NOname
| NOname a întrebat:

Ştiaţi că după "Ştiinţa" predată la orele de "Religie" Soarele se învârte în jurul Pământului?
Ce părere aveţi despre aceste metode de predare?
http://youtu.be/ZLdcVG9aUYQ
Ar mai înţelege ceva un copil din haosul pe care i-ar crea în minte "Domnul Profesor", care susţine, acoperindu-se cu sutană şi "sfinţi", cum că Soarele se învârte în jurul Pământului, iar ceea ce li se predă copiilor la alte materii, care au o bază ştiinţifică, este doar o înşelătorie? Savanţii sunt toţi nişte proşti.
Cât o să mai asistăm la îndoctrinarea copiilor cu idei absurde din Evul Mediu cu acordul nostru tacit, pe banii publici? Practic, plătim singuri pentru tâmpirea generaţiei tinere şi mai spunem şi "săru' mâna".
Parcă şcoala era pentru a învăţa, pentru a deveni mai informat şi mai deştept, nu pentru a te întoarce acasă mai prost.
Sunteţi de acord cu dezinformarea şi bătaia de joc din învăţământul românesc? Oare se poate numi "Educaţie" ceea ce unii dintre "Profesori" de "Religie" oferă? În acest caz, ce mai caută în sistemul Educaţional? Sau cele peste 18.300 de biserici nu erau suficiente pentru acest tip de "educaţie", era neapărat nevoie să se pună stăpânire şi pe cele 4 mii de şcoli (în continuă scădere), transformându-le în nişte mini-biserici (instituţii de îndoctrinare religioasă)? În acest ritm, în curând vom avea câte două-trei biserici pe cap de locuitor şi zero şcoli şi spitale (care acum, apropo, sunt doar vreo 400). Ce se va alege de sistemul de învăţământ şi de ţara noastră? Cât vom mai fi conduşi de Biserica?
Nu ţin să-mi răspundeţi la toate întrebările (majoritatea retorice), ci doar să vă exprimaţi părerea liber (în limita bunului simţ).

125 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Era mai interesant să fi dat link la asta și la restul de 7

Documentar interesant - Apa are memorie partea 1/8
http://www.youtube.com/watch?v=cmp6MgrPb24

Pentru un preot creștin Soarele se învârtește în jurul Pământului!

http://youtu.be/ZLdcVG9aUYQ

Ce te miră asta?

Ca să fii un „ adevărat", prelat creștin,

trebuie să fii:

- ori escroc,

- ori incult,

- ori prost
(sau chiar idiot ).

Că un om cu carte și cu judecată,

nu poate accepta nici măcar jumătate din religia creștină

și atunci nu se face prelat creștin

și practică o altă meserie!

| Hombre a răspuns:

Una din cele mai mari eroari a invatamantului romanesc, predarea religiei in scoli, pai nu era suficient bisericile care sunt mai multe ca scolile? Sa se scoata mizeria asta din scoli, cine are chef sa se minta are biserica la indemana, rusine derbedeului de popa care spune elevilor contrariul, demonstratia lui fiind un numar sfinti insirati de el care habar aveau de heliocentrism.
Sa nu stie taica popa mincinosul ca Papa Ioan Paul in 1992 și-a exprimat regretul pentru felul în care a fost tratat cazul Galileo, și a emis o declarație prin care recunoștea erorile comise de tribunalul bisericesc care a judecat pozițiile științifice ale lui Galileo Galilei, ca rezultat al unui studiu efectuat de Consiliul Pontifical pentru Cultură. În martie 2008, Vaticanul a propus completarea reabilitării lui Galileo ridicându-i o statuie în interiorul zidurilor Vaticanului. În luna decembrie a aceluiași an, în timpul evenimentelor ce au marcat a 400-a aniversare a primelor observații telescopice ale lui Galileo, Papa Benedict al XVI-lea i-a lăudat contribuțiile aduse.
Alo, ministerul invatamantului, nu mai dormiti, desfiintati religia ca materie la scoala. In ce sa mai creada elevii daca la scoala se preda in acelasi timp ca pamantul e si "patrat" e si rotund. Traim in republica Absurdistan.

| Inferno a răspuns:

Religia in scoli naste multe contradictii. Cum se poate ca la orele de biologie si fizica sa se predea ceva, iar la orele de religie sa se predea ceva total opus.
Pana la urma pe ce anume se pun note? Pe veridicitatea raspunsului dat, sau pe compatibilitatea sa cu parerile subiective ale profesorului?

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Inferno, la orele de fizica ii invatam pe copii legi pe care stiinta moderna le desfiinteaza. Vezi principiile termodinamicii... Nu e acelasi lucru?

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Se desfiinteaza principiile termodinamicii? Ma indoiesc. Oricum nu e acelasi lucru, stiinta desfinteaza anumite legi pe baza unor considerente noi aparute.
Spre exemplu: Avem o teorie. Planetele care sunt la o anumita distanta de Soare nu pot contine apa lichida.
Atunci cand observam ca, in ciuda teoriei, exista apa lichida pe planetele respective teoria cade, asa cum era si normal. Nu ai de ce sa te simti contrariat, realmente este chiar normal ca o teorie falsa sa fie anulata.
In cazul religie NU EXISTA ABSOLUT nici un considderent logic si niciun fel de justificare.

| Hombre a răspuns (pentru martzian):

E firesc sa desfiinteze s-au completeze anumite principii sau legi cu elemente de noutate, totul tine de evolutie stiintifica, insa in religie totul e batut in cuie, mai micsorati si voi numarul acela de 5 mii de insi care s-a saturat din 3 pesti si 5 paini, s-a dus evul mediu, acum vedem toata planeta pe Google Earth din casa.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Hai sa nu divagam. In conditiile explicatiilor pseudostiintifice ale BB-ul, legile fizicii devin optionale si aplicabile dupa ureche. Te faci a nu intelege sau nu stii la ce ma refer.

"In cazul religie NU EXISTA ABSOLUT nici un considderent logic si niciun fel de justificare." - exemple.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Chiar este nevoie sa exemplific? Pana la urma chiar videoclipul ce apare in intrebare este o dovada.
Un exemplu mai oficial ar fi: 1. ) Evolutia este falsa, Dumnezeu a creat tot.
Aici religia anuleaza una din principalele teorii ale biologiei aducand in schimb o afirmatie nefondata.
etc, etc, etc.
Sunt o gramada de exemple. Dumnezeu a amestecat limbile, a creat pamantul, oceanele.

Un ultim exemplu:
La geografie de exemplu, este trecuta in programa si putina cosmologie. Nu mai stiu in ce clase, oricum stiu ca este. unul din lucrurile care se invata este ca Terra are 4, 6 miliarde de ani.
La religie Terra are doar 6000 de ani.
Geografie -4, 6 mld ani.
Religie - 6000 ani.
CONTRADICTIE.

| martzian a răspuns (pentru Inferno):

Eu vorbeam de legile fizicii, tu o intorci ca la Craiova si nu raspunzi la obiect. E ok, pentru ca stiam cu totii ca nu exista un raspuns, nu-i asa? E usor sa acuzam "religia" - ca aceasta nu poate explica un Dumnezeu supranatural, desi o face mai concret decat evolutia explica fenomenele incepatoare ale Universului.

"CONTRADICTIE." - Corect. Fa calculul populatiei si vezi cate cadavre ar fi trebuit sa fie pana acum la atatea miliarde de ani si, mai ales, cam care ar trebui sa fie populatia la acest moment. Am mai prezentat eu argumentul in trecut - cauta-l in raspunsurile mele daca nu il stii. Pentru ca evolutionistii ridica din umeri la argumentul asta, la fel ca la multe altele. T-rex e doar o dovada a faptului ca pamantul nu este atat de batran pe cat se crede... Ii invatam pe copii un basm ce nu poate fi probat - o presupunere.

"Aici religia anuleaza una din principalele teorii ale biologiei aducand in schimb o afirmatie nefondata." - Vorbesti de teoria evolutiei? Este la randu-i neverificabila in esenta ei.

| Inferno a răspuns (pentru martzian):

Aha,legile fizicii. Atunci cand cand un om vorbeste cu un tufisvorbitor in flacari nu sunt incalcate legile fizicii?
Atunci cand intr-o arca incape cate o pereche din fiecare animal existent pe Terra nu sunt incalcate legile fizicii? Unde incape toata materia aceia? Sau mai nou poti introduce un elefant intr-o sticla de plastic? si poate nu stiam eu.
Vrei sa spui ca in Biblie nu sunt incalcate legile fizicii? Toate acele minuni nu sfideaza realitatea? Cum poate sa calatoreasca Lucifer pe un fulger? Am scris ce mi-a trecut prin cap, si poate nu sunt cele mai bune exemple. Dar Biblia este plina de lucruri magice.
SI care ma rog este explicatia? Dumnezeu poate face orice? Asta este explicatia? Si de ce poate face orice? Pentru ca este omnipotent? SI de ce este omnipotent? Pentru ca asa scrie in Biblie?
Toate aceste raspunsuri superficiale nu sunt in realitate decat praf in ochi.
Am scris despre Terra si despre varsta sa doar de amuzament, am vrut sa scriu o aberatie Biblica pe care eram convins ca nu o accepti. Ma si gandeam ca ai sa o pui pe seama interpretarii gresite.
este adevarat, numarul cadavrelor trebuia sa fie mai mare, numai ca un cadavru este mai nestatornic din fire, mai pleaca, mai vine. Stii cum sunt ele. Am auzit ca unele se mai si descompun disparand cu desavarsire.
Dar desigur Pamantul are doar 600 de ani, este SINGURA planeta care are o varsta atat de mica. Soarele are miliarde de ani, alte planete au tot miliarde de ani, numai Pamantul are 600.
Nici nu stiu cum s-a format carbunele in 600 de ani? Sau si aici este ceva gresit.
Exista copaci ce au o varsta de peste 9000 de ani, si tu-mi spui ca varsta Terrei este de 6000? Poate poti contesta rezultatele obtinute in urma datarii cu carbon, da in nici un caz, si subliniez in niciun caz, nu poti nega varsta unui organism viu.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu nu stiu cati dintre voi, aparatorii, ati citit macar o singura data un manual de religie. Macar asa...din curiozitate!
Clasele I-IV, de exemplu. Copilasii aceia se tem de Dumnezeu. Sunt invatati sa le fie teama. Dumnezeu este prezentat mai degraba ca un monstru, de care trebuie sa ai frica!
Ce raspunsuri ii dai tu, ca parinte, acelui copil, indiferent daca esti ateu sau crestin? Ce ii spui ca sa il linistesti? Cum ii explici ca Doamne-doamne nu e chiar asa. Trebuie sa faci o alta ora de religie acasa, tu si copilasul. Abia atunci realizezi ca cine a bagat religie in scoli, a fost un dobitoc! Nu mai vorbesc de profesori sau preotii care predau...Tot sistemul e la pamant!

http://www.evz.ro/......94291.html

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

"Chiar din clasa I, copiii care parcurg manualul „Religie. Cultul ortodox", realizat de Editura „Sf. Mina" din Iaşi, află că „fapte rele" sunt, printre altele: „Să nu-ţi faci cruce trecând în faţa unei biserici, să te urci în copaci, să dormi duminica până la ora zece dimineaţa, să te joci cu mingea în clasă sau pe stradă". Asemenea fapte ar urma să primească, în viziunea autorilor manualului, „pedeapsa divină" - „te calcă maşina". În acelaşi manual sunt prezentate imagini cu copii pedepsiţi: apare o secvenţă cu o fetiţă care se joacă şi consecinţa acestei fapte: fetiţa este la pat, sub observaţia medicului."

Ce tâmpenie! Îi defectează de mici.

Eu una, nu înţeleg deloc la ce bună e această "materie", de ce nu poate fi înlocuită cu etică (dacă îi vrem pe copii cât mai morali) şi mai ales de ce ar trebui să se predea 13 ani de zile, încă din clasa pregătitoare, când mintea e fragilă şi ca un burete.
Ar fi fost mai mult decât suficient un an-doi prin liceu, când tinerii au deja discernământ şi judecă singuri. Strict pentru cultura lor generală. Ceea ce se face acum este îndoctrinare/convertire pură, spre folosul politicienilor şi popilor, care încep să-i dreseze şi să-i manipuleze de mici.

NOname
| NOname explică:

O pagină care arată foarte bine absurdul în care trăim:
https://www.facebook.com/OFCR.Romania

"Opriți finanţarea cultelor religioase".

Răspuns utilizator avertizat
| NOname explică (pentru SaveOurSouls):

Nu am văzut decât nişte speculaţii, insulte, fuga de probleme reale, discriminare şi încercarea de înjosire şi intimidare...dar oricum, mersi pentru răspuns, SaveOurSouls...

Este ciudat că ţi-ai permis să mă acuzi de ură, nepăsare, silă de viaţă, răutate (chipurile "ca toţi ateii"), în timp ce tu te grăbeşti să judeci şi să jigneşti nişte oameni pe care nu-i cunoşti, doar în funcţie de preferinţele lor religioase şi părerea ta pur subiectivă. Asta nu e ură (una ilogică)?

Şi apropo, în primul rând, nu era vorba despre ateism aici sau credinţele personale ale oamenilor (fiecare are dreptul să creadă în ce vrea), ci despre problemele reale ale statului român, din care se întâmplă să facă parte atât credincioşii (din "n" culte religioase), cât şi agnosticii, deiştii, panteiştii, ateii...(şi toţi, cel puţin teoretic, au drepturi egale; nu e unul mai cu moţ ca să-i pună pe ceilalţi să-i finanţeze cultul religios şi să-i sponsorizeze plăcerile), iar în al doilea rând, nu mă mai eticheta, te rog, în necunoştinţa de cauză, cum nici eu nu te-am făcut musulmană sau satanistă fără să am habar care sunt preferinţele tale religioase. Mulţumesc.

Îmi pare rău că în loc să dai un răspuns frumos, argumentat, ai preferat să deviezi şi să-l transformi într-un atac la persoană, căci în ciuda faptului că eşti foarte pasionată de propaganda creştină (ceea ce nu mi-e tocmai pe plac), aveam o părere bună despre tine, iar pe mine una, mă întristează când oamenii care mi se păreau de treabă mă obligă să-mi schimb părerea despre ei.
...dar nu-i bai, o s-o punem pe seama asteniei de primăvară întârziate. Zi bună.

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Eu si daca eram credincioasa, ma simteam jignita si m-as fi revoltat oricum, fata de ceea ce studiaza copilul meu la scoala, la ora de religie!
M-as fi revoltat si daca era la gradinita:
http://3.bp.blogspot.com/......%2B137.jpg
Nu te gandi, ca s-a trezit Noname sa vorbeasca degeaba! Suntem mai multi, din fericire:

http://www.asur.ro/noutati/manualele-scolare-indoctrinare

Răspuns utilizator avertizat
| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Încă un sărit în rândurile "profesorilor de religie", Teofil Creangă, ai auzit?

"Fanaticii religioşi, demenţii, în opinia mea, sunt un pericol public şi ar trebui internaţi sau măcar izolaţi de societate, nu trimişi să predea copiilor şi să-i sperie cu idei cretine (ca în cazul acestui Teofil Creangă).

Sunt responsabili, după părerea mea, şi cei care evaluează astfel de specimene şi nu văd nimic în neregulă la ei şi la faptul că au acces la minţile copiilor.

http://video.monitorulsv.ro/play/3EC86D1B129988F658EC

http://www.monitorulsv.ro/......asca-satul

...şi trist e că nu e singurul fanatic religios cu idei bolnave (pleonasm) din sistemul de învăţământ românesc. E plin de ciudaţi ridicaţi la rangul de profesori.

http://www.tpu.ro/......re-aceste/

Parcă nu era suficient că programul şcolar e praf, iar în loc de religie se predă ortodoxie. Acum mai trimit şi fanaticii scăpaţi de sub control să o predea."

http://www.tpu.ro/......inta-spre/

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru NOname):

Nu am stiut! Multumesc pentru link-uri. Nu inteleg de ce nimeni nu ia masuri? Intr-adevar parintii sunt revoltati...si?
Asta trebuia eliminat din invatamant in secunda 2...impreuna cu directorul scolii, daca nu e in stare sa se autosesizeze...
Stii ca am mai discutat, eu imi las fetita sa studieze religia, insa pana la un punct! Fara profesori gen Teofil Creanga...pai muream cu el strangandu-l de gat...mama lui de fanatic!

| NOname explică (pentru мιнαɛℓα36):

Măcar ASUR (Asociaţia Secular-Umanistă din România) ia atitudine.

"ÎNDOCTRINARE RELIGIOASĂ în şcoli. PROFESORII FANATICI, reclamaţi la Ministerul Educaţiei.

Anchete în şcoli, în cazul profesorilor de religie fanatici, asta cere o asociaţie după ce trei dascăli au fost descoperiţi că îi pun pe elevi să citească acatiste în timpul orelor sau că le vorbesc despre păcatele sexului şi avortului. Mai mult, profesorii le-au cerut elevilor să-i dispreţuiască pe cei care nu sunt ortodocşi.

Asociaţia Secular-Umanistă din România (ASUR) solicită Ministerului Educaţiei să demareze de urgenţă anchete în cazurile de îndoctrinare religioasă în şcoli, potrivit România TV.

Asociaţia face referire la învăţătorul de la şcoala gimnazială din localitatea Botoşana, judeţul Suceava, care predică elevilor despre păcatul avortului şi îi învaţă să nu respecte persoanele de alte religii. "Conform declarațiilor celor implicați, cadrul didactic în cauză le vorbește insistent copiilor de "diavol, vrăji, avorturi, exorcizări şi alte lucruri de care ei se sperie. […] În timpul orelor îi obligă să citească acatiste, iar dacă pe elevi îi doare capul, îi trimite în ultima bancă, dându-le rugăciuni de citit"", potrivit celor de la Asociaţia Secular-Umanistă din România.

De asemenea, ONG-ul semnalează cazul unui profesor din Galaţi, care le vorbeşte copiilor despre Judecata de Apoi, Iad şi Satana.

"Ne-a fost semnalată o situație deosebit de gravă la Școala Nr. 29 Sf. Ana din Galați. Aici, unul dintre profesorii de istorie manifestă o atitudine fundamentalist ortodoxă, intolerantă și discriminatoare. Perorațiile despre Judecata de Apoi, Iad, Adam și Eva sau Satana par să ocupe cea mai mare parte a orelor de istorie, iar subiecte precum avortul sau "scientismul" sunt abordate frecvent la clasă", informează asociaţia.

La Iaşi, un alt profesor şi-a afirmat în timpul orelor dispreţul total pentru atei şi pentru persoanele de altă religie decât cea ortodoxă.

Asociaţia Secular-Umanistă din România susţine că Ministerul Eduacţiei se face vinovat de toate aceste situaţii şi că instituţia ar trebui să elaboreze politici educaţionale pentru prevenirea cazurilor de acest gen.

"Prin pasivitatea de care dă dovadă, Ministerul Educației se face direct vinovat de actuala situație. Îndoctrinarea religioasă este un fenomen prezent de multă vreme în școli și nu se limitează la orele de religie. La limba română se învață rugăciuni, la muzică se ascultă cântece religioase. Chiar și cărțile de Istorie sau Biologie se transformă uneori în instrumente de promovare a "dreptei credințe", pline de citate din Biblie și interpretări în cheie religioasă. Mai mult, profesorii de religie, chiar si atunci când agresează fizic elevii, par a se bucura de imunitate", a declarat Toma Pătraşcu, vicepreşedinte ASUR."

http://www.rtv.net/......80578.html

NOname
| NOname explică:

Http://www.tpu.ro/......la-scoala/

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/uYQuvwQ4y-k

NOname
| NOname explică:

Un material argumentativ foarte bun, care explică foarte civilizat şi pe înţelesul tuturor poziţia adultă pe care ar trebui să o aibă oamenii vis-a-vis de religie şi efectele pe care le are îndoctrinarea religioasă asupra copiilor:
http://youtu.be/8Eam-z1bwrk

NOname
| NOname explică:

Nu mai virusaţi copiii, căci de acolo ni se trag toate.
http://youtu.be/Hs7CfjmDTgA

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/VTHhXbC.png

"Biblia promovează sau tolerează: crima, genocidul, infanticidul, misoginismul, homofobia, incestul, sclavia...
Vrei Biblia ca obiect de studiu pentru copilul tău?"

NOname
| NOname explică:

Deşi suntem în secolul XXI, mulţi oameni, copii încă mai sunt persecutaţi ca în Evul Mediu.

http://www.tpu.ro/......imgur-com/

NOname
| NOname explică:

Http://youtu.be/nZ0PdrMzYV4

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/C3J2wuL.png

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/QyjQT2G.png
De ce?!

NOname
| NOname explică:

Cu aşa profesori... direct în Evul Mediu cu noi!

http://www.tpu.ro/......la-mana_2/

NOname
| NOname explică:

Înclinaţia preoţilor spre pedofelie este bine cunoscută deja (sau înclinaţia pedofililor spre preoţie).
http://stirileprotv.ro/......_embed.php

Cum pot fi luaţi drept exemplu de moralitate şi lăsaţi în preajma copiilor?

NOname
| NOname explică:

"PROFESORUL DE RELIGIE CĂTRE ELEV:

"Eşti purtătorul celui mai mare păcat: ateismul! Mă voi ruga pentru tine"

"Să ceri argumente la ora de religie devine chiar un păcat. Ora de religie este practic un monolog"

Înjosit în faţa clasei.

"Mi s-a atras atenţia că sunt purtător al celui mai grav păcat pentru o persoană, ateismul. Profesorul mi-a spus chiar că se va ruga pentru mine, în speranţa că îmi va veni mintea la cap şi mă voi îndrepta", ne spune el."

- http://www.evz.ro/......46101.html

- http://i.imgur.com/KQgx6w9.png
- http://i.imgur.com/JcSeL9d.png

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Tu faci o greseala enorma si anume asemeni ideologia religioasa cu practica religioasa. Tu in loc sa acuzi oamenii pentru ce fac, dai vina pe religie. Religia este aplicata in modul acesta strict din cauza oamenilor si a lacomiei/prostiei lor. Eu nu cred ca vei gasi in Biblie (sau orice alta carte sfanta, indiferent de religie) citate sau pilde care sa sustina ceea ce se intampla.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Aproape tot ce ai scris mai sus face parte din vechiul testament, nicidecum din noul testament.
Parca urai sa fii etichetata dar tu etichetezi la fel toti crestinii insultandu-le religia si inducand in eroare prin citate false, rastalmacite sau ''abrogate''. Data viitoare cand vii cu citate ''crestine'' sa contesti ceea ce zice cineva fa un efort si pozeaza biblia (daca aia asa ceva in casa) nu mai tranti toate sursele neoficiale si gresite de pe net.
Sa ai o zi frumoasa happy

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Scuteşte-mă, te rog. Nu am timp de pierdut cu citate, speculaţii şi fanatismele tale.

De când Vechiul Testament nu mai face parte din Biblie?
Când un citat vă convine, Vechiul Testament e bun, când nu, vă lepădaţi el în lipsa de argumente.

Apropo, poţi demonstra că ceva din Noul Testament a rămas conform originalului? (Nu de alta, dar citarea din el ar fi inutilă.)

http://www.tpu.ro/......erican-al/

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Eu nu dau niciun citat din vechiul testament si nici nu cred in el, intrucat a fost scris de oameni, inainte de Hristos. Orice crestin autentic ar trebui sa faca la fel. Cum sa fie scos din Biblie? E ca si cum ai scoate razboaiele mondiale din cartea de istorie (chiar daca nu sunt lucruri cu care trebuie sa te mandresti ele au existat)
Multe lucruri nu pot fi demonstrate, dar credem in ele. Nici macar unele ramuri ale medicinei sau fizicii nu pot fi demonstrate dar credem in ele pentru ca au efectwinking

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Nici în glumă nu compara medicina şi ştiinţa cu basmele biblice.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru NOname):

Si uite ca, indiferent ca vor unii sau nu, exista ramuri ale stiintelor (printre care enumeram fizica, biologie si chiar si medicina) la fel de demonstrabile ca ''basmele biblice'' dar care in mod surprinzator exista si sunt chiar eficiente.

| NOname explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

...în opinia ta.

NOname
| NOname explică:

Stop Validating Ignorance!
http://youtu.be/OYW7EPfIfnE

NOname
| NOname explică:

Creştinism şi Cultură.
Diferenţe, consecinţe şi câteva lecţii elementare, ce ţin de ştiinţă:

http://morometia.ro/......e-cultura/

NOname
| NOname explică:

Apropo de îndoctrinare ortodoxă în şcoli:
http://www.revista22.ro/......26246.html

Profesorul de istorie, care la orele sale îndoctrinează copiii cu prostii religioase, anti-ştiinţifice:
http://www.trilulilu.ro/......-religie-2

Norocul nostru că măcar nu a decis să candideze la preşedinţie...că la cât de prost e românul de rând, l-ar vota. :))

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......842138704/

NOname
| NOname explică:

Https://www.facebook.com/......2252137263 :))

NOname
| NOname explică:

Http://adevarul.ro/......index.html

NOname
| NOname explică:

Http://i.imgur.com/C7Farhb.jpg

NOname
| NOname explică:

"Învățământul din România are mai multe în comun cu Orientul Mijlociu, decât cu Europa. Începând cu 2008, Teoria Evoluției a fost scoasă din programa școlară. Bazele biologiei moderne au fost șterse dintr-o mișcare de către fostul ministru Hărdău."

https://www.facebook.com/......362174523/

"Teoria lui Darwin a fost scoasa din programa elevilor romani.

Un ordin semnat in anul 2006, de catre fostul ministru al educatiei, Mihail Hardau, a scos din programa scolara teoria lui Darwin, pe motiv ca elevii ar avea prea multe de invatat.

Ordinul a intrat in vigoare abia de anul acesta, iar unul dintre ONG-uri a declansat o ampla campanie pentru reintroducerea in manuale a acestei teorii.
Liderii organizatiei ii acuza pe specialistii din Educatie ca incalca dreptul elevilor la cunoastere, in timp ce "Biserica Ortodoxa Romana" sustine ca teoria lui Darwin este oricum depasita si se poate renunta la ea.
Organizatia a fost surprinsa de rezultatul unui studiu guvernamental de la sfarsitul anului trecut, conform caruia doar 14% dintre elevii romani din clasele VII-XII au auzit de teoria evolutiei, iar cei mai multi stiu doar de varianta Adam si Eva.

In speranta unei solutionari rapide a cazului, cei care militeaza pentru liberatatea constiintei vor depune la Ministerul Educatiei o scrisoare prin care cer reintroducerea teoriei lui Darwin in liceu, iar daca nici asa nu vor reusi sa rezolve ceva, acestia ameninta cu proteste de strada."