NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Este salarizarea reprezentanţilor cultelor din bugetul de stat un lucru util pentru societate?
"Președintele României are 8.771 de lei salariu, iar al doilea cel mai bine plătit dintre bugetari este patriarhul Daniel, cu un salariu 8.027 de lei. Totuși, al doilea om în stat este președintele senatului.
"România este un stat secular ce nu are o religie de stat", dar plătim salariile preafericiților. Preafericiților ortodocși, că dacă nu facem și o discriminare, parcă nu suntem destul de ipocriți. Şi pentru ce îi plătim? Pentru LUX!"
http://www.realitatea.net/......22033.html
"Patriarhul Daniel poartă haine şi cruci de 25.000 de lei. Înalt Prea Sfinţiţii din ţară au veşminte cu fir de aur."
http://bit.ly/Y3g1Cm
Unde e dreptatea, imparţialitatea statului, care se declară a fi unul secular ce nu are o religie de stat? Tot sistemul e defect şi corupt! De ce banii - care nu sunt nelimitaţi şi mergând într-un loc (biserica, salariile miilor de popi), nu ajung în altul - nu merg acolo unde sunt cu adevărat utili şi necesari (şcoli, spitale, grădiniţe, case de copii, azile de bătrâni, maternităţi, adăposturi, protecţia mediului...)?
- http://i.imgur.com/6Pc4082.png
- http://i.imgur.com/gzk7oXq.png
- http://i.imgur.com/6950nIc.png
- http://i.imgur.com/drQbdY9.png
- http://i.imgur.com/xyO98vN.png
- http://i.imgur.com/I9z1a5c.png
- http://i.imgur.com/3NprBwc.png
De ce majoritatea preoţilor nu respectă ceea ce propovăduiesc, "Nu vă adunaţi comori pe Pământ!", ci se scaldă ostentativ în opulenţa nesimţită...şi tot cer, în timp ce majoritatea populaţiei trăieşte în sărăcie şi îşi pune toate speranţele în Biserica, care a devenit mai mult o afacere, o bancă personală a popilor (care, de prea mult bine, nu mai ştiu ce să facă cu bani şi tot construiesc inutilităţi)?
- http://i.imgur.com/QXhgALy.png
Corect, din punctul meu de vedere şi al Bibliei, după care chipurile se ghidează aceşti oameni, ar fi să pună la dispoziţia oamenilor averile strânse de-a lungul timpului tot datorită oamenilor, nu să-i tot strângă şi să ceară alţi bani, asemenea unor paraziţi lacomi ce trăiesc pe spinarea societăţii.
...dar ar fi trebuit să fie cu adevărat creştini ca să se întâmple asta:
- http://i.imgur.com/8Y5WaxM.png
Ce se întamplă de fapt:
- http://i.imgur.com/ATAqbGg.png
- http://i.imgur.com/OQFi3gI.png
- http://i.imgur.com/JDAYOlF.png
- http://i.imgur.com/PMKwEVt.jpg
- http://videonews.antena3.ro/......ajuta.html
- http://www.trilulilu.ro/......ere-inflor
Nu vi se pare nimic în neregulă? Până când vom fi luaţi de fraieri şi ne vom lăsa călcaţi în picioare? Cine să ne facă dreptate, dacă nu noi? Cred că trebuie luată atitudine, indiferent de convingerile noastre religioase, căci dacă nu ne arătăm nemulţumirile şi plecăm capul în faţa nedreptăţilor, nici nu se va schimba nimic...în bine. Voi, personal, ca oameni, ca cetăţeni, ca părinţi sau viitori părinţi, doriţi o schimbare, doriţi o viaţă mai bună pentru voi şi cei dragi?
P.S. Rog preoţii, politicienii (care se simt) şi susţinătorii înfocaţi ai acestora să-mi respecte dreptul la opinie şi liberă exprimare şi să nu-mi raporteze întrebarea. Mulţumesc.

562 răspunsuri:
| Buresbista123 a răspuns:

E un abuz si ma mir ca nimeni nu ia atitudine, nu stiu ce fac cetatenii acestei tari mai ales cei care sunt in parlament sau avocatii ori judecatorii, cum sa plateasca statul roman salariile unor povestitori de basme care fac mai mult rau? din asta e lumea asta cu susul in jos oamenii mor de foame si preotii au vile si mertane RUSINE

| V3ra a răspuns:

Bai,e adevarat ca preotii au bani, INSA NU TOTI, si daca construiesc cea mai mare catedrala care e problema?
DAR NUMAI PE EI ii vedeti? Pe parlamentarii care isi fac cate 1 vila pe an nu ii mai vedeti? Ei de unde sunt platiti? Nu din buzunarele fraierilor? Va luati de salariul patriarhului, dar da are o functie, si presedintele are o functie, dar PARLAMENTARII de ce au salarii si pensii NESIMTITE de 12000 lei pe luna? TOTI,asta nu vi se mai pare escrocherie? Si ei nu cer de la oameni,ci SE SERVESC,FURA,direct, nu cred ca v-a intrebat nimeni daca vrei sa platesti taxa x, sau impozitul y, impozite peste impozite, or sa ajunga sa puna si pe aer.SA le fie rusine, dar si voua pentru ca ii vedeti si ii huliti doar pe preoti, si PT CE?

| Hombre a răspuns:

Nu ne căcăm pe noi cu mandrie ca suntem popor nascuti crestini? Vomit.

| BlackSulphur a răspuns (pentru V3ra):

Nu toti iau bani! Doar 99% dintre ei.
Politica este indispensabila, pe cand religia nu este. Daca eu sunt roman si de exemplu, sunt musulman, sunt obligat sa dau bani preotilor. DE CE? Cu ce ma ajuta pe mine? Eram sigur, la nimic! Si nu numai pentru exemplul dat, ci pentru toti non-crestinii.

| CinevaNou a răspuns:

Pai si daniel este presedintele "ortodoxilor" nostri, isi merita banutii.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru V3ra):

"Bai,e adevarat ca preotii au bani, INSA NU TOTI "- da bai, nu toti... aproape toti!
"ii huliti doar pe preoti, si PT CE?"- Ii hulim si pe ceilalti, dar la alta categorie.
Preotii n-au bani...au averi! E o mica mareee diferenta!

| anapricopi76 a răspuns:

Normal ca dorim.Dorim pentru toata lumea care nu rade de Romania.O viata mai buna pentru toti doresc.

Răspuns utilizator avertizat
suntserios
| suntserios a răspuns (pentru V3ra):

Pentru ca ei fura mai cu nerusinare decat oricine.

| Mădă0611 a răspuns (pentru V3ra):

"Pe parlamentarii care isi fac cate 1 vila pe an nu ii mai vedeti?" - free gigi, nu? =)) Zi merci ca inca nu-i baga la parnaie.
Cam off topic, dar stii de ce plateste lumea taxe si impozite tot mai multe si mai mari? Pentru ca se fura, si statul are nevoie de bani pentru cheltuieli, ia de la pensionari, care au tinut tara pana acum cativa ani, ii pun pe salariati sa plateasca mai mult, pentru ca, "vezi doamne", peste toate belelele noastre, noi tinem un barbos (popa + satra) la fiecare colt de strada.
http://i.imgur.com/5JOs2Qo.png voua daca va fura calu si va da o bomboana in timp ce zice ceva de dumnezeu, sunteti fericiti, "mai fura de la noi, dar zi-ne de dumnezeu :o3", asa ati face cu orice parlamentar credincios, "de ce nu ii vedeti pe aia?", ii vad, "na, pai ala e crestin, de ce nu-i vedeti pe ceilalti?", iar il vad pe unu, la fel. Sa iti/va fie rusine :))

| Inferno a răspuns (pentru V3ra):

Parlamentarii fura cinstit, preotii nu.

| Al99 a răspuns:

Mi se pare un salariu ok
Ca idee directorii din sectorul energetic au salarii de 3 ori mai mari.
Un muncitor generic in alta tara castiga mai mult.

| CristiB93 a răspuns:

Realizezi ca nu o sa opresti cu nimic construirea catedralelor si bisericilor postand pe siteul acesta. Eu zic ca este inutil, in Romania sunt prea multi credinciosi, parerea mea este ca te chinui degeaba. Nu doar preotii fura in Romania ci toata lumea. Trebuia sa bagi aici si averile parlamentarilor, de ce te-ai luat doar de preoti?
Zici ca vrei o tara mai buna, in care sa traiasca oamenii bine si fericiti, dar asa ceva nu e posibil in lumea asta.

| NicolasG a răspuns:

Nu salariul e problema
e super ca-i bine platit, tot ce primeste aparte de salariu ar putea sa-l utilizeze pentru acte de caritate
important e daca-si face bine slujba:le explica oamenilor BIBLIA sau ai lasa an ignoranta, ai andeparteaza de hristos?
preotii si conducatorii evreilor nici nu l-au recunoscut pe Isus, iar pentru ca-i deranja contrastul dintre ei si Hristos l-au rastignit
istoria se repeta, conducatorii religiosi nu-s cei mai indicati sa ne conduca la Isus
A existat un papa ce dorea sa ofere averea vaticanului an acte de binefacere.pe la 1950. dupa 3 luni...s-a ambolnavit:de deces
de asta au parte cei ce-l imita pe Isus
Pentru preoti(si pentru noi)ar fi util sa studiem dinBiblie

NOname
| NOname explică (pentru Buresbista123):

Perfect de acord, Buresbista.
Este un abuz, o fărădelege, iar marea majoritatea populaţiei parcă ar fi într-o transă colectivă şi nu îl vede.

NOname
| NOname explică (pentru V3ra):

"...ii huliti doar pe preoti, si PT CE?"?!

Pentru ce? Să înţeleg că în viziunea ta sunt nişte sfinţi?
La aşa lideri, nici nu vreau să mă gândesc cum sunt susţinătorii...

... dacă construiesc cea mai mare catedrală care e problema?!

Tu gândeşti?
Într-un stat care se pretinde a fi paralel cu religia, din banii Publici, pe timp de criză, într-o ţară europeană a secolului XXI (nu a Evului Mediu)...tu ne întrebi care e problema?! De parcă faptul că aceşti oameni au jurat în faţa Dumnezeului lor să ajute oamenii, nu să-i aducă la sapa lemn, nu ar fi suficient.

Nici hoţiile politicienilor nu sunt trecute cu vederea, stai tu liniştit, dar acum suntem la categoria "Religie" şi discutăm, fireşte, despre religie...şi implicaţia acesteia în politică.

Să nu-mi mai vii cu sofisme, V3ra, că doar mă faci să-mi pierd timpul (şi răbdarea).

NOname
| NOname explică (pentru CristiB93):

Chryystyyann: "Realizezi ca nu o sa opresti cu nimic construirea catedralelor si bisericilor postand pe siteul acesta. Eu zic ca este inutil, in Romania sunt prea multi credinciosi, parerea mea este ca te chinui degeaba."

Iar eu zic că nu e degeaba şi este primul pas spre schimbarea mentalităţii - informarea şi scoaterea la lumină tuturor nedreptăţilor, căci mulţi oameni nici nu ştiu despre existenţa lor.

"Nu doar preotii fura in Romania ci toata lumea. Trebuia sa bagi aici si averile parlamentarilor, de ce te-ai luat doar de preoti?"

Ai impresia că politicienii sunt scutiţi? Acum însă ne axăm mai mult pe preoţi, dar şi pe politicieni, care le-au dat această putere - de a manipula, de a îndoctrina (vezi sistemul educaţional şi ortodoxismul care se bagă pe gât copiilor) şi de a fura legalizat.

"Zici ca vrei o tara mai buna, in care sa traiasca oamenii bine si fericiti, dar asa ceva nu e posibil in lumea asta."

Nu-ţi împărtăşesc punctul mult prea pesimist de vedere. Eu zic că dacă ne trezim mai mulţi, avem o şansă de a schimba ceva (în bine). În opinia mea, este doar o problemă de timp.

NOname
| NOname explică (pentru CristiB93):

Apropo de îndoctrinarea religioasă din şcoli şi consecinţele nefaste ale acesteia (un subiect durut şi îngrijorător pentru mulţi părinţi şi care influenţează drastic viitorul ţării):

http://www.tpu.ro/......re-aceste/

NOname
| NOname explică:

Pentru început, cred că ar fi bine ca oamenii, în loc să întreţină această afacere, să cumpere copilului său sau unui copil nevoiaş o pâine, o jucărie sau o carte. Tot e mai bine decât să îmbogăţească nişte şarlatani.

- http://i.imgur.com/KlQGuAB.png

- http://i.imgur.com/FNtYQjL.jpg

Biserica SRL - NU plătește TAXE și este finanțată din banii PUBLICI!?!

- http://i.imgur.com/i9bGHXx.png
- http://i.imgur.com/2qA104C.jpg
- http://i.imgur.com/ZeWpMf0.png
- http://i.imgur.com/0bncU9r.png
- http://i.imgur.com/9OUMXiq.png
- http://i.imgur.com/11MvApq.jpg

Parcă nu e suficient că oamenii sunt săraci, iar escrocii le iau şi ultimul ban, profitând de credinţa acestora, acum nici nu-i lasă să cumpere lumânări unde sunt mai accesibile, ci îi obligă efectiv să plătească un adaos nesimţit, iar banii musai să ajungă în buzunarele popilor.
"Slujitorii Domnului"...vezi să nu!

| Florincrap a răspuns:

Categoric,NU!

NOname
| NOname explică (pentru Florincrap):

Presupun că te referi la prima întrebare: "Este salarizarea reprezentanţilor cultelor din bugetul de stat un lucru util pentru societate?".
Corect?

| Florincrap a răspuns (pentru NOname):

Da.

NOname
| NOname explică (pentru Florincrap):

Mulţumesc.

| CristiB93 a răspuns (pentru NOname):

Atata timp cat te limitezi doar la siteul TPU, nu ai nici o sansa, ar trebui sa convingi prin alte metode oamenii, o metoda prin care strigatul tau sa ajunga la cateva milioane de Romani,dar ma gandesc ca nu prea ai posibilitatea asta, dar si chiar daca ai avea, nu ai putea sa convingi pe crestinii mai in varsta,poate ai avea succes cu cei mai tineri. Si stai calma, la cum se fac orele de religie in scoala, nu e nici o sansa ca copii sa invete ceva. Profa mea de religie spunea ca va veni un timp cand religia se va scoate din scoli si va fi inlocuita cu educatia sexuala, copii vor fi starniti sper erotism si sexualitate de la varste foarte mici, vor fi invatati sa se masturbeze si tot ce tine de sex. Nu stiu cat de bine va face asta lumii, parerea mea este ca religia nu face nici un rau in scoli, ea invata pe copii de bine, nu stiu de ce o urasti atata, ok inteleg ca poate unii preoti fura, dar crestinismul daca a fi respectat, ar face numai bine oamenilor, ortodoxia mai ales, dar sa fie propovaduita oamenilor asa cum este ea, de preoti adevarati. Sa sti ca nu toti fura, sunt si preoti adevarati, tu aici i-ai bagat pe toti in aceeas oala, ceea ce este gresit, o padure nu poate avea numai uscaturi.

NOname
| NOname explică (pentru CristiB93):

Greşeşti. Nu am generalizat, ci am specificat foarte clar: "majoritate".

În orice caz, pe mine în primul rând mă deranjează sistemul, nedreptatea pe care este clădit, corupţia şi mârşăvia din el, faptul că politicienii pentru nişte voturi sunt dispuşi să ofere orice oricât oricui...din banii Publici, desigur! E o întreagă mafie, iar preoţii, majoritatea, mai ales cei din vârf, par să se complacă în această situaţie, uitând complet de ceea ce le spune credinţa lor, Biblia, Dumnezeu, uitând de încrederea pe care oamenii au pus-o în ei, dând dovada supremă de ipocrizie, căci sunt auto-proclamaţi "slujitorii Domnului, lideri de opinie, exemple de moralitate şi neprihănire, preafericiţi, preaînalţi, preasfinţi, preacevreitu" şi parcă tocmai de la astfel de oameni te-ai aştepta să fie curaţi, cinstiţi, umili şi corecţi. Dar nu...

Peştele de la cap se împute. De aia ne şi revoltăm (printre altele), pentru că împreună cu politicieni, în goana lor nebună după putere şi bani, trag toată societatea în jos.

Cât despre "profa ta de religie", doar prin simpla ei interpretare negativă a Educaţiei Sexuale (care se presupune că va înlocui cândva o parte din orele de religie, ceea ce ar fi minunat) manipulează, îndoctrinează şi vă influenţează negativ. Dar cum eşti încă mult prea tânăr şi neexperimentat, nu reuşeşti să vezi acest lucru. Ai o perspectivă îngustă şi neclară (încă), dar nu spun că este vina ta.

Iar unul dintre lucrurile care îţi scapă este faptul că atunci când vorbim despre orele de religie(/ortodoxie), nu ne referim doar la orele tale, care, privite din perspectiva ta, ţi se pot părea acceptabile şi chiar nevinovate. Dar priveşte ce sunt nevoiţi să suporte copiii din alte şcoli:

- http://www.tpu.ro/......ina-3.html

În orice caz, ca să nu o mai lungim, subiectul principal al întrebării mele este salarizarea reprezentanţilor cultelor religioase din bugetul de stat (banii publici). Crezi că este un lucru util pentru societate sau nu?
Ai prefera ca banii din taxele plătite de tine şi familia ta să meargă în buzunarele reprezentanţilor cultelor religioase (preoţilor) sau poate ai o altă cauză în minte, una mai nobilă, cum ar fi educaţia şi sănătatea populaţiei acestei ţări?

| lolium a răspuns:

Sunt perfect de acord cu tine, dar cred ca ti-ai dat si tu seama ca nu se va schimba nimic, chiar daca incercam

NOname
| NOname explică (pentru lolium):

Ba, eu cred că se va schimba, dar poate nu de tot şi nu deodată.
Nu ne-ar strica puţin mai multă fermitate, perseverenţă, îmbibată în optimism.

| Al99 a răspuns:

Ai un unghi vizual cam mititel.
Pentru 1% cat reprezentati, faceti deja prea multa gargara.
Puteti cere ca procentajul destinat cultelor care provine din banii ateilor la buget, sa aiba o alta destinatie.
Nu sunt prea multi dar este un pas.

| whitehair a răspuns:

Te sustin, au transformat credinta in afacere.

NOname
| NOname explică (pentru whitehair):

Aşa e, Whitehair. Mulţumesc.