa o religie bazata 100% pe Biblie (si multe declara ca se bazeaza, proba practica le da de gol ca nu) ar respecta inclusiv acele porunci, nu s-ar mai fi ajuns la razboaie religioase, sustinerea razboaielor politice, inchizitie etc. Biblia e mai profunda decat crezi, doar studiind-o cu adevarat vei intelege ce spun. Sper ca discutia noastra sa fi fost ziditoare, daca mai vrei sa-mi spui ceva sau ai nelamuriri, cel mai indicat ar fi sa-mi scrii in privat. O seara buna!

| minrest a răspuns (pentru CuriousStuff):

E vorba de o recomandare a sfantului Vasile Preformicul, care pune un Canon foarte greu pe cei ce isi provoaca placere cu mana dreapta. Iar solutia este sa folosesti mana stanga.

| Clorox a răspuns:

Cui ii pasa daca e pacat sau nu?
Traieste viata, distreaza-te, ai prea putin de trait si nu merita sa-ti irosesti timpul!
happy

| Mayhem666 a răspuns (pentru Clorox):

Cred ca tu ai dat cel mai bun raspuns dintre toti cei care au raspuns la intrebarea asta happy

| Clorox a răspuns (pentru Mayhem666):

Mersi happy

| GdX a răspuns:

O sa iti pice mana. Doamne fereste. Sa nu mai faci asa ceva.

| Divy a răspuns:

Fiule ascultă de părinți tăi și ocupăți timpul cât poți ca să te masturbezi mai puțin.
Conform psihologilor masturbarea infantilă începe la vârsta de 3-4 ani și se încheie la 6 ani, astfel presupun că vârsta ta este undeva la 13-14 ani ar trebui ca orientarea ta sexuală să fie spre persoana de sex opus, aceasta semnificând să-ți faci o prietenă/prieten.
Să îți dedici timpul învățând, făcând sport și comunicând cu familia și prietenii te-ar ajuta mai mult decât să te înfunzi în singurătate!
Lenea e păcat laughing dacă ai citi Biblia ai ști care este cele mai mari păcate!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E un pacat suficient de mare, adica de grav, incat sa opreasca de la mantuire pe cineva care-l practica.
In Epistola intaia catre Corinteni, cap.6, vers.9-10, scrie clar ca malahienii nu vor mosteni Imparatia lui Dumnezeu:

http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=6

Malahienii sunt pervertitii sexuali sub orice forma, conform notelor explicative la Biblia, versiunea Anania:

http://www.dervent.ro/s/b/index-D.php?id=NT-1Co-06-09

| CristianGrigor1986 a răspuns:

Conform Scripturii, nu exista pacate mari sau mici.

Isus a spus: Ati auzit ca s-a spus - dinte pentru dinte si ochi pentru ochi. Dar eu va spun ca cine spune aproapelui sau prostule va cadea sub focul gheenei. Ati auzit ca s-a zis - sa nu preacurvesti. Dar eu va spun ca cine se uita la o femei si pofteste a preacurvit cu ea in inima lui

Cand se vorbeste despre pacat, este important atat actul in sine cat si intentia. Dumnezeu a intentionat ca orgasmul sa fie atins prin actul sexual in cadrul casatoriei. Masturbarea, prin eliminarea nevoii de un partener, este un act egoist care trezeste dorinta patimasa dupa obiectul dorintei. Masturbarea este in esenta o dovada a destrabalarii, a unei imaginatii perverse si a unui caracter care se conduce doar dupa pofte si placeri.

| 777eSpirituales777 a răspuns:

Sigur ca nu este. Mastrubare apare pentru ca inca nu ti-ai implinit unul din scopurile spiritual. Inca nu ti-ai sadit samanta in trupul a 10 femei asa cum legea universala o cere. Dupa ce ai sa faci aceasta masturbarea va disparea deoarece scopul tau se va fi implinit.
Mastrubarea e o forta ce ne trage spre implinirea obiectivului spiritual. Nu ne putem impotrivi naturii noastre spiritual.

| DanM1990 a răspuns:

Invatamintele Bibliei trebuie aplicate de toti crestinii. Biblia nu menţionează în mod specific masturbarea ca fiind sau nu un păcat. Totuşi faptul că Biblia nu face aceasta menţiune cu privire la "placerile umane" nu înseamnă în mod necesar că este un lucru corect. Biblia ne spune să evităm orice fel de necurăţie şi imoralitate sexuală (Efeseni 5:3). Nu văd cum masturbarea ar putea trece în mod particular acest test. Uneori un test bun pentru a vedea dacă ceva anume este un păcat sau nu constă în a vedea dacă ai fi mândru să spui altora ceea ce tocmai ai făcut. Dacă ţi-ar fi ruşine sau jenă ca ceilalţi să afle, atunci este foarte probabil că este vorba despre un păcat. Un alt test bun în această privinţă este să vedem dacă putem în mod onest, de bună credinţă, să Îi cerem lui Dumnezeu să binecuvânteze sau să utilizeze acea activitate pentru scopurile Sale bune. Nu cred că masturbarea se califică drept ceva de care să fim mândri sau pentru care să Îi mulţumim lui Dumnezeu.