NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Este salarizarea reprezentanţilor cultelor din bugetul de stat un lucru util pentru societate?
"Președintele României are 8.771 de lei salariu, iar al doilea cel mai bine plătit dintre bugetari este patriarhul Daniel, cu un salariu 8.027 de lei. Totuși, al doilea om în stat este președintele senatului.
"România este un stat secular ce nu are o religie de stat", dar plătim salariile preafericiților. Preafericiților ortodocși, că dacă nu facem și o discriminare, parcă nu suntem destul de ipocriți. Şi pentru ce îi plătim? Pentru LUX!"
http://www.realitatea.net/......22033.html
"Patriarhul Daniel poartă haine şi cruci de 25.000 de lei. Înalt Prea Sfinţiţii din ţară au veşminte cu fir de aur."
http://bit.ly/Y3g1Cm
Unde e dreptatea, imparţialitatea statului, care se declară a fi unul secular ce nu are o religie de stat? Tot sistemul e defect şi corupt! De ce banii - care nu sunt nelimitaţi şi mergând într-un loc (biserica, salariile miilor de popi), nu ajung în altul - nu merg acolo unde sunt cu adevărat utili şi necesari (şcoli, spitale, grădiniţe, case de copii, azile de bătrâni, maternităţi, adăposturi, protecţia mediului...)?
- http://i.imgur.com/6Pc4082.png
- http://i.imgur.com/gzk7oXq.png
- http://i.imgur.com/6950nIc.png
- http://i.imgur.com/drQbdY9.png
- http://i.imgur.com/xyO98vN.png
- http://i.imgur.com/I9z1a5c.png
- http://i.imgur.com/3NprBwc.png
De ce majoritatea preoţilor nu respectă ceea ce propovăduiesc, "Nu vă adunaţi comori pe Pământ!", ci se scaldă ostentativ în opulenţa nesimţită...şi tot cer, în timp ce majoritatea populaţiei trăieşte în sărăcie şi îşi pune toate speranţele în Biserica, care a devenit mai mult o afacere, o bancă personală a popilor (care, de prea mult bine, nu mai ştiu ce să facă cu bani şi tot construiesc inutilităţi)?
- http://i.imgur.com/QXhgALy.png
Corect, din punctul meu de vedere şi al Bibliei, după care chipurile se ghidează aceşti oameni, ar fi să pună la dispoziţia oamenilor averile strânse de-a lungul timpului tot datorită oamenilor, nu să-i tot strângă şi să ceară alţi bani, asemenea unor paraziţi lacomi ce trăiesc pe spinarea societăţii.
...dar ar fi trebuit să fie cu adevărat creştini ca să se întâmple asta:
- http://i.imgur.com/8Y5WaxM.png
Ce se întamplă de fapt:
- http://i.imgur.com/ATAqbGg.png
- http://i.imgur.com/OQFi3gI.png
- http://i.imgur.com/JDAYOlF.png
- http://i.imgur.com/PMKwEVt.jpg
- http://videonews.antena3.ro/......ajuta.html
- http://www.trilulilu.ro/......ere-inflor
Nu vi se pare nimic în neregulă? Până când vom fi luaţi de fraieri şi ne vom lăsa călcaţi în picioare? Cine să ne facă dreptate, dacă nu noi? Cred că trebuie luată atitudine, indiferent de convingerile noastre religioase, căci dacă nu ne arătăm nemulţumirile şi plecăm capul în faţa nedreptăţilor, nici nu se va schimba nimic...în bine. Voi, personal, ca oameni, ca cetăţeni, ca părinţi sau viitori părinţi, doriţi o schimbare, doriţi o viaţă mai bună pentru voi şi cei dragi?
P.S. Rog preoţii, politicienii (care se simt) şi susţinătorii înfocaţi ai acestora să-mi respecte dreptul la opinie şi liberă exprimare şi să nu-mi raporteze întrebarea. Mulţumesc.

562 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

O să las aici şi alte câteva opinii ale oamenilor legate de acest subiect:

"Cateva explicatii simple:
1. Cine intrerupe drenarea banilor de la Buget in buzunarele umflatilor cu sutane, pierde sprijinul popimii. Nu ca politicienii ar fi oameni cu frica lui Dumnezeu; e doar un calcul electoral, dar de platit, plateste prostimea (contribuabilii de rand).
2. Sa ai o biserica in administrare e un fel de vaca de muls. Preotii cu vocatie sunt rari, majoritatea sunt baietei lenesi de mici, impinsi de la spate de mamicile lor sa aiba o "profesie" usoara si fara riscuri, de pe urma careia sa castige sume mari fara prea mult efort sau responsabilitate. Acestea sunt la concurenta cu cazinourile (alta afacere profitabila) cand vine vorba de inaugurari.
3. Consider ca Dumnezeu n-are nevoie de ajutoare si bani in relatia cu credinciosii. Un popa e un fel de parcagiu: nu ai nevoie de el, nu iti ofera nimic, dar totusi se tine scai de tine si incearca din rasputeri sa te vrajesca pentru a-ti lua banii.
4. In trecut se sacrificau animale in numele credintei pentru a-l imbuna pe Dumnezeu in caz de epidemii, seceta, inundatii sau alte evenimente. Azi se sacrifica doar banii. Ca o concluzie, cotizam in continuare pentru sperante desarte.
5. Daca ar fi optionala cotizatia la parohie, s-ar vedea cu adevarat cati vor sa dea bani popilor. Asa sa dai bani din buzunarul altuia e usor, dar cand scoti din buzunarul propriu incepi sa te gandesti de mai multe ori inainte de-a o face. Romanii sunt fatarnici; si nu doar in relatia cu Biserica. Donatiile trebuie sa fie meritate de culte, nu oferite orbeste unor derbedei si trantori."

"Biserica să fie plătită din banii unuia inteligent ca tine (pentru Mazăre) și nu din banii tuturor. Eu am o profesie liberală și-mi platesc impozitele pentru învățămînt și sănătate. În timp ce profesorii mor de foame, iar doctorii sînt arestați fiindcă sînt constrînși să ia mită, popii huzuresc. În Romania sint mai bine de 18.000 de biserici și mai puțin de 9.000 de școli. LA MUNCĂ PUTUROȘILOR!"

"Cernea are dreptate,de ce mama dracului să-i îmbuibăm pe popii ăştia care oricum sunt full de lovele şi de averi."

"Biserica sa revina la menirea ei de pastorirea sufleteasca si nu numai,a enoriasilor, nu sa se imbuibe si sa sfideze bunul simt cu :masini de lux, ceasuri scumpe, constructii; intr-un cuvant AFACERI GRASE! Mint poporul mai des decat clipesc, s-au transformat in SRL.Sunt,am mai scris, ZARAFII la Templu; IISUS i-a alungat; asa ar trebui sa facem si noi, sa ramana doar cei care au vocatie si omenie."

"Biserica sa fie sponsorizata de cine vrea, nu din bugetul public."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Off,aproape de fiecare dată când văd câte un preot îmi vine rău.Alții nu au ce pune pe masă... iar ei au cupole poleite cu aur, mașini, vile, etc. Unde-s acum țiganii? :))
Asta e cea mai dramatică imagine http://i.imgur.com/JDAYOlF.png
"Până când vom fi luaţi de fraieri şi ne vom lăsa călcaţi în picioare?"O să fim luați de fraieri în continuare dacă nu luăm atitudine.Cu siguranță așa va fi și-n următorii 3-4 ani.

| relian a răspuns (pentru NOname):

Da ai dreptate dar chestia asta este ceva mai complicate.Eu nu sint de accord doar cu retragerea sustinerii statului catre biserica.Nu merge asa.Biserica asta a cui este pina la urma? Eu nu vreau sa lasam ceva biserici moca.Fiecare om cetatean are dreptul la o particica din fiecare biserica cladire, teren, manastire si cimitir.Cum sa lasam asa cuiva moca ceva? Vine biserica si spune ca nu stiu ce leau fost confiscate.Din a cui bani sau facut alea? Pe spatele taranilor care munceau moca fortat pentru ei pentru boieri si biserica.Acum ce vor, doresc retrocedare? Asa ceva nu se poate.Biserica apartine statului ca urmare trebuie vinduta si ei daca doresc nau decit sa scoata banii strinsi la saltea aurul si ce mai au. Iara mazare si restul si Becali pai ce astia sint considerati oameni? Becali asta este deja la inchisoare, unde este Dzeul lui de ce nu la aparat? Vai de mama lui.Deci tipul asta Cernea probabil na spus tot pentru ca vorba alora poate il linsau acolo in parlament daca amintea de privatizare bisericii.El a vrut so ia asa usurel dar nu merge asa, chestia asta trebuie facuta asa brusc peste noapte sa ii ia pe toti prin surprindere mai ales pe preoti. Daca stam sai chemam la discutii la povesti astia sint in stare sa incite lumea la rascoala, baga cine stie ce minciuni in capul omului si face sa se omoare uni pe alti.Omeni astia nu inteleg cei aia religie, nu inteleg cei ala Dzeu, amesteca aceste doua chestii fara sa stie cu ce se maninca.Cum adica sa iti fie frica de Dzeu? Pai daca nu faci nimic rau nu vad ce ar putea sa iti faca Dzeu.Le este frica alora care fura la banditi, de aia si zic cas cu frica de DZeu.Mazare asta probabil va fi urmatorul pe lista inchisorii.Cum este posibil sa fii primar sau ce este el sin politica si sa apari la Tv sau pe unde mai apar ei si sa vorbeasca in halul asta ca la mahala.Pai nu-i de mirare de ce tara merge asa de "bine" cu astfel de oameni dupa cum observi nu prea ai ce discuta.Sa vii si sa spui cai rupi picioarele daca il prinzi nu stiu pe unde asta numai in Romania mai auzi si vezi astfel de chestii.Dar daca respectivul se numeste Mazare ce sa mai vorbim mai mult.Mazare asta e nume de leguma deci sa ne asteptam la ce? Ca mazarea are minte multa? De Becali nu avem ce discuta ca il stie toata tara cine este si cit stie.Problema grava este ca acesti oameni au ajuns in parlamentu Europei. Oare Europa nu studiaza cine sint oamenii din parlamentul lor? Sa ajunga un cioban europarlamentar asa ceva este de plins.Hai ca esti cioban nu-i nimic dar el este cioban si ca inteligenta, deci el nu avea ce cauta acolo. Apoi cintareti de muzica populara care habar nau pe ce lume sint, aia trebuiau sa ramina la meseria lor nu sa li se dea sa roada si ei un os sa mai cistige un ban.Noi avem nevoie de reprezentanti seriosi si care stiu ce cauta acolo, nu hai si eu de la Durau berbecul lui Dzeu m-am trezit in parlamentul Europei.Cascadori risului pe bune.Si de fapt ce vedem la parlamentul europei sau avem noi acolo cam astia sint si cei care ne conduc in interiorul tari.Nu stiu cei de facut, poate oamenii sa se trezeasca sa ii faca cineva sa inteleaga cum stau lucrurile, nu stiu pentru ca lumea desi vede ca nu are ce minca ii voteaza tot pe ei.Cred ca ar fi bine sa schimbam ceva la constitutie ca cei alesi sa aiba contract si daca nu respecta ce li se da de facut sau ce ei spun car face prin lege sa fie eliminati schimbati.Sa fie ceva ca la o firma, esti bun, faci treaba stai, nu esti bun afara, gasim altu capabil.Si de abia dupa ce lucrurile intra in normal sa revenim.Este si asta o idee.Am uitat sa specific referitor la biserici pe linga ce am spus mai sint si cimitirele care si alea trebuie vindute, privatizate.Deci o posibila actiune ar fi sa se infiltreze oameni ca Cernea in aceste partide aflate la putere si asa usor usor sa se adune si cind or fi suficienti de multi atunci sa se ridice la suprafata si sa faca ce trebuie facut.Chestia asta trebuie facuta pe muteste, fara sa stie nimeni cine esti ce intentii ai.Altfel nu vad cum sa ajungi acolo unde se iau decizii.Asa de unul singur Cernea nu are nici o sansa.Cea facut el a facut rau, este singur si a iesit in fata ca oaia intre lupi.Acum deja stiu cu cine au dea face, stiu ca el este singur si o sal marginalizeze usor usor pina or sal dea jos.El trebuia sa mai astepte sa mai caute colaboratori, dar oameni ca si el nu din stia flutura vint ca mazare si becali.E cam greu avind in vedere ca oameni cinstiti nu merg in partide, insa trebuiesc racolati, cumva facuta o grupare din asta secreta sau ceva de genul asta care sa se ajute, sa-i ajute pe cei cinstiti sa ajunga acolo unde trebuie.Se poate dar trebuie timp si cineva care sa aiba initiativa asta.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

"O să fim luați de fraieri în continuare dacă nu luăm atitudine."

Aşa e, GroanθfwinD.
Numai problema majorităţii este tocmai deficit de atitudine, care li s-a împlântat în personalitate de mici.

Idei avem, dar nu avem cine să le pună în practică, pentru că minoritatea care s-a mai trezit este dominată şi discriminată de majoritatea care încă doarme. Dar poate, poate... Dacă nu astăzi, mâine, dacă nu mâine, poimâine...dar tot va fi cândva o deşteptare colectivă, nu transă, ca acum.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Ai dreptate.

La capitolul religie, preoți și biserici, cei mai bătuți în cap sunt cei de vârsta a doua și bătrânii (dar nu generalizez). Vom vedea pe viitor ce se va întâmpla.

NOname
| NOname explică (pentru relian):

Perfect de acord, Relian. Proprietăţile Bisericii (aici includ toate terenurile, toate instituţiile, toate clădirile, tot ce s-a confiscat de la oameni şi a fost dăruit lor de către soaţa-politică sau obţinut prin înşelăciune) sunt de fapt proprietăţile oamenilor, a tuturor şi normal ar fi să li se returneze.

Însă, personal, pentru început, aş fi mulţumită dacă măcar s-ar stopa finanţarea de către stat a cultelor religioase de acum încolo. Acesta ar fi primul pas important, esenţial în această problemă - ruperea cordonului ombilical între Guvern şi Biserică, să nu mai paraziteze (în halul ăsta).

"...chestia asta trebuie facuta asa brusc peste noapte sa ii ia pe toti prin surprindere mai ales pe preoti. Daca stam sa-i chemam la discutii la povesti astia sint in stare sa incite lumea la rascoala, baga cine stie ce minciuni in capul omului si face sa se omoare unii pe altii."

Şi aici ai mare dreptate. Ei influenţează opinia publică şi manipulează masele în ce direcţie vor (altfel cum ar obţine politicienii voturile?) şi pot face (ceea ce fac şi acum) orice fel de speculaţii, ca să obţină rezultatul dorit. Sunt maeştri în aşa ceva. Iar unui om cu puţină şcoală nici nu-i trebuie prea mult, îl convingi în două-trei cuvinte, condiţia e ca unul dintre ele să fie "Dumnezeu" şi sa vină din gura unui preot(/pastor).

Cât despre Cernea, cred că este mai mult pozitivă ieşirea lui în lumina reflectoarelor şi luarea atitudinii, căci a fost un fel de deschizător de drumuri, chiar dacă, într-adevăr, a încasat toate criticile, loviturile şi răbufnirile fanaticilor furioşi, dar la cum îl văd, nu cred că este un lucru care îl intimidează, din contră (ştia din start ce-l aşteaptă), şi are respectul meu pentru asta. M-am săturat de fricoşi.

Dar cum Cernea a dat deja startul, cred că de acum încolo se va deştepta şi lumea şi îşi va cere drepturile, se vor împăca şi revoltaţii religioşi cu ideea şi vor răsări tot mai mulţi ca Cernea, care îi vor urma paşii, căci au văzut că de la dezvăluirea adevărurilor şi lupta pentru dreptate nu se moare, că omul are susţinători care îi împărtăşesc ideologia şi intenţiile, iar pentru binele comun chiar merită efortul si toate înjurăturile si ameninţările demenţilor.

Mai mult de atât, cred că şi o mare parte dintre parlamentari care i se opun acum - mai mult din teamă pentru siguranţa proprie (să nu fie daţi afară din partid) - când se vor mai aşeza lucrurile şi oamenii se vor mai deschide la minte, atunci şi ei îşi vor reconsidera poziţia şi vor face ceea ce este bine şi drept, urmând exemplul lui Cernea (unii poate pentru imagine, alţii pentru binele poporului, dar rezultatul final este cel care contează până la urmă). Sper să mai arunce câte-un ochi şi pe-aici, să vadă ce se vrea de fapt de la ei şi că este ok să susţii idei democratice de bun simţ într-o ţară democratică.

Îţi mulţumesc foarte mult, Relian, pentru implicare, seriozitate şi idei proaspete şi de calitate. A fost o placere să le dezbat.

| WQTS a răspuns (pentru NOname):

Si eu te iubesc!
Ca tot m-ai pus pe ganduri, cu ce nu esti de acord?
Apropo, vezi ca si Remus Cernea e idiot. Pe buna dreptate.
Cat despre religia in scoli, ea poate fi facultativa, adica daca vrei s-o faci, bine, daca nu, iar e bine. Dar trebuie istoria religiilor. Eu de ex voiam sa aflu mai mute despre budism, taoism, confucianism si samanism si ca sa vezi, trei dintre ele nu erau in programa.
E amuzant ca la auzul predarii istoriei religiei au sarit unii ca arsi si au spus ca nu se cade, ca Romania e ortodoxa, nu trebuie sa invatam religiile asiatice. Bullshit!
Pai hai sa nu mai citim nici autorii rusi, care sunt crema literaturii, cei mai bosii.
Nici muzica simfonica germana si italiana, nici pictura, arhitectura, filosofia altor tari nu artrebui sa ne intereseze.
Si ca sa extrapolam, nici istoria si geografia altor tari nu ar trebui sa stea in programa.
Alta problema: nu se face sport. Sau daca se face mai mult se freaca menta. Cluburile primesc putini bani, si mai e dihotomia sportiv, om fara creier - om de stiinta fara sport. Era o femeie, om de stiiinta care a luat argint in 2008.
De asemenea, elevii medaliati au putine optiuni in tara. Si alocatia ar trebui data dupa performantele scolare. Plus multe alte lucruri.
Singurul ministru cu coloana vertebrala din ultimii doua decenii a fost Funeriu.
Astia care nu au luat din prima bacul, pe cam cu ei.
Bici, bici si iar bici.

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

Dacă Cernea e un idiot, atunci ceilalţi cum mai sunt? Nu că n-ar fi loc de mai bine, dar măcar gândeşte raţional, nu e ahtiat după bani şi nu sare la înjurat şi rupt picioarele ca ceilalţi golani şi ciobani din parlament, cu minte cât un bob de mazăre.

Iar în privinţa învăţământului românesc cam ai dreptate. Nu e perfect nici pe departe.

| WQTS a răspuns (pentru NOname):

Nu am incredere in ecologisti, chiar daca sustin secularizarea bisericilor. In plus, e si pesedist. Alta ciuma.
Miss, cum sa gandesc irational? Pai asta ar insemna ca materia si antimateria sa se uneasca si sa se produca catastrofe.

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

E părerea ta, dar între a avea o părere şi a face o afirmaţie ("e idiot") e o mică-mare diferenţă.

| WQTS a răspuns (pentru NOname):

Sa moara gibilan daca tu ai avea incredere in acest om care s-a imprumutat la banca pentru a sustine partidul.

NOname
| NOname explică (pentru WQTS):

WQTS, eu nu-i cunosc intimităţile, nici din ce partid face momentan parte sau cu ce se ocupă acel partid şi nici nu mă interesează. Îl iau strict ca individ, iar gândirea lui mi se pare una sănătoasă, de viitor şi îmi este mai mult decât suficient ca să-l respect. Şi, de asemenea, e o părere.

| WQTS a răspuns (pentru NOname):

Parerile lui vizavi de religie in mare parte sunt acceptate si de mine, dar eu ma leg de tot, si faptul ca e pesedist cam taie orce urma de respect pentru om.

| fllu07 a răspuns (pentru V3ra):

Pai tu compari politica cu religia? Isus cati bani a primit pentru serviciul sau? el nu avea nici casa. sincer nu ii scuza pe popi, pentru ca uite care ar trebui sa fie atitudinea lor: "Păstoriţi turma lui Dumnezeu, care este în grija voastră, nu din constrângere, ci de bunăvoie; nici din iubire de câştig necinstit, ci cu înflăcărare; 3 nici ca unii care stăpânesc peste cei care sunt moştenirea lui Dumnezeu, ci devenind EXEMPLE pentru turmă" 1PETRU 5:2, 3

SUNT PREOTII EXEMPLE? Sau cand se uita la oameni vad doar niste saci de bai? ca in desene...

| fllu07 a răspuns (pentru Al99):

Da si pensia la un amarat care a muncit 40 de ani, ii 600 de lei. si scarba ala cu barba, sta toata ziua si ia 8.000 lei.

| fllu07 a răspuns (pentru M25M):

Stai linistit, in curand va veni si vremea aceea, ca politica sa atace religia falsa, sa o distruga si sa-i ia banii. Dumnezeu asa a hotarat. citeste te rog cu atentie apocalipsa 17.

| fllu07 a răspuns (pentru M25M):

NOname, sunt crestin, dar apartin unui cult care nu este un parazit in carca statului, ci este un cult care se sustine strict prin donatii benevole, fara taxa, cotizatii, zeciuieli, sau alte taxe inventate. acest cult (prefer sa nu ii dau numele aici pe site, eventual in privat) are o contabilitate exacta a banilor, care se strang, (cateva sute de lei/luna) chiar am privegiul sa fiu unul dintre contabilii ai acestui cult. mai mult pana si ultimul banut din ala mic galben, este contabilizat. fara absolut nici o exagerare. si ca sa iti raspund la intrebare, si eu sunt dezgustat, de ceea ce vad in ocolul ortodoxiei, si nu nu mai, mai ales, ca am avut la capatul blocului un popa, care se folosea de niste copii ca paravan pentru afaerile murdare. el a construit un asezamant social, si de cand a deschis asezamantul, schimba audiurile ca tiganii caii, si tras ditai vila, si este navetist la mare in Bulgaria. dar eu nu ma agit prea mult pe tema asta, desi sunt enorm de indignat. nu ma agit pentru ca daca inca nu sa intampalt nimic pana acum, inseamna ca nu a sosit timpul. Dumnezeu ia judecat deja, (apocalipsa 17) si in curand politica va ataca religia, o sa vezi, fii sigura ca nu mai dureaza mult) mai trebuie sa treaca un pic, si se rezolva, si ca fapt divers, nu sunt protestele solutia. http://www.jw.org/ro/publicatii/reviste/g201307/

NOname
| NOname explică:

Numai catedrale de milioane de euro, la cele peste 18.000 existente deja, ne mai lipseau. Fireşte, pe banii noştri.

http://www.tpu.ro/......ica-cat-a/

| Al99 a răspuns (pentru fllu07):

Exista o diferenta intre cei doi, nu crezi?
Fiecare are ce merita.

NOname
| NOname explică (pentru Al99):

Chiar că eşti nesimţit, Al99.
Cum, mama ei de viaţă, despre un om care a MUNCIT 40 de ani şi primeşte o pensie de 600 de lei şi despre un popă care a înşelat şi furat toată viaţa şi primeşte acum peste 8.000 de lei poţi să spui că primesc ceea ce merită?! Nu ţi-e ruşine?!

| sabin89 a răspuns:

Eu nu stiu cum zice fllu07 ca "nu protestele sunt solutia"? Pai cum altfel? Sa stam cu mâinile-n sân? Pică pară mălăiaţă?

NOname
| NOname explică (pentru sabin89):

...exact gândurile mele când i-am citit răspunsul.

Dacă nu protestând, atunci cum?
Tăcând şi înghiţind am văzut deja cât de bine ne-a mers. Ni s-au urcat de tot pe cap.

| Al99 a răspuns (pentru NOname):

Daca gasesti alti useri care sunt de acord cu tine, nu inseamna ca automat ai si dreptate.

| fllu07 a răspuns (pentru NOname):

Ok, protestam. rasturnam sistemul, sa presupunem ca vom reusi. cine va veni la conducere? cine isi asuma responsabilitatea asta? si in fond, tot oameni sunt daca ar veni altii, tot oameni manati de ambitii, egoism, ura, s.a.m.d
cand a fost reevolutia in '89 de ce au iesit oamenii in strada? pentru ca nu aveau mancare, conditii proaste de viata, si nu aveau libertate de exprimare. acum de ce ar fi protestele solutia? oamenii au mancare, au libertate de exprimare, au conditii net superioare celor din 87-89 ai secolului trecut. atunci de ce iasa oamenii in strada? simplu pentru ca vor altceva, si daca ar veni cineva si le-ar promite ca le va rezolva doleanta, le va da acel altceva, oamenii l-ar alege, dar apoi dupa un timp tot nemultumiti ar fi din cauza altor chestiuni. revin din nou la paralela cu anii de sfarsit ai comunismului, atunci oamenii au vrut o viata mai buna, au primit-o, dar au primit si mafie si coruptie, in absolut toate doemniile, mai ales cel religios, si in sanatate. daca ar veni altcineva poate ar schimba mafia, dar ar claca in alt aspect, si oamenii i-ar vor protesta, si tot asa. pana cand? ideea este clara: GUVERNAREA UMANA NU ESTE BUNA. (scuze daca m-am repetat, sunt foarte obosit big grin)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si cind te gindesti ca preotii propovaduiesc saracia...

| LegionarulRoman a răspuns:

Atitudine comunista pe acest site(mai ales la relifie). Comunismul a lasat impresia ca biserica fura cel mai mult( sic), motiv pentru care au distrus multe biserici.Dar nu-i BAI! Veniti voi din urma si o sa face-ti c*****l praf!

Raul trebuie taiat de la RADACINI! Hai sa taiem niste porci in fracuri! Vrea cineva? Nimeni! N-avem curajul islandezilor de ai lua pe sus pe guvernanti.

Aloo, Aloo ...cum vreti sa facem ceva cand Petrom(care in 2000 contribuia cel mai mult la PIB) e la austrieci, care de cand il au in maini s-au ingrasat peste masura. Cum sa facem ceva cand:http://www.razbointrucuvant.ro/......-distruse/
Cum sa facem ceva cand suntem colonie straina:colonie FMI, NATO, si UE care ne impun sa facem ce vor ei in atra noastra! Vorba lui Putin:"Democratia este cea care o vor cetatenii rusi, nu ce vor mintile luminate de la Bruxelles! ". Distrugerea tarii! Cum sa facem ceva cand din 1990 pana acum un an (sau 2) aveam peste 20 de milioane de avorturi la activ (cele oficiale), iar acum am reusit sa trecem pe primul loc:http://ro.stiri.yahoo.com/......00711.html

.Previziuni sumbre: 2050- Romania va avea doar in jur de 9 milioane de romani, din care 60% batrani.

In scoli, scoala nu se mai face. Elevii chiulesc, fumeaza, au fite si numai facebook si telefoane in cap.Profesorii platiti de rahat sunt scarbiti si ei.Atata ura impotiva orei de religie,cand marele Nicolae Iorga chiar a obligat studierea religiei nationale in scoli(pentru a nu ne dezradacina). Atata ura,desi multi elevi chiulesc de la aceste ore si in ultima vreme numai elevii atei sunt nemultumiti(vezi doamne,profesorii au ceva cu ei).Nu ma intereseaza religiile lumii( le studiez destul acasa).Nu sunt un new-age-ist sau sincretism religios fara coloana vertebrala.

Vorbiti sa nu adormiti(ca alta treaba nu aveti). Averile manastiresti au fost confiscate de Cuza prin acea lege a secularizarii averii manastiresti(se stie ca Cuza era mason,aci altfel nu mai papam noi unire,ca doar nu erau idiotii occidentali sa ne lase asa moca sa ne unim). Terenurile manastiresti nu erau atat de "imense "cum se vehicula. Terenurile si averile se strangeau an cu an,prin donatii, oameni care mureau si neavand mostenitori donau pamantul si averea manastirii, iar cea mai importanta contributie a avut-o, desigur, voievozii.Desigur,in acea vreme tara era muci,pilaf,distrusa de politicieni,motiv pentru care biserica a cazut iarasi la datorie(se stie ca pe langa averi au confiscat potire,evanghelii,carti,tot ce-au prins).
Si baiatu asta Cuza,s-a gandit el ca daca tot le confisca (si sa nu-i lase sa moara de foame) si sa aiba la degetul mic bisericile,s-a gandit sa le dea salariu( iar prin controlarea salariilor,putea controlo usor toata biserica). Inteligent baiatu' asta.
E corect,biserica trebuie sa fie separata de stat(asa ar fi si normal), DAR bunurile confiscate de Cuza sa fie RETURNATE ( asta daca nu au fost deja papate), si daca nu se poate in pamanturi, sa fie sub forma de bani.

Rusii au tezaurul nostru (care e cam cat rezerva banii in momentul actual)la ei, iar nemtii au datorii istorice imense.

OK.Am explicat o parte din lucruri.

Dupa ce rezolvam aceste chestiuni ne ocupam si de biserica.

E drept, patriarhul(mason), multi mitropoliti, episcopi si preotii tanjesc dupa averi.Ar trebui eliminati. Avem o gramada de teologi, preotii care au facut teologie, insa fara sa aiba nicio vocatie + multe biserici sunt poleite cu aur, desi alte biserici acusi cad pe enoriasi.Cam asta am avut de zis.

Concluzie:daca romanul traia bine(salariu minim 2000 de euro,asa ca la polonezi),pe nimeni nu interesa ca unii proti fura, dar fiindca politicieni ne-au distrus, unii oameni(fosti comunisti, atei, nereligiosi) observa imediat biserica. Vreti sa o distruge-ti? Nu tine!

NOname
| NOname explică (pentru fllu07):

Ok, hai să tăcem şi să cotizăm în continuare ca nişte oi.

NOname
| NOname explică (pentru anonim_4396):

Da, propovăduiesc sărăcia pentru alţii, nu şi pentru ei. Escroci!

NOname
| NOname explică:

Alte pareri pe cam aceeaşi temă:

http://www.tpu.ro/......intristat/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Corect. Vot!